Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
138 obserwujących
1696 notek
2141k odsłon
  1101   0

Unia czyli Rzesza

No i wyszło szydło z worka! To co niektórzy wiedzieli od dawna, teraz stanie się jasne dla wszystkich. Unia ma być superpaństwem pod niemiecko-francuskim przewodnictwem. Czyli w istocie Rzeszą Niemiecką, nowym, totalnym imperium światowym.
Unia jest jak Rzesza - cywilizacyjnie to imperium bizantyjskie. Tu o tym pisałem: Bizantyjska Unia Europejska. Przypominam, że polega to na tym, że to superpaństwo jest: biurokratyczne, totalitarne, socjalistyczne, zamordystyczne, etatystyczne, centralistyczne. Naprawdę chcecie takiego państwa?
To się musi rozpaść. Nie jest możliwe pokojowe utrzymanie w ramach imperium bizantyjskiego państw, które należą do cywilizacji łacińskiej. A takimi są i Zjednoczone Królestwo i Polska. Dlatego Brytyjczycy z tego projektu wyszli. Różnice cywilizacyjne decydują! Tu uzasadnienie: Konecznego porównywanie Polski do Anglji.
A więc czas już myśleć o nowej unii. Tym razem musi ona być budowana na naszej bazie cywilizacyjnej. Taki pomysł był już dokładnie przedstawiony przez Tomasza Gabisia – w skrócie opisałem to tu: Dobra Unia Europejska. Nowa unia mogłaby być wreszcie związkiem liberalnym, wolnorynkowym, państwem minimum, które postulują minarchiści. Gabiś pisze tak: „Duch panujący w II UE niechętny jest zarządzeniom, rozporządzeniom, regulacjom, zakazom, nakazom, dyrektywom, paragrafom, przepisom, odgórnie narzucanym normom i standardom - wszystkim biurokratycznym ingerencjom w gospodarkę, w życie prywatne obywateli. II UE zrywa z wszelkimi dążnościami do glajchszaltowania Europy, jest tarczą chroniącą odrębności, samoistności i swoistości lokalnych, rodzimych kultur, systemów prawnych, tradycji, obyczajów, światopoglądów, władze Unii popierają „organiczną dyferencjację przeciw zatomizowanej identyczności”, bronią prawa narodów do wyboru własnej drogi rozwoju kulturalnego przed zakusami niwelatorskiego „eurojakobinizmu” i „demototalitarnego egalitaryzmu”. 
Niemcy forsują swoją Rzeszę, to my forsujmy naszą Rzeczpospolitą! My unię już mieliśmy i była dobra. Nasza unia, nasz wzorzec państwa wielonarodowego, powinien stać się nowym wzorcem integracji europejskiej. Koncepcję Rzeszy należy odrzucić - niech sobie ją budują Francja z Niemcami. Najpierw zaproponujmy to w Grupie Wyszehradzkiej. A potem nawet Włochy i Hiszpania się do nas przyłączą, bo mają takie same tradycje cywilizacyjne co my.
Budujmy unię na jakichś trwałych podstawach, na silnych tradycjach. Niemcy mają i imperialne tradycje Rzesz i tradycję wielu małych państewek. Ta druga tradycja jest lepsza, bo ta pierwsza doprowadziła do najbardziej krwawych, totalnie destrukcyjnych i ludobójczych wojen światowych.
Budujmy unię niezależnych, niepodległych państw i państewek, księstw i republik. Do takiej unii z pewnością przyłączy się nie tylko Zjednoczone Królestwo, ale też Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Nie potrzeba nic nowego wymyślać - cały ustrój i prawo można skopiować z Liechtensteinu - to przecież też są Niemcy!
 
Grzegorz GPS Świderski

Wyjście po angielsku <- poprzednia notka
następna notka -> Rosja kontra Rzesza

 

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale