Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz P. Świderski
106 obserwujących 1335 notek 1612120 odsłon
GPS, 10 lipca 2018 r.

Pić można. Ale ile?

469 31 1 A A A

       Ludwik Spiss w 1946 roku tak odpowiada na tytułowe pytanie: "Przyjmując, że jabłecznik zawiera około 5% alkoholu, może go pić nasz robotnik rolny 2 do 3 litrów dziennie, robotnik fabryczny 1,5 do 2,5 litra, robotnik umysłowy 1 do 1,5 litra dziennie, kobieta pracująca w domu 3/4 do 1 litra dziennie."

       Wtedy jeszcze nie wiedziano tak dokładnie jak dziś, ile jakie organy zużywają energii. Myślano, że najbardziej męczy się koń, bo jest bardzo ciepły po galopie. Dziś już wiemy, że najbardziej grzeje się procesor, czyli coś co przetwarza informacje. Dziś już wiemy, że wielki mózg homo sapiens wyewoluował jako narząd służący chłodzeniu. Dziś wiemy, że pracownik umysłowy najwięcej wydziela ciepła głową, a zatem wymaga większego zasilania.

       Mózg człowiekowi paruje. Pić trzeba tyle, by się nie przegrzać! Żadne inne zwierze nie potrafi wypić tyle co homo sapiens, bo mamy duże mózgi, z których paruje. Pracownicy umysłowi mogą pić więcej, bo ich mózgi szybciej odprowadzają ciepło. A ci fizyczni są współcześnie dodatkowo ograniczeni, bo muszą chodzić w kaskach!

       Więc szacunki Spissa należy zmienić - pracownik umysłowy może śmiało wypić 2 do 3 litrów jabłecznika dziennie.

Grzegorz GPS Świderski

Przemoc <- poprzednia notka 

następna notka -> Stare Dobre Małżeństwo. Mówię tak.

Tagi: gps65, jabłecznik, picie, mózg, chłodzenie, pracownik umysłowy

Opublikowano: 10.07.2018 14:19. Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 04:44.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @seafarer  No to przecież ja napisałem, że ideałów nie ma. Jak się Pan z tym zgadza, to z...
  • @seafarer  Pan zdaje się twierdzić, że ideały realizują się w praktyce. Są jakoby...
  • @seafarer  Proszę o dowód, że ci wymienieni, i ci, których długo by wymieniać, nigdy nie...

Tematy w dziale Rozmaitości