0 obserwujących
839 notek
136k odsłon
394 odsłony

Info ECAG: Czy Ukraina szykuje atak na Donieck?

Wykop Skomentuj5

Info ECAG

Tak właśnie twierdzi w opublikowanej 22 października wypowiedzi Igor Striełkow: „Ostatnio nieprzerwanie napływają do mnie doniesienia o przygotowywaniu ofensywy sił zbrojnych Ukrainy i band tak zwanej «gwardii narodowej» na Donieck”.

Według I. Striełkowa, aktywizacji w ostatnich dniach miały ulec jednostki wywiadu Ukrainy i nasilić się rakietowy i artyleryjski ostrzał wyzwolonych przez powstańców ziem Noworosji. Na południowy zachód i na północny zachód od Doniecka rozmieszczone miały zostać uderzeniowe grupy ukraińskie. Grupa rozmieszczona w rejonie Dobalcewa ma przygotowywać uderzenie na Szachtarsk i następnie głębiej, na Krasnyj Łucz i Antracyt, by dotrzeć do granicy rosyjskiej i odciąć od niej powstańców.

Celem ofensywy miałoby być zajęcie przez siły ukraińskie części lub całości aglomeracji Doniecka i Makajewki zanim siły rosyjskie zdążyłyby interweniować po stronie powstańców,następnie zaś wznowienie przez Kijów rozmów pokojowych przy udziale USA i Unii Europejskiej. Ofensywa miałaby więc być „blitzkriegiem” mającym politycznie wzmocnić pozycję Kijowa w negocjacjach nad przyszłością regionu.

W wypadku utraty przez ruch wyzwoleńczy kontroli nad Donieckiem lub zatrzymania się linii frontu na terenie samego miasta, pozycja polityczna i strategiczna powstańców i samej Rosji zostałaby znacznie osłabiona.

(na podst. novorosinform opr.: Ronald Lasecki)

Przeczytaj również:

Thierry Meyssan: Czy Waszyngton doprowadzi do czystki etnicznej na północy Syrii?

Daniele Ganser: NATO bierze aktywny udział w spirali przemocy

Tomasz Jankowski: Bankructwo ukraińskiego 'euromarzenia'

Władyslaw Gulewicz: Ukraine grozi koszmarna restytucja

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale