fiskalizm fiskalizm
281
BLOG

Typowy podatkowy brak logiki

fiskalizm fiskalizm Gospodarka Obserwuj notkę 9

W obrocie oficjalnych wypowiedzi fiskalnych pojawiła się znamienna formułka dotycząca odpowiedzialności urzędnka za treść przepisu:

"Organy podatkowe nie są właściwe do badania zgodności aktów prawnych z Dyrektywami (należy to do obowiązków sądów), zostały one jedynie powołane do stosowania prawa obowiązującego. Tut Organ podatkowy pragnie zauważyć, iż porównując treść Dyrektywy do polskich ustaw należy pamiętać, że rolą Dyrektyw jest jedynie wskazanie celu, jaki powinien być osiągnięty. Dlatego też różnice w brzmieniu ustaw i Dyrektyw nie przesądzają o faktycznym naruszeniu prawa wspólnotowego. Wiele przepisów Dyrektyw wyznacza bowiem jedynie granice obszaru, w którym kraje Unii Europejskiej mogą się stosunkowo swobodnie poruszać. Zatem państwo członkowskie, do którego kierowana jest Dyrektywa, jest obowiązane do wykonania jej postanowień w drodze ustanowienia przepisów prawa wewnętrznego."

Innymi słowy - nie ważne czy polski przepis jest zgodny z normami unijnymi. Urzędnik nie oceni tej materii, będzie twardo stosował przepis krajowy (nawet, gdyby ten był sprzeczny z polską Konstytucją - co już zdarzało się wielokrotnie). A jeśli podatnik ma wątpliwości i dwa lata wolnego czasu - niech zapyta w sądzie:)

Kolejny brak logiki w sferze, w której logika powinna być elementem decydującym (słyszał kto o logicznej metodzie wykładni norm?).

fiskalizm
O mnie fiskalizm

Polskie podatki w prasie Myślę, że nadszedł czas, by nieco usystematyzować posiadaną wiedzę podatkową. Oderwać uwagę od przyziemnych, szczegółowych problemów, które zaciemniają obraz całości. Pozwolić sobie na odrobinę syntezy, garść ogólnych przemyśleń. Zbiorę te przemyślenia w przewrotny "Samouczek fiskalny". e-mail salon24@interia.eu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka