21 obserwujących
248 notek
141k odsłon
  387   1

Ukraińcy i polscy miłośnicy Ukrainy zawyją?

Tak myślą i piszą potomkowie ofiar wołyńskich!

Czy Pomnik Rzezi Wołyńskiej stanie niebawem w Gminie Jarocin, w woj. Podkarpackim? Czy nie?

RZESZÓW to dziś miasto ważnych decyzji, będą wybory.....


PiS jak zwykle przed Ukrainą na kolanach, uległy i pomocny a pani marszałek chyba w pozycji "leżącej". W poddaństwie Ukrainie dogania ich prezydent.Ta nieodwzajemniona miłość spotyka się tam z otwartą nienawiścią.  Wrogością do Polski i Polaków a PIS udaje, że tego nie widzi.

Pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa słynnego rzeźbiarza z USA, Polaka śp. Andrzeja Pityńskiego, zarazem autora Pomnika Katyńskiego z Jersey City, czeka już 3 lata.... a zbliżają się przesunięte przez PIS wybory prezydenta Rzeszowa.Sprawa monumentu powróciła. Ma wreszcie stanąć w gminie Jarocin.

Kandyduje między innymi pani wojewoda  - też z PIS. Jakie będą jej decyzje w sprawie "kontrowersyjnego" wg rządzących monumentu? Wójt gminy Jarocin w woj. podkarpackim zamierza postawić ten pomnik teraz!

Pomnik jednoznacznie ukazuje zbrodnie ukraińskie a decydenci uważają, że zbyt brutalny.

Oto ten pomnik.

image

https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2018/01/pomnik-rzezi-wo%C5%82y%C5%84skiej-810x455.jpg


Słów kilka o Autorze obydwóch pomników. Pan Andrzej Pityński w październiku 1974 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował najpierw jako robotnik budowlany,  podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku.
Pityński został członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA. Zmarł w zeszłym roku.Polonia z USA ufundowała i zleciła wykonanie słynnych pomników; Katyńskiego i Rzezi Wołyńskiej.

Nie doczekał odsłonięcia swego arcydzieła "Rzezi Wołyńskiej" w Polsce!

Rok 2018 - pomnik powstał w Polsce, w Gliwicach.

O 14-metrowym pomniku “Rzeź Wołyńska”  niechętnie informowały media. Monument z brązu pokryty jasnobrązową patyną wykonał Gliwicki Zakład Urządzeń Technicznych na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pomnik upamiętnia ofiary zbrodni ludobójstwa na polskiej ludności byłego województwa wołyńskiego II Rzeczypospolitej, którego sprawcami byli Ukraińscy. Temat lokalizacji stał się dla władz wielce niewygodny.
Pojawiły się spekulacje, że miejscem tym będzie Park Pamięci Narodowej w Toruniu. Jest to teren należący do redemptorystów. Byli gotowi przyjąć monument. Nie zgodzono się.... Wcześniej przyjęcia pomnika odmówiły miasta takie jak Jelenia Góra i Rzeszów.

Nikt go nie chciał ze względów politycznych; wiadomo, że PIS - owi nie jest na rękę sprawa Zbrodni Wołyńskiej.

 
Niemal 3 lata, jako "kontrowersyjny" stoi i czeka w Gliwicach!

Wobec dzieła Pityńskiego wysuwa się zarzut „epatowania brutalnością”


Rok 2021 - radni gminy Jarocin (woj. podkarpackie) zdecydowali o wzniesieniu na terenie gminy pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. W lipcu 1943 ukraińscy policjanci i niemieccy żandarmi zamordowali w Jarocinie 8 Polaków, w tym proboszcza ks. Mariana Kędzierskiego, którego spalono żywcem. Pomnik stanie we wsi Domostawa przy drodze ekspresowej S19.
Lokalizację uzgodnił osobiście wójt Walczak / nie kandydował z PIS-u a z własnego komitetu wyborczego / z autorem pomnika jeszcze w 2018 roku;  wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Koszty transportu pomnika z Gliwic, adaptacji miejsca, gdzie ma być posadowiony, a także budową cokołu i montażu pomnika, zobowiązali się pokryć fundatorzy.

Czekają na odpowiednie zgody, między innymi pani wojewody.

z Kresy.pl / sztafeta.pl


Jakoś nie ma szczęścia Autor obydwóch wspaniałych pomników! Jak będzie tym razem?

Dla przypomnienia - oto Pomnik Katyński w Jersey City.


image

Znany Pomnik Katyński autorstwa pana śp. Andrzeja Pityńskiego, Polaka z USA. W kwietniu 2018 roku burmistrz Jersey City Steve Fulop ogłosił, że w reprezentacyjnym miejscu przy nabrzeżu rzeki Hudson naprzeciw Manhattanu chce stworzyć park i usunąć stamtąd pomnik. Bitwa o pozostawienie go w miejscu dzięki Polonii i cennej pomocy adwokata Sławomira Platty została wygrana.

Tylko dzięki własnemu uporowi Polacy zawdzięczają sukces ; nikt z władz konsularnych nie pomógł.

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale