3 obserwujących
28 notek
8162 odsłony
  807   4

Pierwsza Dama Olena Zełenska jest tajną bronią Ukrainy

Walka o opinię światową jest jednym z najważniejszych frontów wojny rosyjsko-ukraińskiej

image


Pierwsza Dama Ukrainy Olena Żeleńska spędziła pierwsze miesiące rosyjskiej inwazji z dala od centrum uwagi. Teraz nadrabia stracony czas i niedawno odbyła głośną wizytę w USA przed zorganizowaniem międzynarodowego szczytu w Kijowie. Chociaż inicjatywy te wywołały spory rozgłos, Zelenska najbardziej przykuwała uwagę podczas sesji zdjęciowej dla magazynu Vogue.

Portrety Zelenskiej w Vogue'u wykonała legendarna fotografka Annie Leibovitz, Zdjęcia ukraińskiej pary prezydenckiej autorstwa Leibovitz są natychmiast kultowe i okazały się wirusową sensacją w mediach społecznościowych. Pojawienie się Zełenskiej w „Vogue” również wywołało kontrowersje, a niektórzy krytycy zignorowali tę decyzję w czasie, gdy cały naród ukraiński walczy o przetrwanie.

   Jak można się było spodziewać, większość tej krytyki pochodziła z samej Rosji i od prokremlowskich głosów na Zachodzie, a liczni komentatorzy wskazywali na pojawienie się Vogue Zelenskiej jako dowód, że skala wojny na Ukrainie została w jakiś sposób przesadzona. Sprzeciw nie ogranicza się również do geopolitycznych adwersarzy Ukrainy. Wielu Ukraińców również wyraziło swoje zaniepokojenie zdjęciami, a niektórzy oskarżają pierwszą damę ich kraju o angażowanie się w niewłaściwy PR.

   Te negatywne reakcje na wywiad Zelenskiej Vogue są zrozumiałe, ale krótkowzroczne. Co najważniejsze, nie dostrzegają znaczenia utrzymania Ukrainy w międzynarodowych nagłówkach i nie rozumieją roli Oleny Zełeńskiej jako Pierwszej Damy kraju, który znajduje się w stanie wojny z supermocarstwem. Przyciągająca uwagę sesja zdjęciowa z globalną marką medialną to sprytne posunięcie Zelenskiej, które wykorzystuje mocne strony Ukrainy i zwiększa zdolność tego kraju do przebicia się znacznie powyżej jego wagi w wojnie informacyjnej przeciwko Rosji. W czasie, gdy sceny śmierci i zniszczenia na Ukrainie straciły moc szokowania, artystka oferuje przekonującą osobistą perspektywę, która przybliża rzeczywistość wojny zewnętrznym obserwatorom.

Walka o opinię światową jest jednym z najważniejszych frontów wojny rosyjsko-ukraińskiej.

   Zdolność Ukrainy do samoobrony w dużej mierze zależy od ciągłego przepływu broni i pieniędzy z Zachodu, co z kolei może być zapewnione tylko tak długo, jak opinia publiczna w demokratycznym świecie pozostanie zdecydowanie po stronie Ukrainy. Nie można tego brać za pewnik.

Wraz z rosyjską inwazją, która trwa już szósty miesiąc, zaczęło się już odczuwać zmęczenie Ukrainą, a międzynarodowe media o wojnie wyraźnie osłabły. Gdy uwaga zwróci się gdzie indziej, zachodnim przywódcom coraz trudniej będzie traktować priorytetowo wsparcie dla Ukrainy lub egzekwować sankcje, które wzywają do poświęceń ze strony ich własnych elektoratów.

Rosja zdaje sobie z tego sprawę i aktywnie działa na froncie informacyjnym, aby podważyć determinację Zachodu. Nieudolne początkowe wysiłki Moskwy, by przedstawić inwazję jako krucjatę antyhitlerowska, zostały teraz w dużej mierze porzucone na rzecz subtelniejszej narracji, która podkreśla rzekomą daremność uzbrajania Ukrainy, jednocześnie podkreślając potrzebę zakończenia walk. Kreml ma nadzieję, że ten pozornie sensowny przekaz odbije się echem wśród znużonych zachodnich odbiorców i doprowadzi do narastania presji na Kijów, by ten zaakceptował kompromisowy pokój.

   Konsekwencje dla Ukrainy mogą być katastrofalne. Ukraińcy doskonale zdają sobie sprawę, że jakiekolwiek zawieszenie broni w tym momencie pozwoliłoby Kremlowi na umocnienie kontroli nad regionami na południu i wschodzie kraju, które były okupowane od lutego 2022 roku, a także potencjalnie utorowałoby drogę do kolejnego etapu rosyjskiej kampanii przeciwko zgasić ukraińską państwowość. Dlatego tak ważne jest utrzymanie inwazji w wiadomościach i podkreślenie maksymalizmu celów wojennych Rosji. Pojawienie się Vogue Zelenskiej odniosło sukces w obu przypadkach.

   Nawet najgłośniejsi krytycy musieliby przyznać, że portrety ukraińskiej Pierwszej Damy w Vogue'u przyciągnęły wiele uwagi. Osiągnięto to bez uciekania się do sensacji. Wręcz przeciwnie, obrazy Annie Leibovitz są oszałamiające, ale autentyczne, oddają emocjonalną więź między Zelenską i jej mężem w sposób, który odzwierciedla również powagę okoliczności i zmieniających życie doświadczeń ostatnich pięciu miesięcy. Być może najbardziej uderzający obraz ze wszystkich postaci Zełenskiej siedzącej samotnie na kilku stopniach wewnątrz anonimowego budynku rządowego na tle worków z piaskiem, które służą jako wstrząsające wspomnienie wojny. Z łokciami opartymi na kolanach, patrzy prosto przed siebie w kamerę z niezmienioną intensywnością, która sugeruje zarówno siłę, jak i zmęczenie. Jest to wspaniały portret, który wykracza poza tradycyjne reportaże wojenne dzięki swojej zdolności do komunikowania głębokiej traumy Ukrainy i niezwykłej odporności tego kraju.

Zelenska jest niezaprzeczalnie fotogeniczna, ale jej ostatnie publiczne wystąpienia pozwoliły jej pokazać, że jest czymś więcej niż tylko ładną buzią. 


image


Ukraińska Pierwsza Dama wyraźnie ma wiele do powiedzenia i skutecznie wykorzystuje swój wywiad w Vogue'u, aby umieścić okropności rosyjskiej inwazji w możliwym do odniesienia kontekście ludzkim. „W pierwszych tygodniach po wybuchu wojny byliśmy po prostu zszokowani”, opowiada w pewnym momencie. „Po Bucha zrozumieliśmy, że to wojna, która ma nas wszystkich eksterminować. Wojna eksterminacyjna”.

Jako żona i matka, która nigdy nie zabiegała o rozgłos i słynęła z tego, że wolała pozostać za kulisami kariery swojego męża w showbiznesie, Zelenska cieszy się takim stopniem autentyczności, z jakim może się równać niewielu politykom. Dzięki temu może dotrzeć do odbiorców, którzy raczej nie zaangażują się w bardziej tradycyjne przekazy polityczne. Teraz w pełni wykorzystuje tę wiarygodność, aby podzielić się historią Ukrainy ze światem zewnętrznym.

   Ukraina jest beznadziejnie słabsza na froncie informacyjnym i nie może liczyć na dorównanie rosyjskim zasobom. Ale podczas gdy Kreml może liczyć na wielomiliardowe budżety oraz rozległe sieci kontaktów i sympatyków w szeregach zachodniego establishmentu, Ukraina ma po swojej stronie bezcenną przewagę prawdy. Kluczowym zadaniem stojącym teraz przed Kijowem jest utrzymanie Ukrainy w centrum uwagi i dalsze komunikowanie się z jak najszerszą publicznością.

Jeśli Ukraina utrzyma obecny poziom zaangażowania i poparcia społecznego, ma duże szanse na historyczne zwycięstwo nad Rosją. W potencjalnie decydującej walce o kształtowanie opinii międzynarodowej Pierwsza Dama Olena Zełenska może być tajną bronią Ukrainy.Tłumaczenie własne

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/vogue-diplomacy-first-lady-olena-zelenska-is-ukraines-secret-weapon/

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka