GPS GPS
1512
BLOG

Jak należy się zachowywać?

GPS GPS Kultura Obserwuj notkę 13

To proste: w interakcji z innymi ludźmi należy zaczynać od tego, by być grzecznym i miłym, a dopiero jak kogoś lepiej poznamy, to możemy sobie pozwolić na więcej.

Internet zalewa chamstwo i prymitywizm. W tych notkach poruszam te problemy:

Mam wrażenie, że ludzie się po chamsku zachowują, bo po prostu nikt im nigdy nie wytłumaczył i nie nauczył ich jak się należy prawidłowo zachowywać. Nie dowiedzieli się tego ani w szkole, ani od rodziców. Chciałbym więc uzupełnić tę lukę i napiszę jak moim zdaniem należy postępować w kontaktach z innymi ludźmi – dotyczy to wszelkich sytuacji życiowych, nie tylko pisania w Internecie.

Otóż nie należy się zachowywać tak jak te chamy i internetowa mendy, które opisuję w notkach, do których powyżej dałem odnośniki, nie należy z nich brać przykładu i ich naśladować, nie powinno się ich traktować jako autorytetu.

Nie należy być wulgarnym, nie powinno się innych obrażać, nie powinno się stosować argumentów ad personam, należy być grzecznym i traktować swoich oponentów w dyskusji z szacunkiem. Nie należy w komentarzach przysrywać, być złośliwym, chamskim, nie wolno kłamać. Komentowanie pod notkami służy głównie temu, by nawiązać interakcję z autorem, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy w stosunku do niego grzeczni. Nie uda się nam nawiązać twórczej interakcji, gdy autora chamsko i wulgarnie zaatakujemy.

Komentując czyjeś notki powinno się pytać autora gdy się ma jakieś wątpliwości, a nie insynuować mu to, czego nie napisał. Jeśli nie mamy pewności o co autorowi chodziło, to należy go spytać, a nie domyślać się czytając między wierszami i te swoje domysły traktować tak jakby to był przekaz autora. A gdy autor nie odpowiada, unika dyskusji, to nie ma sensu u niego komentować – złośliwa insynuacja w takich sytuacji nic dobrego nie da.

W komentarzach służących dyskusji należy podawać merytoryczne argumenty. Należy dążyć do rzetelnej, uczciwej, merytorycznej, grzecznej i konstruktywnej polemiki. Powinniśmy się skupiać na problemie, który porusza autor, a nie na nim samym.

A jeśli ktoś jest niegrzeczny, chamski, wulgarny, prymitywny, to gdy robi to nagminnie należy o tym napisać, że jest niegrzeczny, chamski, wulgarny i prymitywny.

Takie są moje zalecenia i propozycje - ja się do nich zawsze stosuję i wszystkim to polecam.

Grzegorz GPS Świderski


Portugalczycy <- poprzednia notka

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura