180 obserwujących
1252 notki
1622k odsłony
2265 odsłon

Mateusz Morawiecki w Le Figaro

Wykop Skomentuj31

image

We wtorek 11 grudnia wieczorem w renomowanym francuskim dzienniku Le Figaro opublikowano dwa materiały o premierze polskiego rządu Mateuszu Morawieckim, autorstwa Isabelle Lasserre, która w tym celu nawet wybrała się do Warszawy.

http://www.lefigaro.fr/international/2018/12/11/01003-20181211ARTFIG00263-morawiecki-la-seule-solution-realiste-est-de-batir-une-europe-des-nations.php

http://www.lefigaro.fr/international/2018/12/11/01003-20181211ARTFIG00287-le-visage-modere-du-regime-ultraconservateur-polonais.php

Wywiad z premierem INTERVIEW EXCLUSIVE zatytułowany "La seule solution réaliste est de bâtir une Europe des nations" - "Jedynym realistycznym rozwiązaniem jest budowa Europy narodów" i osobny artykuł "Mateusz Morawiecki, le visage modéré du régime ultraconservateur polonais" – "Mateusz Morawiecki, umiarkowane oblicze polskiego ultra-konserwatywnego reżimu" zostały opublikowane dosłownie kilka minut przez zamachem terrorystycznym w Strasburgu i w nawale informacji zostały niezauważone nawet przeze mnie, tym bardziej, że trwały nadal dywagacje na temat wystąpienia prezydenta Macrona z dnia poprzedniego. Na szczęście "papiery nie płoną", zwłaszcza w dobie internetu i różnych forów społecznościowych.

Takoż już w piątek znalazłem na stronie Breitbart London obszerne omówienie tekstów w Le Figaro z Mateuszem Morawieckim w roli głównej:

‏Polish PM: Federal EU Superstate 'Not What Europeans Desire' – "Premier Polski: federalne superpaństwo UE "To nie to, czego pragną Europejczycy"

https://www.breitbart.com/europe/2018/12/14/poland-eu-superstate-detached-reality/

W sumie dobrze się stało, bo rzeczone teksty we francuskiej gazecie, do których wreszcie dotarłem, są dostępne w całości jedynie w wersji płatnej portalu. Wyczytałem tylko: "mianowany dokładnie rok temu na szefa polskiego rządu, Mateusz Morawiecki ocenia, że opcja federalna [dla UE] wspierana przez Emmanuela Macrona jest "odległa od pragnień ludzi i oderwana od rzeczywistości". A drugi, pani Isabelle Lasserre zaczyna tak:

PORTRET - premier, syn antykomunistycznego bojownika, wychowanego w duchu oporu i walki, zachował miłość do wolności i przywiązanie do Europy. Jest umiarkowanym obliczem reżimu, który może podnieść ciśnienie w zbiorniku wyborczym PiS poprzez uwodzenie centrystów i poprawę reputacji Polski w instytucjach europejskich. "Mateusz Morawiecki nie idzie utartymi ścieżkami, myśli inaczej" – zwraca uwagę Igor Janke, dyrektor Instytutu Wolności w Warszawie. "Do 2015 roku nie znaliśmy politycznych ambicji premiera" - mówi dyrektor think-tanku. Mateusz Morawiecki przejął Bank Zachodni WBK, który prowadził przez dziewięć lat i gruntownie zmodernizował, drugi co do wielkości bank w kraju. Wysoce szanowany w kręgach gospodarczych, ten przekonany kapitalista nigdy nie należał do twardej prawicy, nawet jeśli jest konserwatywny i praktykuje katolicyzm. Związki z Jarosławem Kaczyńskim, liderem ultrakonserwatywnej partii PiS, tym, który prowadzi Polskę w cieniu … ( trwały od dawna – jak się domyślam, bo tutaj urwało ;-)

Omówienie tych dwóch tekstów w Breitbart całkowicie mnie satysfakcjonuje, chociaż ciekaw jestem co dokładnie tym razem pani Isabelle Lasserre napisała, bo pamiętam jej wywiad z ministrem Witoldem Waszczykowskim, wyjątkowo tendencyjny i nierzetelny, co zresztą nie omieszkałem jej wytknąć.

Na koniec, tytułem uzupełnienia polecam obszerny wywiad z eurodeputowanym Jackiem Saryusz-Wolskim, głównie o sytuacji we Francji, którą zna bardzo dobrze, ale nie tylko:

Unia Europejska musi wrócić do korzeni. Teraz służy tylko silnym

https://polskatimes.pl/jacek-saryuszwolski-unia-europejska-musi-wrocic-do-korzeni-teraz-sluzy-tylko-silnym/ar/13741198 

/


Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka