95 obserwujących
383 notki
1250k odsłon
  3495   0

Po słowach Netanjahu, proponuję zachować spokój

W trakcie rozmowy o słowach premiera Netanjahu, które wywołały oburzenie, jeden z uczestników słusznie zauważył, że ważny jest kontekst tej wypowiedzi.

A z tego, co rozumiem, kontekst był taki, że Netanjahu chciał dowieść, że w sprawie Zagłady można w Polsce wypowiadać się bez żadnej cenzury, bo istnieje w Polsce pełna wolność wypowiedzi, której przecież zagrażała nowelizacja ustawy o IPN sprzed roku.  

Netanjahu zwracał się więc do izraelskich dziennikarzy, chcąc im coś udowodnić.  

Dziennik "Arutz Sheva" prezentuje to tak: "Polacy współpracowali z nazistami", powiedział Netanjahu w Warszawie w czwartek. "WIDZICIE, JA TO MÓWIĘ. To jest fakt. I nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek byłaby oskarżona (pozwana) z tego powodu." ("“Poles collaborated with the Nazis,” said Netanyahu in Warsaw Thursday. “See, I’m saying it. It is a fact. And I don’t know a single person who was ever sued because of it.”) 

To nie wyjaśnia wszystkiego, ale powinno chociaż dać materiał do zastanowienia.  

W tym kontekście, jeżeli uwzględnimy MOŻLIWOŚĆ, że była to świadoma prezentacja SWOBODY WYPOWIEDZI, trzeba co najmniej powstrzymać się z jednoznacznymi konkluzjami.  

Nie przesądzam, o nie! Ale mówię: może warto poczekać i zbadać sprawę w kontekście.  

I jeszcze jedno. Czy merytorycznie Netanjahu miał rację? Miał.  

Bo gdy chcemy SERIO rozmawiać o latach 1939-1945 w Polsce, to musimy pamiętać, że - bez żadnych wątpliwości - BYLI Polacy, którzy współpracowali z Niemcami w Zagładzie. Kto temu zaprzeczy?  

I na koniec jeszcze jedno: "The Jeruzalem Post" dodaje, że zaraz po wypowiedzeniu tych słów, Netanjahu powiedział coś jeszcze: Ale Netanjahu odróżnił przeszłość od teraźniejszości, wyjaśniając, że dziś antysemityzm jest gorszy w zachodniej Europie niż we wschodniej. ("But he [Netanyahu] differentiated between the past and the present, explaining that today antisemitism is worse in western Europe than in eastern Europe.")  

Tak więc proponuję, mimo wszystko, zachować spokój. 


Paweł Jędrzejewski

http://www.fzp.net.pl/opinie/po-slowach-netanyahu-proponuje-zachowac-spokoj


Z ostatniej chwili:

Ambasador Izraela w Polsce: "Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali."

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ambasador-izraela-informacje-podane-przez-jerusalem-post-nt-wypowiedzi-premiera/3drrld6?fbclid=IwAR3EYMOSXzyV1pozXOU14BW5hqpKGiIfNb700UDpQumSVLI3HBvdTeUeB50

Lubię to! Skomentuj168 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka