Blog
Samouczek fiskalny
fiskalizm
fiskalizm Mieszkam w Warszawie. Utrzymuję się z podatków.
0 obserwujących 79 notek 39661 odsłon
fiskalizm, 4 stycznia 2012 r.

Typowy podatkowy brak logiki

W obrocie oficjalnych wypowiedzi fiskalnych pojawiła się znamienna formułka dotycząca odpowiedzialności urzędnka za treść przepisu:

"Organy podatkowe nie są właściwe do badania zgodności aktów prawnych z Dyrektywami (należy to do obowiązków sądów), zostały one jedynie powołane do stosowania prawa obowiązującego. Tut Organ podatkowy pragnie zauważyć, iż porównując treść Dyrektywy do polskich ustaw należy pamiętać, że rolą Dyrektyw jest jedynie wskazanie celu, jaki powinien być osiągnięty. Dlatego też różnice w brzmieniu ustaw i Dyrektyw nie przesądzają o faktycznym naruszeniu prawa wspólnotowego. Wiele przepisów Dyrektyw wyznacza bowiem jedynie granice obszaru, w którym kraje Unii Europejskiej mogą się stosunkowo swobodnie poruszać. Zatem państwo członkowskie, do którego kierowana jest Dyrektywa, jest obowiązane do wykonania jej postanowień w drodze ustanowienia przepisów prawa wewnętrznego."

Innymi słowy - nie ważne czy polski przepis jest zgodny z normami unijnymi. Urzędnik nie oceni tej materii, będzie twardo stosował przepis krajowy (nawet, gdyby ten był sprzeczny z polską Konstytucją - co już zdarzało się wielokrotnie). A jeśli podatnik ma wątpliwości i dwa lata wolnego czasu - niech zapyta w sądzie:)

Kolejny brak logiki w sferze, w której logika powinna być elementem decydującym (słyszał kto o logicznej metodzie wykładni norm?).

Opublikowano: 04.01.2012 14:27.
Autor: fiskalizm
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Polskie podatki w prasie

Myślę, że nadszedł czas, by nieco usystematyzować posiadaną wiedzę podatkową. Oderwać uwagę od przyziemnych, szczegółowych problemów, które zaciemniają obraz całości. Pozwolić sobie na odrobinę syntezy, garść ogólnych przemyśleń. Zbiorę te przemyślenia w przewrotny "Samouczek fiskalny".
e-mail salon24@interia.eu

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Autor Panie Pośle: I kto jest autorem tego "raportu"?... Firma człowieka, który sam siebie...
  • @jack Nie mam pretensji, tylko stwierdzam fakt. Co najwyżej mi żal, że w "mojej" ziedzinie,...
  • @osasunna Prawdziwy burżuj też pewnie nigdy nie wypełniał :) Ma od tego księgowych. Ale...

Tematy w dziale