33 obserwujących
1820 notek
1223k odsłony
1633 odsłony

Skandaliczna chmura w ministerstwie Zbigniewa Ziobry nie wygasa

Wykop Skomentuj117

image

Zastanawiająca jest arogancka buta ministra Zbigniewa Ziobry, który z kontrowersyjnej, nadwyrężonej etycznie postawy szefa instytucji /ministerstwo sprawiedliwości/, w której miała miejsce skandaliczna afera hejtowa wobec polskich sędziów (krytyków reformy sądownictwa) z udziałem ministerialnych zaufanych współpracowników p. ministra oraz sędziów przez niego protegowanych do KRS, bezceremonialnie lekceważąco odniósł się do apelu prof. Adama Strzembosza o swoją dymisję - z funkcji ministra sprawiedliwości - takim tekstem:

 „Na początku lat 90. prof. Adam Strzembosz złożył zobowiązanie, iż środowisko sędziowskie się oczyści samo. Skoro nie wywiązał się ze swych zobowiązań honorowych, to zadaniem władzy demokratycznej jest przeprowadzenie reformy - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Panie profesorze, kwestia honoru, chciałbym spytać, czy pan się rozliczył przed Polakami ze swoich honorowych zobowiązań - zwrócił się Ziobro do profesora”.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/nagranie-z-prof-strzemboszem-ziobro-odpowiada/b8w38r4

Jak zatem sklasyfikować tę replikę ministra /o reputacji jak wyżej/ wobec apelu profesora, zasłużonego dla Polski opozycyjną postawą wobec PRL, wielkim dorobkiem prawniczym (naukowym i praktycznym /prezes SN/), niekwestionowanym autorytecie zawodowym i moralnym, odznaczonym najwyższymi odznaczeniami Polski :

• 2012 – Order Orła Białego (postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 6 listopada 2012, w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u, za tworzenie państwa prawa w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej[7], dekoracja 11 listopada[8])

• 2008 – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 17 października 2008, za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność państwową i publiczną[9], dekoracja 19 października[10])

• 1996 – Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN[11]

• 2010 – Order Świętego Grzegorza Wielkiego[12]

• 2010 – Srebrny Medal Pamiątkowy Ministra Sprawiedliwości[13]

• 2007 – Medal Za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego[11]

• 2016 – Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy[14]

• 2017 – tytuł „Prawnik roku” w 1. edycji konkursu dziennika „Rzeczpospolita” pod tą nazwą[15]

• 2017 – Nagroda im. Pawła Włodkowica[16]

• 2017 – Medal świętego Jerzego[17]

• 2017 – Nagroda im. prof. Zbigniewa Hołdy[18]

• 2018 – Nagroda „Pontifici” przyznawana przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej[19]

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Adam_Strzembosz&action=edit&section=3

Moim zdaniem replika min. Ziobry jest w duchu (choć nie w treści) hejterska, bo dezawuująca morale profesora bezpodstawnie sugerowanymi zarzutami o bezczynność w porządkowaniu SN po spuściźnie komunistycznej. A to nie prawda.

Jak taki polityk jak pan Ziobro, o tam nikłym dorobku zawodowym [W 1994 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W 1997 zdał egzamin prokuratorski, jednak nigdy nie podjął pracy jako prokurator czy asesor prokuratury. Po ukończeniu studiów był zatrudniony m.in. w Generalnym Inspektoracie Celnym w latach 1998–2000. Następnie był doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego], mógł odważyć się na obraźliwe wobec profesora słowa?

Jakimże to autorytetem jest p. Ziobro wobec wielkości intelektu i moralności prof. Adama Strzembosza?

Myślę, że taka butna postawa ministra wynika z poczucia wielkiej władzy, jaką obdarzył go Jarosław Kaczyński i wynikające stąd przekonania o własnej nietykalności potwierdzonej każdorazowym odrzucaniem przez sejm /z większością jego środowiska politycznego/, wniosków o jego dymisję i mylnej wiary w nienaruszalność tego politycznego układu.

O czym świadczy taka intelektualna postawa pana ministra niech czytelnik dopowie sobie sam.

I jeszcze jedno: prof. Adam Strzembosz zwrócił się z apelem o dymisję ministra sprawiedliwości do premiera RP, co pan premier lekceważąco pozostawia bez odpowiedzi.

Wymowność takiej postawy premiera wypada mi tylko przemilczeć!

Wykop Skomentuj117
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo