Blog
Czas na zmianę
Jarosław Gowin
23 obserwujących 55 notek 146261 odsłon
Jarosław Gowin, 29 kwietnia 2014 r.

Likwidacja PIT opłaci się każdemu

Ile zarabiają Polacy? Najczęstsza pensja to 1600 złotych na rękę. W podatkach i składkach od takiej pensji państwo zabiera co miesiąc ponad 1000 złotych. Do tego dochodzą kolejne podatki, zwłaszcza VAT i akcyza. Ten chory system trzeba zmienić.

Zamiast tego całego oszustwa, jakimi są PIT, ZUS i składka zdrowotna wprowadzimy jeden, prosty podatek od wynagrodzeń. Pracodawca, który dziś płaci na pracownika 2600 będzie płacił dokładnie tyle samo. Z tą różnicą, że 600 złotych więcej trafi do kieszeni pracownika, a nie do tej studni bez dna jaką jest sektor publiczny!

Jak to działa? Każdy z Was może poznać założenia reformy na www.kalkulatorgowina.pl . Możecie sprawdzić, ile dziś odbiera Wam państwo przez opodatkowanie pracy i o ile więcej zarabialibyście, gdyby wprowadzić nasz prosty i tani system podatkowy.

Likwidacja dotychczasowych składników klinu podatkowego (PIT, ZUS, NFZ, FP) i zastąpienie ich prostym podatkiem od funduszu płac oznaczać będzie dla systemu finansów publicznych stratę rzędu 70-80 mld zł. Jak to sfinansować?

Po pierwsze, sprawiedliwie opodatkujemy wszystkie firmy prowadzące w Polsce działalność poprzez likwidację CIT i zastąpienie go daniną wynoszącą 1% przychodu. Ta zmiana przyniesie 20-30 mld zł więcej niż dochody z CIT, bo wielkie firmy zagraniczne zaczną płacić w Polsce podatki.

Po drugie przez wprowadzenie naszych zmian podatkowych (w tym: reformy podatku dochodowego i obniżenia podatku dla małych przedsiębiorców) ograniczymy szarą strefę i zwiększymy wpływy do budżetu. Wyższe pensje przełożą się na wzrost konsumpcji i wpływów z podatku VAT.

Po trzecie, zasadniczo ograniczymy marnotrawienie pieniędzy podatników. Postulujemy daleko idące ograniczenie wydatków państwa z obecnych 44% PKB do 35% PKB, czyli o ok. 145 mld zł. Taka redukcja wydatków pokryje koszty podwyższenia pensji Polaków. Co roku Najwyższa Izba Kontroli wykazuje, że polskie instytucje państwowe przez swoją niegospodarność zmarnowały kolejne kilkanaście miliardów złotych (np. w 2012 r.: 18,7 mld zł). Ta niegospodarność to jednak tylko czubek góry lodowej, gdy chodzi o wyrzucanie w błoto pieniędzy podatników.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Prezes partii Polska Razem. Filozof, polityk, poseł, były minister sprawiedliwości. Entuzjasta wolnego rynku i aktywności obywatelskiej.


image


Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @KRZYSIEK- Szanowny Panie, proszę się zarejestrować na 1godzina.pl . Kiedy portal ruszy...
  • @ALEXANDERHAMILTON Proszę pytać o konkretne głosowania, wtedy przymknę oko na język,...
  • @RAMEDLAW O współpracy będziemy rozmawiać po wyborach. Dla mnie podstawą koalicji powinno...

Tematy w dziale