foros foros
290
BLOG

Czy istnieje centralny rejestr szczepień na covid?

foros foros Polityka Obserwuj notkę 6

Istnienie takiego rejestru w XXI wieku w centrum Europy wydawało mi się oczywistością. Nawet oczywistą oczywistością. Jak inaczej stwierdzić, kto się zaszczepił, kto nie? Ile jeszcze potrzebujemy dawek? Jaką szczepionką zaszczepiony został obywatel A, jaką obywatel B. Itp. itd.

Być może jednak myliłem się mocno. Świadczyłyby o tym co najmniej 3 fakty

1. afera z celebrytami. Źródłem informacji mediów mieli być tutaj studenci, którzy niby są na zdalnym nauczaniu, a jednak doskonale wiedzą kto i kiedy przychodzi do poradni uniwersyteckiej by się zaszczepić. Gdyby istniał rejestr centralny nie byłoby potrzeby zdawać się na widzimisię studentów. Wystarczyłoby zrobić wydruk z bazy kogo dana placówka zaszczepiła. Sprawdziłby to urzędnik NFZ i po wykryciu nieprawidłowości wszczął odpowiednią procedurę wobec przychodni uniwersyteckiej.

2. Ponoć w tej sprawie ma być powołana komisja kontrolna. I znowu to samo. Gdyby istniał rejestr centralny nie trzeba byłoby komisji. Wystarczyłby wydruk z bazy. 

3. Leszek Miller na twitterze pokazał świadectwo szczepienia. Zdecydowanie nie wygląda ono jak wydruk z systemu komputerowego. Raczej jak kwit manualnej księgowości.

image

Pojawia się więc pytanie: jest rejestr centralny czy nie ma rejestru centralnego? A jeśli go nie ma to

a. skąd wiadomo kto będzie zaszczepiony, kto nie?

b. ile szczepionek zostanie zachachmęcone?


UPD

No i wyjaśniło się. Rejestru centralnego nie ma. Konkretnie wyjaśnił to Patryk Jaki w TVN24. Najpierw uchylił się od wprost zadanego pytania o rejestr, a potem zaapelował do szefowej szpitala na WUM by opublikowała listę szczepionych. Wniosek jest oczywisty.

Przyznam, że nie rozumiem co ten PiS wyprawia. Jest przecież centralna baza danych pacjentów. Każdy pacjent ma nawet swoje elektroniczne konto pacjenta. I co tak trudno dodać w tej bazie kolejne rubryczki: szczepiony/nie szczepiony, data, nazwa preparatu? Nie jest to trudne. Ale z jakichś względów rząd tego nie chce zrobić. Moim zdaniem nie dlatego, że jest głupi tylko po to by nie było jasnej, przejrzystej sytuacji. Słowem po to by kręcić lody.

Przy okazji: ktoś przypadkiem wie jak to jest możliwe, że w I puli spoza kolejki nie znalazł się Wielki Daniel?

foros
O mnie foros

</ script> WAU_small ('33nm7mbknmq3 ") </ script > a counter

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka