14 obserwujących
173 notki
106k odsłon
718 odsłon

PADEREWSKI dziś w Poznaniu a jutro ŁOMOT

Wykop Skomentuj9

DZISIAJ akurat minęło 98 lat od dnia, gdy Ignacy Jan Paderewski wjechał na poznański dworzec kolejowy, przemówił do tłumu z balkonu Hotelu Bazar i jak Iskra zapalił do walki o wolność serca Wielkopolan. Tylko na to czekali....kraj był już wolny a oni nadal pod pruskim buciorem.

25 grudnia 1918 roku w gdańskim porcie zacumował krążownik „Concorde” z Ignacym Janem Paderewskim w towarzystwie małżonki i przedstawicielami misji angielskich oficerów na pokładzie. Władze niemieckie wszczęły akcję mającą na celu przeciwdziałanie tym planom. 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski wyruszył koleją trasą Piła – Rogoźno – Oborniki – Poznań. Na kolejnych stacjach dochodziło do incydentów prowokowanych przez stronę niemiecką.

26 grudnia 1918 roku o godz. 21.10 na poznański dworzec boczny (cesarski) wjechał skład z mistrzem Paderewskim.

Obchody 98 rocznicy tego wydarzenie rozpoczęła inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. On i jego przemowa stały się oczekiwana Iskrą...plany uległy zmianie, wydarzenia przyspeszyły gwałtownie. Co ciekawe, w zamierzeniu do Polski powrócić miał nie słynny mąż stanu, lecz Błękitna Armia generała Hallera z Francji, a insurekcja miała objąć wszystkie ziemie zaboru pruskiego, także Górny Śląsk i Pomorze, po części Warmię i Mazury. Plan ten storpedowali Anglicy. Przybyli dopiero wiosną 1919 roku.

Wielkopolscy konspiratorzy wyznaczyli sobie termin wybuchu powstania dopiero na połowę stycznia. Jednak przyjazd Paderewskiego podniósł emocje do poziomu, od którego nie było już odwrotu. Regularna walka rozpoczęła się w wyniku starcia dwóch wielkich manifestacji narodowych - polskiej i niemieckiej 27 grudnia w samym centrum Poznania. Pierwsze strzały padły prawodopobnie ze strony niemieckiej...

O Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku wiemy na ogół niewiele, wiemy tyle, że było zwycięskie...wielki Polak Paderewski, rozbrajanie Niemców, dowódcy: Taczak, Dowbor-Muśnicki, jednoczesne skuteczne walki w wielu miejscowościach Wielkopolski - Wielka Wygrana.

Wystarczy?

O zdobycznych samolotach mówi się rzadko....

Bitwa o lotnisko -  Ławicę - rozegrana już w dniu 6 stycznia 1919 roku podczas walk o wieś Ławica pod Poznaniem (obecnie w granicach Poznania), gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe. W wyniku tej bitwy w ręce powstańców trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich, będący największym łupem wojennym w dziejach polskiego oręża.

Zdobyto 70 samolotów, z tego 50 gotowych do startu, w tym gotowe do złożenia samoloty wielozadaniowe LVG C.V.

W dniu 9 stycznia 1919 r. z lotniska na Ławicy odbył się pierwszy odwetowy NALOT BOMBOWY w historii polskich skrzydeł, zakończony sukcesem - na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą!Bombardowanie trwało godzinę.6 polskich maszyn LVG zbombardowało niemieckie lotnisko, zrzucając 900 kg bomb. Samoloty wykonały sześć przelotów nad miastem i sześć bombardowań lotniska.

Niemcy w mieście byli przerażeni.

Powstanie Wielkopolskie - WIELKIE ZWYCIĘSTWO mądrej konspiracji.

Historia tego Łomotu, fotografie z Hali Zeppelinów, nieznane fakty o zdobywaniu samolotów w mojej notce:

http://gocha.salon24.pl/688328,powstanie-wielkopolskie-hala-zeppelinow-nalot-na-frankfurt

http://27grudnia.pl/o-powstaniu/przebieg-powstania/przyjazd-ignacego-jana-paderewskiego-do-poznania-i-wybuch-powstania.html

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale