62 obserwujących
1136 notek
1116k odsłon
596 odsłon

"Średnio 8100" dla nauczyciela - propagandowa ściema rządu?

Wykop Skomentuj22

Jak informuje portal "niezalezna.pl" do sejmu trafił dziś projekt podwyżek płac dla nauczycieli wynegocjowanych z Solidarnością przed strajkiem (ok. 200 zł netto/m-c od września). Warto przypomnieć sobie przy okazji propozycję rządu PiS z tamtego okres negocjacji. Brzmiała ona średnio 8100 zł/m-c dla nauczyciela dyplomowanego przy podniesieniu pensum do 24h. Propozycję tę wielokrotnie powtarzała premier Szydło, powtarzał ją również premier Morawiecki. Czy to dobre pieniądze? Poseł zarabia miesięcznie ok. 8000 brutto Wydaje się, że to hojna propozycja rządu. A ile te "średnio 8100" to jest na rękę (netto)?

Chcąc zbadać skalę rzeczywista tych proponowanych podwyżek poseł Tomasz Rzymkowski skierował do MEN interpelację. Poprosił w niej o porównanie pensji nauczyciela dyplomowanego i mianowanego z maksymalnym dodatkiem stażowym (jest automatyczny po 4 latach) wg rządowej propozycji "średnio 8100 zł" przy pensum 24h/tydz. z pensją jaką ci sami nauczyciele z takim samym stażem otrzymywaliby dziś (18h etatu + 6 godzin ponadwymiarowych + maksymalny dodatek stażowy) bez żadnych dodatków funkcyjnych typu wychowawca, dyrektor.

Oto odpowiedź ministerstwa:

Szanowny Panie Pośle,

uprzejmie informuję, że na obecnym etapie prac nie zostały jeszcze wypracowane szczegółowe założenia dotyczące systemu wynagradzania nauczycieli, w tym wytyczne dotyczące wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w zależności od poziomu wykształcenia i uzyskanego stopnia awansu zawodowego oraz składników wynagrodzenia.

Pragnę podkreślić, że środowiska zainteresowane sprawami oświaty postulują konieczność wprowadzenia zmian w zakresie statusu zawodowego nauczycieli, w tym w systemie wynagradzania. Minister Edukacji Narodowej podziela opinię środowisk oświatowych, że obecny system wynagradzania nauczycieli powinien być czytelnym mechanizmem motywującym najlepszych nauczycieli do pracy w szkole.

(...)

Podczas prac przy podstoliku „Nauczyciel w systemie edukacji” zwrócono uwagę, że jednym z najczęściej podnoszonych problemów polskiej oświaty jest niedostateczny poziom wynagrodzeń nauczycieli. Zauważono, że niezależnie od planowanych podwyżek płac nauczycieli, należy wypracować nowy mechanizm kształtowania wynagrodzeń nauczycieli. Dotychczasowy system w związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami jest już niewydolny.

Interpelacja wysłana została 16 maja, odpowiedź przyszła 3 czerwca br Co to oznacza? Ano moim zdaniem oznacza to, że rządowa propozycja "średnio 8100 zł/m-c" była zwykłą propagandową ściemą rzuconą w sytuacji kryzysowej, a nie poważną propozycją w negocjacjach i nie stały za nią żadne poważne wyliczenia rządu.

Linki:

interpelacja posła Rzymkowskiego

odpowiedź MEN na interpelację 

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo