Łukasz Grajewski Łukasz Grajewski
833
BLOG

Gdzie się podziało zainteresowanie USA wschodem Europy?

Łukasz Grajewski Łukasz Grajewski Polityka Obserwuj notkę 6

4 czerwca w Waszyngtonie odbyła się konferencja „Poland-Russia Dialogue: Impact on the Wider Europe”. Prezentacja polsko-rosyjskich tematów na ziemi amerykańskiej było pomysłem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Inicjatorzy wyszli z założenia, że po ogłoszonych zmianach priorytetów amerykańskiej polityki zagranicznej, należy Stanom Zjednoczonym nieco o sobie przypomnieć. Założenie okazało się ze wszech miar słuszne.

Miałem okazję usłyszeć parę słów o wynikach spotkania w Waszyngtonie. W relacjach uczestników konferencji, przebijała jedna główna teza: przewartościowanie celów amerykańskiej dyplomacji i skupienie się na Azji i obszarze Pacyfiku jest faktem. – Szef biura wschodniego Departamentu Stanu nie miał żadnego zdania, czy Julia Tymoszenko powinna wyjść z więzienia, czy w nim pozostać! – chwytał się za głowę jeden z uczestników konferencji. Ameryka Baracka Obamy odwróciła głowę od Europy. Nie czuję już potrzeby angażowania się w politykę państw Europy Wschodniej. Nie chce kryzysów w relacjach z Rosją. Także i Unia Europejska zsuwa się gdzieś na niższe szczeble amerykańskiej dyplomacji.

Powyższe stwierdzenia, głoszone anonimowo w kuluarach, wymagają weryfikacji. Jak to jest ze współpracą euroatlantycką oraz zaangażowaniem na wschodzie Europy, pytać będziemy uczestników Wrocław Global Forum, które odbędzie się już w najbliższy czwartek i piątek 13-14 czerwca 2013, będąc wspólnym przedsięwzięciem Atlantic Council, miasta Wrocław i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Eastbook.eu towarzyszy wrocławskiej imprezie euroatlantyckiej od samego początku. Obserwując ewolucję kolejnych edycji widzimy jak globalne trendy rewidują listę gości i tematów. Procent Europy Wschodniej w tegorocznej agendzie jest symboliczny. Widać zmęczenie tematem, choć jeszcze przed rokiem Witalij Kliczko był jednym z głównych VIP-ów zaproszonych na Forum (w tym roku go nie będzie przyp. red). Możemy nad tym ubolewać, ale wolimy dociekać dlaczego tak się dzieję i jak sytuacja będzie kształtować się w najbliższej przyszłości.

Wschód Europy pozostawiono na boku. Nacisk postawiono na wspieranie się w kryzysie krajów zaangażowanych w dialog euroatlantycki. Głównym tematem będzie powstanie strefy wolnego handlu pomiędzy USA i UE, redefinicja celów NATO oraz polityka energetyczna. Może być ciekawie, bo choćby na przykładzie energii widać, jak różnie pojmowany i kształtowany jest rozwój sektora. Gdy Komisja Europejska przyjmuje niemiecką optykę zielonej energii, w Ameryce postawiono na wydobycie łupków. Przy czym część państw unijnych, w tym i Polska, sceptycznie patrzy na rekomendacje Komisji i próby uczynienia z niemieckiego Energiewende projektu paneuropejskiego.

Wielogłos niekoniecznie musi doprowadzić do wspólnych wniosków. Bez względu na kierunek, Eastbook.eu przekaże rzetelny obraz obrad. Spodziewajcie się relacji na portalu, krótszych wpisów i zdjęć na naszym profilu FB i wielu zwięzłych, acz treściwych komentarzy na Twitterze.

Tekst pochodzi z portalu Eastbook.eu

Rocznik 1985. Bielszczanin, socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracuję w trzecim sektorze, koordynuję projekty edukacyjne i kulturalne w państwach Europy Wschodniej. Od ponad dwóch lat współtworzę Portal o Partnerstwie Wschodnim Eastbook.eu. Mieszkam w Warszawie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka