97 obserwujących
385 notek
1272k odsłony
  3288   0

Nie wypowiadać wojny "Żydowi z pieniążkiem"!

Sieć OBI wycofuje ze sprzedaży obrazki „Żyda z pieniążkiem”.

Powód: to – rzekomy – antysemityzm. ”Brzydka gra w stereotypy„. 

Pomyślmy przez chwilę spokojnie. 

Te wizerunki to komplement, a nie obraza. Wszyscy cenią pieniądze, żyjemy w kapitalizmie, nie oszukujmy się: pieniądz zapewnia szacunek. Pieniądz to symbol sukcesu. A na obrazkach są Żydzi, którzy w tej dziedzinie – historycznie, jako bankierzy, handlowcy – mają największe dokonania i zasługi. NIC w tym nie ma antysemickiego. To historyczny FAKT! To BYŁO kiedyś elementem stereotypów antyżydowskich, oczywiście, ale gdyby nadal ten stereotyp dominował, to taki znienawidzony Żyd przynosiłby pecha, a nie powodzenie! Jaki przedsiębiorca-antysemita w nazistowskich Niemczech wieszałby portret Żyda w domu, żeby interes mu lepiej szedł?! Czyli na tych obrazkach Żyd już nie jest „krwiopijcą” z „Der Stürmer „. 

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: ten Żyd na obrazkach nie jest karykaturalny. Najczęściej jest dostojnym, budzącym szacunek starcem. 

Wygląda na to, że jesteśmy świadkami dokonywania się zwrotu negatywnego stereotypu o 180 stopni. To, co przewrażliwionym wydaje się szydzeniem, jest w rzeczywistości docenianiem fachowości Żydów w dziedzinie finansowej. Może dla niektórych jest to jeszcze obciążone poprzednim stereotypem, ale dla większości – już nie. 

Żydzi przynoszący szczęście, powodzenie, finansowe sukcesy, dobrobyt! Pojawiający się także w postaci sympatycznych figurek „Żyda z pieniążkiem” na straganach polskich miast i miasteczek w towarzystwie aniołów. Do czego dochodzi! – Żydzi zrównani stylistycznie i symbolicznie z tymi aniołami! :)  (na zdjęciu poniżej) 

image

Nie dostrzegać, że to dobre i wypowiadać wojnę tak pozytywnemu, nowemu zjawisku w oddolnej, przez nikogo niesterowanej, autentycznie ludowej kulturze? 

Głupota! 

Dodatkowo, wypowiadanie wojny „Żydowi z pieniążkiem” wystawia tym, którzy widzą w tych obrazkach i figurkach antysemityzm, dość jednoznaczne świadectwo, że są przewrażliwieni, przesadni, nawet – że są histerykami. 

P.S. Tym, którzy – tak jak ja – obawiają się wskrzeszenia na dużą skalę realnych, a nie wydumanych, antysemickich stereotypów o „żydowskiej chciwości”, powinny spędzać sen z powiek nie obrazki „Żyda z pieniążkiem”, ale żądania restytucji „mienia bezspadkowego” (hasło: ustawa 447). To jest benzyna lana prosto w ogień emocji antyżydowskich. 

Paweł Jędrzejewski

https://forumzydowpolskichonline.org/2019/12/02/nie-wypowiadac-wojny-zydowi-z-pieniazkiem/

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo