Tusk apeluje o pójście na wybory i głosowanie na KO. "Szykuj się do wojny"

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 186
- Chcesz pokoju? Szykuj się do wyborów - zaapelował premier Donald Tusk, który zasugerował, że należy "dzisiaj uchronić Polskę i Europę przed tymi, którzy z zewnątrz albo od wewnątrz podważają Unią Europejską, naszą niepodległość". Szef rządu zapowiedział też dalsze rozliczenia wobec Daniela Obajtka i innych polityków PiS, zastrzegając jednocześnie, że prokuratura jest wolna od politycznych nacisków.

Tusk: Albo my, albo ci, którzy podważają naszą niepodległość 

- Znane powiedzenie to „chcesz pokoju? Szykuj się do wojny”. Dzisiaj powiedziałbym z pełnym przekonaniem: chcesz pokoju? Szykuj się do wyborów - powiedział Donald Tusk na briefingu prasowym. Premier zabrał głos w sprawach bieżących po godzinie 9.30. - Musimy uchronić się przed tym, co Rosja zafundowała choćby Ukrainie. My dzisiaj na szczęście nie musimy iść na front. Musimy dzisiaj uchronić Polskę i Europę przed tymi, którzy z zewnątrz albo od wewnątrz podważają Unią Europejską, naszą niepodległość - nawiązał do bieżącej polityki i wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 9 czerwca. 


"Prokuratura potwierdzi. Ale jest wolna od nacisków" 

Sporo miejsca szef gabinetu koalicyjnego poświęcił rozliczeniom polityków PiS. - Rozliczalność polityków to też jest fundament Zachodu. Nie widziałbym sensu w sprawowaniu władzy, gdybyśmy nie rozliczyli zła do samego końca - nawet jeśli nie tak szybko, jak byście chcieli - podkreślił.

Jak dodał, jeszcze dziś prokuratorzy podejmą pewne decyzje, o których dowie się opinia publiczna. - Wyjaśniając oczywistą potrzebę społeczną, polegającą na tym, że ludzie chcą wiedzieć, czy będziemy rozliczali za przestępstwa, nadużycia władzy tych, którzy przegrali 15 października: nie chcę uspokajać, chce wszystkich zapewnić - dzisiaj potwierdzą to prokuratorzy - że nikt o niczym nie zapomina. Nikt nie zapomni zła, które się działo - zapewnił Tusk. 

Nawiązując do spotkania z ministrem Adamem Bodnarem i koordynatorem ds. służb specjalnych Tomaszem Siemoniakiem ws. Daniela Obajtka i 1,5 mld złotych, które "wyparowały" ze spółki Orlen Trading Switzerland za niezrealizowane dostawy ropy z Wenezueli, premier zaznaczył: - Polska zachodnia polega też na tym, że prokuratura działa niezależnie od politycznych nacisków. Nie będzie wypełniała życzeń w końcu dość ważnej osoby, jaką jest premier - oświadczył. 

 

Fot. Donald Tusk/KPRM/X

GWUdostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj186 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka