33 obserwujących
1818 notek
1220k odsłon
128 odsłon

Kościół w polskiej polityce, polityka w polskim Kościele

Wykop Skomentuj4

Wszelkie formy represji ze strony zorganizowanego władztwa państwowego nad społeczeństwem zawsze były krytykowane przez Kościół Katolicki jako nieuprawnione wynoszenie się rządzących nad rządzonymi. 

Zagadnienie to obszernie wyjaśnia Michał Wojciechowski w publikacji pod tytułem: „Krytyka Państwa i Władzy w Biblii” (https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/biblia_krytykawl.html).

Na samym wstępnie autor artykułu wprowadza czytelnika w główne przesłanie biblii stawiające na pierwszym miejscu istotę prawnego porządku społecznego w państwie przed interesami administratorów owego państwa tak biblijnie przez autora formułowane:

*„Skoro chrześcijanie uważają Pismo Święte za główne źródło swojej wiary, szukają w nim obowiązujących zasad życia, a nie tylko wiadomości historycznych. Jak będziemy stosować do dzisiejszego państwa wnioski z badania tekstów biblijnych”?

*„Na temat władzy królewskiej znajdziemy w Pięcioksięgu tylko jedną wypowiedź — a chodzi w niej o to, że król nie powinien się wywyższać i nadmiernie zbroić i że zarazem powinien strzec Prawa. Władza podlega więc prawu, a nie odwrotnie. Jest to znowu spojrzenie inne od dzisiejszego”.

*„Gdyby czytelnik Pisma Świętego systematycznie, od początku, przeszukiwał je pod tym kątem, znalazłby w pierwszych pięciu księgach, zwanych Prawem, wielką ilość reguł moralnych i prawnych obowiązujących w życiu społecznym — ale prawie nic na temat władz państwowych. Te proporcje są znaczące: w państwie najważniejsze są właśnie dobre, stałe prawa, a nie sam rząd! Jest to oczywiście spojrzenie inne niż dzisiaj, gdy media zajmują się raczej losem ministrów i partii, a prawa są często złe i zmienne”.

Przykład obecnych rządów w Polsce sprawowanych przez polityków PiS ciągle epatujących swoje przywiązanie do chrześcijaństwa demonstrowane ścisłym sojuszem z Kościołem Katolickim kierowanym – jakby nie było – przez znawców Pisma Świętego dowodzi, że władza w Polsce demonstruje chrześcijaństwo tylko na sztandarze, a w praktyce opiera się na wyrachowanej, zimnej, pragmatycznej technice „panowania”, a nie chrześcijańsko sprawiedliwego rządzenia.

W ostatnich czasie byliśmy świadkami owego pragmatyzmu sprawowanych w Polsce rządów prezentowane /bez najmniejszego kamuflażu/ przez  ważnych przedstawicieli PiS i KK powszechnie już nazywanych sojuszem „tronu z ołtarzem”.

Znane podziękowania Jarosława Kaczyńskiego złożone o. Tadeuszowi Rydzykowi za wygrane wybory:

*„Ojcze dyrektorze, bez ciebie nie byłoby tego zwycięstwa – mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS przed mszą podczas uroczystości rocznicowych Radia Maryja w Toruniu.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/kaczynski-wychwala-ojca-rydzyka-i-dziekuje-mu-za-zwyciestwo/kwynb0y

Podziękowaniom takim nie ma końca:

*„Jarosław Kaczyński podczas sobotniego pikniku środowisk Radia Maryja i Telewizji Trwam dziękował o. Rydzykowi za przeciwstawianie się ofensywie zła. - Trzeba się w pas kłaniać ojcu dyrektorowi - mówił prezes PiS”.

*„Ja to czynię w imieniu mojej partii, w imieniu tych wszystkich, którzy nas poparli w ostatnich wyborach, czyli milionów Polaków, którzy są wdzięczni za to, że jest w Polsce taka ciągle rozszerzana, rozbudowywana instytucja, niezwykła, łącząca to wszystko, co wiąże się z nauką Chrystusa z działaniem w realnym życiu społecznym, które naprawdę buduje od fundamentów aż po same szczyty - powiedział Jarosław Kaczyński.. Dodał, że te dzieła, które powstają w Toruniu z inicjatywy ojców redemptorystów, pozwalają się już przeciwstawiać ofensywie zła”.

(https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/jaroslaw-kaczynski-dziekuje-w-imieniu-pis-ojcu-rydzykowi/zzdw9b7)

Nic za darmo. Państwo polskie w geście wdzięczności za wyborcze wspieranie rządzących przez o. Tadeusza Rydzyka wsparło toruńskie dzieło Redemptorysty subwencjami ponad 217 mln złotych.

http://www.dlugwdziecznosci.pl/

Zaś ważniejszy od o. Rydzyka hierarcha KK abp Wacław Depo – metropolita częstochowski – podczas apelu jasnogórskiego na zapowiedź powołania ruchu politycznego Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego odmówił „polityczną” modlitwę do Pani Jasnogórskiej:

„Uproś nam łaskę czujności sumień bo pod hasłami jakiejś „nowej solidarności” grasuje wirus chaosu intelektualnego i moralnego”.

https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,26272718,jasna-gora-abp-waclaw-depo-broni-rolnikow-przed-wyborcami-trzaskowskiego.html

Jak widać wiedza biblijna wielu hierarchów KK w Polsce jest dla nich wiedzą czysto historyczną, bez skutków praktycznych, co stawia pod znakiem zapytania ich pasterskie kompetencje chrześcijańskich kapłanów. Zresztą historyczne także, te np. dotyczące konfederacji targowickiej (https://menway.interia.pl/historia/news-insurekcja-kosciuszkowska-sprawiedliwosc-dla-targowiczan,nId,2590544),

czy historii Redemptorystów wypędzonych w 1808 r z Księstwa Warszawskiego na mocy dekretu księcia warszawskiego Fryderyka Augusta za szerzenia fanatyzmu i działalności wywrotowej…!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Redemptory%C5%9Bci#Formacja_w_Polsce

Wszystkie te argumenty są dzisiaj jednoznacznie ignorowane przez KK w Polsce politycznie posłuszny redemptoryście o. Tadeuszowi Rydzykowi, zwykłemu zakonnikowi z Torunia, przy czynnej pomocy którego PiS wygrywa wybory i wciela w życie ideologię narodowo-katolicką służebną wobec polskiego nacjonalizmu i klerykalizmu.

Na koniec wyjaśniam, że mój krytyczny stosunek do polskich hierarchów KK obejmuje tych biskupów i prezbiterów, którzy bezkrytycznie czynnie wspierają nacjonalistyczną propagandę o. Tadeusza Rydzyka niekwestionowanego sojusznika skrajnych prawicowych nurtów pierwszoplanowych wrogów polskiej, pluralistycznej demokracji.

Na potwierdzenie słuszności tej tezy przytaczam słowa zmarłego 5 września br. śp. kardynała Mariana Jaworskiego:

„Nie ma nic gorszego jak Kościół na usługach nacjonalizmu”

https://www.tygodnikpowszechny.pl/kosciol-w-skrocie-164792


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo