Jest dobrze, głoszą raz te, a raz inne wyniki kolejnych sondaży. O sondażach wiadomo zresztą i nie od dzisiaj, że już sam sposób ich przeprowadzania nie ma nic wspólnego z rzetelnością. Wyniki często tym bardziej.
Ale...
Jest dobrze, wynika z wyników kolejnych wyborów. Tu, powie ktoś i nie bez racji, sondaże nie mają już nic do powiedzenia. Platforma zwyciężyła nie tak dawno temu w kolejnych wyborach, pogrążając po raz kolejny konkurencję. A zwyciężyła, bo konkurencja pogrąża się sama. W takiej sytuacji ktoś inny zwycięża. Zawsze. Wystarczy tylko, by od razu nie było widać, iż... też się pogrąża.
Skoro jest tak dobrze, to...
- dlaczego pochodzący z PO Prezydent państwa musiał odesłać do Trybunału Konstytucyjnego "ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych, która zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników w latach 2011-13"? Czyżby ustawa, przygotowana przez rząd, była bublem prawnym?
- dlaczego "w roku 2010 na budowę nowych dróg państwo wydało 16,9 miliardów złotych" czyli "o 1,5 miliarda złotych mniej niż rok wcześniej i ponad 10 mld zł mniej niż zakładano"?
I gdzie jest (albo na co wydano) owe (zaoszczędzone?) "drobne" dziesięć miliardów...
I ilu czytelników (tak przy okazji) wie, ile miliard ma.... zer...
- "Jeszcze pod koniec wakacji (2010) premier obiecywał, że żadnej rewolucji w systemie emerytalnym nie będzie", przypomina cytowany przez piątkowe wydanie "Gazety Wyborczej" (7.1.2011) profesor Leszek Balcerowicz.
I stwierdza, mówiąc "o zmianach w systemie emerytalnym:
- Ta ustawa nie przejdzie. Polaków nie można traktować jak baranów. Demagogię trzeba piętnować bez względu na to, kto jej używa".
* * *
Tak zwana opinia publiczna reaguje, czasami, lub nie.
Opinia publiczna lubi widzieć, nie widząc nic jednocześnie.
Lubi nie dostrzegać.
Lubi wierzyć, na przykład w obietnice: budujmy drogi, nie róbmy polityki.
Lubi odwracać się też przy okazji od głosicieli nudnych i bezprzedmiotowych powtórzeń, pełnych spiskowych teorii.
Lubi widzieć czasami także wszystko oddzielnie: tu trawa, tam krowa.
Czy lubi się również mylić...
Na pytania retoryczne nie potrzeba odpowiedzi.
* * *
Cytaty za serwisem Onet.pl i "Gazetą Wyborczą".
Grzegorz Ziętkiewicz
Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka