Blog
moje widzenie
folt37
folt37 Jestem na emeryturze, którą uzyskałem ze służby w administracji państwowej.
20 obserwujących 1310 notek 834370 odsłon
folt37, 16 czerwca 2017 r.

Problem uchodźców w homiliach święta „Bożego Ciała”

174 29 0 A A A

Reminiscencje po katolickim święcie Bożego Ciała (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) pokazują nasze zróżnicowanie w rozumieniu sensu wiary katolickiej.

Jakże ważne głosy wypowiedzieli pierwszoplanowi i autorytatywni polscy biskupi w piekącej sprawie uchodźców, którym rząd polski z katolicką premier (matką kapłana) i katolickimi ministrami odmawiają w Polsce schronienia.

*Wszystko, co czynimy jednemu z najmniejszych, czynimy Chrystusowi. On ma twarz często dzisiaj człowieka bezdomnego, uchodźcy, odrzuconego, człowieka potrzebującego pomocy - mówił kardynał Nycz. (http://www.tvn24.pl)

* Procesja Bożego Ciała to nie widowisko, ale ręka Kościoła z chlebem na dłoni, wyciągnięta do wszystkich, również do migrantów i uchodźców - głosił metropolita katowicki abp Wiktor Szworc. (http://www.tvn24.pl)

* Czy ukazujemy innym obecność Jezusa? Czy Jego moc, Jego wyjście do biednych i ubogich, do odtrąconych przez innych, do uchodźców i przybyszów, będzie teraz naszą postawą? - pytał prymas Polski abp Wojciech Polak. (http://www.tvn24.pl 

Ciekawe jak zmierzą się z tymi słowami rządzący w Polsce polityc 

Dominikanin, ojciec Paweł Gużyński zaapelował do polityków w „Faktach po Faktach”, by przestali "wikłać religię w polityczny spór". 

*”Pozwólcie Kościołowi, przyzwoitym ludziom udzielać innym pomocy. Pozwólcie nam na normalne, najbardziej podstawowe odruchy ludzkie. Chciałbym, na ile potrafię, zachować się po ludzku. Jeżeli ktoś obok mnie, bliżej lub dalej potrzebuje pomocy, to ja chce mu tej pomocy udzielić - wyjaśnił dominikanin.

Zaś Janina Ochojska powiedziała: 

*"Jest bardzo wiele rodzin w Polsce, które chętnie przyjmą uchodźców" Polska ma niepowtarzalną szansę przyjmowania uchodźców małymi grupami, w dodatku możemy ich relokować z obozów, które są we Włoszech czy w Grecji - podkreśliła w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej”. 

*„Słyszałam dzisiaj skandaliczną wypowiedź pana ministra Gowina, że "Polska jest nasycona imigrantami islamskimi" - kontynuowała założycielka PAH. - Posługujemy się fałszywymi informacjami. W Polsce jest 0,013 procent muzułmanów na 93 procent katolików, więc o jakich obawach my tutaj mówimy? Przyjęcie siedmiu tysięcy uchodźców to jest mniej niż 0,1 procenta - oceniła. 

* Ojciec Paweł Gużyński dodał, że w jego ocenie "nie tylko w kwestii uchodźców, nasz rząd prowadzi politykę 'na chłopski rozum'". - Ja chłopów nie chciałbym obrażać, więc zmodyfikowałem to - prowadzą politykę "na swojski rozum" - to, co ludzie przyjmą, jako swojskie, to  im to zafundujemy - zaznaczył. Węgry, Polska i Austria nie relokowały ani jednej osoby "Polska miała obowiązek przyjąć uchodźcę".

Dzisiaj w Radio TOK FM o. Paweł użył jeszcze bardziej ostrych sformułowań tym razem bezpośrednio skierowanych do władz polskiego państwa: 

*Nie dziwię się, że głosy biskupów, i inne, które teraz w Kościele się gromko odzywają, nie są słuchane z życzliwością. Głównym pasterzem został teraz prezes rządzącej partii. Od dawna zwracam uwagę, że on się zajmuje reinterpretacją różnych idei chrześcijańskich - najpierw pan prezydent Duda próbował coś mówić o miłosierdziu, ale pan prezes zrobił wykładnię miłosierdzia po pisowsku - przypomniał o. Guiżyński. 

* Dominikanin nawiązał też do sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Instytut zapytał Polaków: "Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców w ramach systemu relokacji Unii Europejskiej?", 60,4 proc. odpowiada: "nie", a 36,6 proc. badanych – "tak". To badanie - zdaniem o. Gużyńskiego - dobrze pokazuje, że skuteczniejszym w zarządzaniu ludzkimi emocjami jest prezes rządzącej partii, a nie biskupi.

* To irytująca maniera wielu polityków - całkiem niedawno pani premier - jest wchodzenie w ton kaznodziejski. Ta jej wypowiedź w Sejmie na temat migrantów i krzyczenie do Europy, żeby wstała z kolan, bo będzie płakała po swoich dzieciach. Wcześniej Duda. Nauczyli się tego tembru głosu, ale nic z tego nie rozumieją - podkreślił duchowny.

Zdaniem o. Pawła Gużyńskiego, teraz księżą we wszystkich parafiach w Polsce powinni wystąpić z ofensywą edukacyjną dotyczącą ewangelii:

*„Powinniśmy zamienić w parafiach przybudówki Radia Maryja na przybudówki dotyczące edukacji i ewangelizacji we właściwej perspektywie. To dużo bardziej będzie przydane dla Kościoła, niż celebrowanie tych grup, które słuchają  online 24 godziny na dobę audycji, które nierzadko sprzyjają postawom ksenofobicznym - ocenił duchowny w "Weekendowym Poranku Radia TOK FM".

Polityków polskiego rządu nie będę cytować, bo ich stanowisko jest powszechnie znane także daleko poza granicami naszego kraju.  

Jest pytanie czy zmienią anty uchodźczą postawę po tak jednoznacznym przypomnieniu przez liderów KK reguł katolickich postaw wobec potrzebujących pomocy? 

Byłby to wspaniały gest pokory wobec moralnej wyższości wiary katolickiej nad bieżącymi rachubami politycznymi według słów pieśni „Jezusa Ukrytego”: 

„Wiarą ukorzyć trzeba zmysły i rozum swój!”

Opublikowano: 16.06.2017 19:31.
Autor: folt37
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @jjj "... żeby tylko brać kasę i mieć dostęp do rynku, ale broń Boże żadnych obowiązków...
  • @PK2 "Czy napisanie tego trzy razy pomoże autorowi zrozumieć, żeby nie brnął w tę...
  • @Antoni Hebel "o tyle lekceważenie i poniżanie Francuzów jest dla mnie zupełnie...

Tematy w dziale Społeczeństwo