foros foros
120
BLOG

Startuje "Liga robotów" min. Czarnka - najnowocześniejsza w Europie!!!!!

foros foros Polityka Obserwuj notkę 5

10 mln zł - To kwota jaką min. Czarnek przekazał z budżetu MEiN na konkurs Liga Robotów celem zainteresowania dzieci ze szkół podstawowych tematyką robotyki.

3 tys. zł/rok - Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszego ucznia w szkole, lub wyróżniającego się niezwykłymi osiągnięciami w 1 dziedzinie dobrymi w innych. Wypłacane przez wojewodę w dwóch ratach.

3 tys. zł/rok - Stypendium Ministra Edukacji i Nauki - dla uczniów i sportowców za wybitne osiągnięcia (szczebel krajowy i międzynarodowy) - wypłacane jednorazowo.

248 zł/semestr - stypendium ministerialne dla uczniów szkół podstawowych za wybitne wyniki w nauce (zwykle średnia 5.0 lub 4,75) i co najmniej dobre zachowanie (decydują wyniki z poprzedniego semestru).

99,20 - 248 zł/m-c - stypendium socjalne dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej (dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 600zł)

*

*

*

=========================


IMO: Min. Czarnek wydał ponad 1 mld zł na Laboratoria Przyszłości dla podstawówek. Zawierają one roboty edukacyjne, drukarki 3d, gogle VR, stoły warsztatowo-montażowe, lutownice i inny sprzęt monterski.

Tymczasem lekcji informatyki jest od 4 kl. 1/tydz, w sumie 30h w roku. Z tego na dział, w którym można wykorzystać Laboratoria max 8-10 rocznie na grupę. Przy czym znaczna ich część to teoria: programowanie (by obsługiwać robota - ale nie każde dziecko jest w stanie je pojąć, bo programowanie jest trudniejsze niż matematyka) i grafika 3D (do drukarek).

Uczyć druku 3D i robotyki mają ludzie po 50, którzy zwykle nigdy wcześniej się z tym nie zetknęli, chyba, że na przelotnych kursach.

Jakie będą efekty takiej nauki? Myślę, że doświadczenie życiowe każdemu podpowiada.

Stąd jedyne wyjście by sprzęt za miliard nie rdzewiał i by było o nim głośno to zajęcia pozalekcyjne (najpewniej w ramach wolontariatu - bo brak na nie środków). I po to ten konkurs. Jeśli 10 milionów zł nie zachęci dzieci z podstawówek i zgłosi się za mało drużyn, to pewnie wkrótce znajdzie się druga dycha.

A co ze zwykłymi uczniami, tymi wybitnie zdolnymi i tymi z problemami? Co ze zwykłym nauczaniem kursowym? A kto się tym przejmuje? Ma być głośno, kolorowo i ma się kręcić. Siermięgą niechże się tym zajmą samorządy, dyrektorzy szkół itd.

Wysokość stypendium Ministra EN - za wybitne osiągnięcia - ta sama od 2011 r. - mimo, że inflacja zjadła już ponad połowę tej sumy.

Szkoła min. Czarnka w pigułce.


https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/10-mln-zl-na-turniej-dla-uczniow-w-ramach-programu-liga-robotow,442695.html

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/stypendia

https://strefaedukacji.pl/stypendium-dla-uczniow-w-szkole-podstawowej-kiedy-mozna-sie-o-nie-ubiegac-czy-oceny-na-polrocze-zawsze-maja-znaczenie-wyjasniamy/ar/c5-17179259


foros
O mnie foros

</ script> WAU_small ('33nm7mbknmq3 ") </ script > a counter

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka