63 obserwujących
1192 notki
1179k odsłon
  1165   0

O wynikach matur

Znamy wyniki tegorocznych matur:

74% - zaliczyło

>>>>>>W tym zaliczyło:

J. polski: 92% 

Matematyka: 79% 

J. angielski: 92% 

Próg zaliczenia to 30%, aby zdać maturę należy zaliczyć 3 egzaminy: j. polski, język obcy, matematyka

>>>>>>Średnie wyniki:

J. polski: 52%

Matematyka: 52%

J. angielski: 71%

Wg szefa CKE mimo pandemii i zdalnego nauczania wyniki nie odbiegają szczególnie od wyników na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.


Jeśli chodzi o wyniki ogólne to - jak co roku - udało wydzielić i oznakować te 20-30% rocznika, o walorach intelektualnych tego typu, że nie zaliczają nawet współczesnej matury. Nie wiemy jednak, czy kolejne roczniki absolwentów wiedzą więcej czy mniej (matury z kolejnych lat są nieporównywalne). Nie mniej wyniki ledwie przekraczające 50% nie napawają specjalnym optymizmem a u niektórych nawet wywołują troskę, tym bardziej  jeśli zestawimy to z wynikami matury rozszerzonej (egzaminu na studia), np. WoS (jeden z najłatwiejszych przedmiotów) mediana 23% średni wynik 29%.

Skąd tak niesatysfakcjonujące wyniki? Przecież rząd,  Ministerstwo i eksperci robią co mogą albo nawet więcej, czasem rekordowo więcej. Wójtowie, burmistrzowie i podległe im wydziały oświaty wypruwają sobie żyły. Młodzież mamy zdolną i pracowitą (zresztą innej nie będziemy mieć). Wychodzi więc, że jest to wina nauczycieli.

I podobnie chyba widzi rzecz partia rządząca, ponieważ jednym z podstawowych projektów edukacyjnych katowickiej konferencji  PiS "Polska wielki projekt" było stworzenie nowego nauczyciela RP. W tym celu miały zostać opracowane elitarne studia nauczycielskie, które prowadzić będzie tylko kilka najlepszych, wybranych uczelni w kraju. Podstawowe pytania zatroskanych o wynik matur powinny więc brzmieć:

- gdzie można zapoznać się z profilem idealnego nauczyciela RP i programem jego kształcenia?

- które uczelnie spełniły wyśrubowane ministerialne kryteria do kształcenia elitarnych kadr oświaty?

- kiedy pierwsi absolwenci tych uczelni trafią do szkół?

Jakoś nie słyszę by dziennikarze zadawali te pytania ministrowi Murdzkowi czy nawet Piontkowskiemu, a szkoda.   


UPD

Poniżej wyniki z matur rozszerzonych czyli dawnych egzaminów wstępnych na studia. Biologię, chemię zdają przyszli lekarze, historię prawnicy i politycy, matematykę, fizykę inżynierowie.

image

I zestawienie najlepszych maturzystów oraz ich udział procentowy w całej populacji zdającej maturę czyli 259 272 os. Być może dochodzi do tego 1 292 laureatów olimpiad

image


Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo