35 obserwujących
1866 notek
1257k odsłon
1643 odsłony

Roman Giertych to trochę taki współczesny Jan Olszewski

Wykop Skomentuj119

Do niedawna wydawało się absurdem porównywanie rządów PiS do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z czasów socjalizmu. Dzisiaj po zatrzymaniu Romana Giertycha takie porównanie jest coraz bardziej zasadne. 

Krytycy PiS bardzo trafnie dostrzegli podobieństwo partyjnej hegemonii tej partii do PZPR-owskiej w PRL-u z przystawkami ZSL i SD, katolickim zapleczem PAX Bolesława Piaseckiego i związkami zawodowymi OPZZ.

Podobnie mamy dzisiaj w Polsce koalicję rządową PiS z przystawkami Solidarna Polska i Porozumienie Gowina, katolickim zapleczem „Radia Maryja” o. Tadeusza Rydzyka i Zw. Zaw. „Solidarność”.

Jest jeszcze dużo więcej podobieństw i analogii PiS-owskiej władzy z władczą rolą PZPR Polski Ludowej, których jest wokół pełno, na przykład policyjne akcje dyscyplinujące opozycję demokratyczną w państwie.

Obrońcą tychże represjonowanych w PRL opozycjonistów był mecenas Jan Olszewski tak uwieczniony w historii:

„Jan Ferdynand Olszewski – polski polityk, adwokat i publicysta. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL, wolnomularz. Kawaler Orderu Orła Białego.

W 1976 znalazł się wśród założycieli Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W okresie swojej działalności w PPN latach 1976–1980 ogłosił ponad pięćdziesiąt publikacji programowych. W 1977 napisał, wydany przez tę organizację i następnie wznawiany w ramach drugiego obiegu wydawniczego, poradnik Obywatel a Służba Bezpieczeństwa, który stał się instrukcją dla opozycjonistów rozpracowywanych przez funkcjonariuszy SB w okresie stanu wojennego. Należał do czteroosobowego kierownictwa PPN wraz ze Zdzisławem Najderem, Andrzejem Kijowskim i Janem Józefem Szczepańskim.

W 1976 uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników. Był współautorem jego Apelu do społeczeństwa i władz PRL z 23 września tegoż roku. Nie został celowo umieszczony na liście ujawnionych członków KOR, co ułatwiało mu udzielanie pomocy prawnej robotnikom represjonowanym i sądzonym po wydarzeniach czerwcowych. W październiku tego samego roku wraz z Anielą Steinsbergową i Józefem Rybickim rozważał powołanie Komitetu Obrony Praw Człowieka, który współpracowałby z podobnymi organizacjami spoza Polski. Od stycznia 1977 brał aktywny udział w rozmowach środowiska Nurtu Niepodległościowego z przedstawicielami KOR-u – Jackiem Kuroniem, Janem Józefem Lipskim, Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim. We wrześniu 1977 podpisał Deklarację Ruchu Demokratycznego, będącą dokumentem programowym środowiska KOR-u.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Olszewski

Chociaż w dużym uproszczeniu również mecenas Roman Giertych pełni dzisiaj podobną do Jana Olszewskiego rolę prawno-polityczną w Polsce stanowczym przeciwstawianiem się nonszalancji prawnej obecnego obozu rządzącego dla umacniani swojej władzy demonstracją siły. Mecenas Giertych /niczym Olszewski/ wszedł w samo centrum tego procesu demaskując obóz państwowo-polityczny jako sprawcę tego stanu rzeczy w Polsce.

„…Po odejściu z parlamentu Roman Giertych powrócił jednocześnie do praktyki adwokackiej. Reprezentował Ryszarda Krauzego pomawianego o układy z gangiem w procesie, w którym w pierwszej instancji uwzględniono powództwo, nakazując Telewizji Polskiej i Anicie Gargas przeprosiny przedsiębiorcy. Był także pełnomocnikiem Radosława Sikorskiego w sprawie obraźliwych komentarzy na forum internetowym serwisu tygodnika „Wprost. Zawarł pierwszą ugodę w sprawie dotyczącej katastrofy smoleńskiej, na jej mocy żona zmarłego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu otrzymała 250 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa[. Był pełnomocnikiem rodziny aktorki Anny Przybylskiej w wygranym procesie z wydawcą portalu internetowego Pudelek.pl o naruszenie dóbr osobistych.

Jako adwokat reprezentował także rodzinę Tusków. Był m.in. pełnomocnikiem Michała Tuska w wygranym procesie z „Faktem”, a także w sprawie dotyczącej rzucenia kamieniem w okno jego mieszkanie.Był też pełnomocnikiem Katarzyny Tusk w procesie, w wyniku którego Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał jej przeproszenie na internetowym portalu „Faktu”. Reprezentował Donalda Tuska w sprawach przed prokuratorami, komisją śledcza ds. Amber Gold[21] oraz komisją śledczą ds. VAT, a także w sprawie naruszenia dóbr osobistych przez Patryka Jakiego.

Reprezentował również Geralda Birgfellnera w sprawie przeciwko dotyczącej przedsiębiorstwa Srebrna i jego sporu z Jarosławem Kaczyńskim, a także Leszka Czarneckiego w sprawie tzw. afery KNF..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Giertych

Adwokat Roman Giertych stał się więc symbolem sprzeciwu wobec rządu, który upolitycznił neutralność wymiaru sprawiedliwości i sił policyjno-porządkowych na rzecz pełnej uległości władzy politycznej przez zaniechanie dochodzeń sądowych wobec spraw obciążających państwo i jego funkcjonariuszy.

Takimi akcjami jak zatrzymanie mecenasa Giertycha czy pozbawienie immunitetu sędzię Beatę Morawiec, ignorowanie orzeczeń Trybunału Europejskiego i Sądu Najwyższego RP dotyczących nielegalności funkcjonowania ważnych instytucji sądowych w Polsce, których PiS używa do dyscyplinowania osób publicznych i instytucji niezależnych znaczony jest proces nasilania się autorytaryzmu w państwie ze skutkiem przyszłych procesów wobec obecnie rządzących za łamanie praworządności.

Może dlatego, że Giertych im to obiecuje, to chcą go zastraszyć? Jeżeli tak jest, źle to świadczy o ich inteligencji, bo przykład mecenasa śp. Jana Olszewskiego udowodnił, że to jet taktyka błędna. PRL upadł!

Wykop Skomentuj119
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka