Blog
moje widzenie
folt37
folt37 Jestem na emeryturze, którą uzyskałem ze służby w administracji państwowej.
26 obserwujących 1509 notek 994891 odsłon
folt37, 13 stycznia 2018 r.

Polacy z Owsiakiem, idźmy jutro masowym frontem do puszek WOŚP

1454 132 0 A A A

Polacy z Owsiakiem, idźmy jutro masowym frontem do puszek WOŚP

Kolejna 26 akcja WOŚP Jurka Owsiaka będzie grać 14 stycznia na rzecz wyrównania szans w leczeniu noworodków”

Jerzy Owsiak nie cieszy się uznaniem obecnego obozu władzy ani środowisk tę władzę wspierających, do których należy też większość polskich biskupów i duchowieństwa Kościoła Katolickiego w Polsce.

Ale są też kapłani wszystkich szczebli katolickiej hierarchii z całego serca popierających WOŚP Owsiaka, bo dla nich dobro nie ma ideologii ani religii.

Katolik nie kwalifikuje dobra wyznawaną religią dobroczyńcy, czy też jego sympatiami politycznymi. Katolik uznaje dobro za wartość samą w sobie i opowiada się zawsze za po jego stronie, jeżeli  owo dobro pomaga ludziom w łagodzeniu cierpienia lecząc, uzdrawiając i przywracając ich do normalnego życia w społeczeństwie ku swojej i społecznej satysfakcji bycia zdrowym i społecznie przydatnym.

W atmosferze kościelnego sceptycyzmu głoszonego na falach Radia Maryja trzeba – wbrew temu – popularyzować postawy kapłanów KK w Polsce, przyjazne  WOŚP, wolne od  dogmatycznego fanatyzmu wyznającgo, że  nawet najwyższe dobro przychodzące z innego obszaru światopoglądowego niż KK jest dobrem podejrzanym i niegodnym wspierania.

Oto przykłady takich kapłanów – chrześcijańskich księży, katolika i ewangelika:

*Proboszcz katolickiego kościoła w Lesie Bielańskim - ksiądz Wojciech Drozdowicz - odprawiał w niedzielę msze święte z przyklejonym do ornatu sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serduszko na ornacie księdza Drozdowicza to nic dziwnego w naszym kościele. Co rok w Lesie Bielańskim gramy dla Orkiestry. W tym roku dodatkowo na jej rzecz w podziemiach kamedulskich wystąpili bielańscy seniorzy. Orkiestra Owsiaka gra dla seniorów, a u nas seniorzy zagrali dla Orkiestry - mówi Anna, uczestniczka niedzielnej mszy.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,21250322,wosp-w-warszawie-ksiadz-drozdowicz-podczas-mszy-sercem-z-orkiestra.html

*Padał śnieg z deszczem, wolontariusze WOŚP marzli przed kościołem. Zaprosiłem ich do środka. Mieli świetną niedzielę. Zrobili coś dobrego dla innych ludzi i spotkali się z Bogiem - opowiada ksiądz Jan Byrt proboszcz szczyrkowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej: Jestem z gór, rodzice nauczyli ćmnie prostej pobożności. Jak mógłbym nie wspierać kogoś, kto robi tyle dobrego dla innych ludzi? Wierzę, że to się Panu Jezusowi podoba.

Zawsze powtarzam: nie szukajmy za wszelką cenę negatywnych cech u innych, jak się ktoś uprze, to zawsze coś wyszuka. Ja szukam pozytywów i takie widzę u Jurka Owsiaka. Miał pomysł na to, jak wesprzeć służbę zdrowia, i udało mu się go zrealizować. Robi to w świetny sposób.

http://wyborcza.pl/7,75398,22885386,wosp-owsiak-wierze-ze-to-sie-panu-jezusowi-podoba.html

*Ks. Edmund Jaworski, proboszcz z małej parafii we wsi Gułtowy, 30 km od Poznania,  Nie wolno w przypadku Orkiestry mówić, że zło przybiera jakąś formę dobra. Jestem pełen podziwu dla tysięcy wolontariuszy, którzy zbierają pieniądze dla dzieci czy osób starszych. Oni robią to z potrzeby serca. Nie będę krytykował czegoś, co przynosi tyle dobrego. Zresztą Owsiak skutecznie niesie pomoc tam, gdzie nie zawsze Kościół potrafi dotrzeć. O tym też warto pamiętać, niech Orkiestra gra dalej - mówi ks. Jaworski.

*Ks. Waldemar Ciosek, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu: - Popieram wszelkie akcje, które służą dobru człowieka, w tym również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To bardzo dobra idea. Podpowiedziałbym tylko organizatorom akcji, aby odpowiednio wcześniej informowali parafię o kweście, ponieważ my chętnie podjęlibyśmy z nimi współpracę.

*Ks. prałat Mikołaj Mróz, proboszcz parafii przy bazylice św. Jakuba i Agnieszki w Nysie: - Od lat widzę wolontariuszy Orkiestry kwestujących pod kościołami, więc nie można powiedzieć, by Kościół trzymał się z daleka od tej akcji (śmiech). A poważnie: dzieje się rzecz dobra, ważna, pożyteczna i to jest godne poparcia. Może czasem ideologia Orkiestry nie do końca przystaje do tego, co reprezentuje Kościół, ale wiem, że moi parafianie popierają Orkiestrę, bo na niedzielne msze przychodzili z serduszkami Orkiestry przyklejonymi do płaszczy. Czy ja sam wrzuciłem coś do puszki? Oczywiście! Co roku tak robię!

*Ks. Henryk Błaszczyk, proboszcz z Sanktuarium Krzyża św. w Klebarku Wielkim (woj. warmińsko-mazurskie) przekonuje o pozytywnym nastawieniu Kościoła do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Ks. abp senior Edmund Piszcz często przypominał nam zasadę, że tam gdzie jest dobro, tam jest Bóg. A tam gdzie jest Bóg, zawsze jest społeczność Kościoła, a Kościół to wspólnota wiary, pobożności, czyli kultu i uczynionej miłości. Zatem osoby wierzące nie powinny stracić najmniejszej okazji do tego, by wiara spełniła się w miłości. Stąd nie ma żadnych powodów, aby do tej inicjatywy podchodzić z dystansem, a jest mnóstwo powodów, żeby z tym, co dobre, jak najpiękniej współpracować - mówi ks. Błaszczyk. - Najlepszym świadectwem życzliwej postawy Kościoła do WOŚP jest to, że bardzo wiele naszych sióstr i braci o wyznaniu rzymskokatolickim swoimi datkami co roku ją wspiera.

*Ks. Janusz Mączka, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu: - Jak najbardziej popieram akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierają pieniądze na szczytny cel.

*Ks. Piotr Duksa, dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie: - Zawsze byłem i jestem "za" Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rozmawiając z innymi znanymi mi duchownymi, nigdy nie spotkałem się też z jawnym, negatywnym nastawieniem do tej inicjatywy, choć nie mogę mówić za wszystkich. Być może są też tacy, którzy mają do niej inny niż ja stosunek.

Ks. Duksa przyznaje jednak, że Kościół mógłby bardziej wspierać Orkiestrę. - Aktywny udział w tej akcji sprawiłby, że pozytywne nastawienie Kościoła do niej byłoby lepiej widoczne dla społeczeństwa – mówi

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,13200643,Ksieza_doceniaja_Owsiaka___Kosciol_moglby_brac_aktywny.html

Oto przykłady prawdziwie chrześcijańskiego stosunku do miłości bliźniego, miłości bez emblematu ideologiczno-religijnego, a płynącego z autentycznego dobra, pochodzącego wprost z człowieczeństwa rozpoznawanego bez względu na kulturę, narodowość, kolor skóry. Oto najbardziej humanitarne przesłanie Jerzego Owsiaka, który rozsławia Polskę jako kraj światłych obywateli z poczuciem solidarności z innymi ludźmi potrzebującymi pomocy, bez której często nie mogliby przeżyć.

To bardzo ważny przekaz dla świata, szczególnie w czasie obecnej batalii negatywnych ocen zmian ustrojowych zachodzących w Polsce.

Pokażmy jutro światu prawdziwie ucywilizowane, chrześcijańskie oblicze Polaków masowym poparciem WOŚP i hojną ofiarnością puszkowych datków!

Opublikowano: 13.01.2018 09:59.
Autor: folt37
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @apocaliptus  "Cywilizacyjne wzloty na niemieckiej ziemi ( przed chwilą przeczytane ) :"...
  • @apocaliptus  " jak mam rozumieć wejście na wyższy poziom cywilizacyjny,prawda ?" Jak Pan chce!
  • @apocaliptus  "Czyli te gangi to fikcja literacka ?" Nie. To rzeczywistość cywilizacyjna ....

Tematy w dziale Społeczeństwo