Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz
255
BLOG

Polska lewica, jaka lewica...

Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz Polityka Obserwuj notkę 3

  Polska scena polityczna A.D 2011 nie posiada żadnej lewicy.

  Lewicą nie jest Ruch Palikota, mimo iż prezentowane teraz przez byłego zwolennika JPII i byłego głośnego posła PO, hasła i poglądy często zaliczane są, przez pomyłkę, do lewicowych. Ich "lewicowość" oparta jest na wynikach badań, z których wynika, iż lewicowy populizm, wsparty krzykliwym antyklerykalizmem, cieszy się u nas obecnie sporą popularnością. I tu już kończy się lewicowość Ruchu Palikota, wspierana przez głośnego w przeszłości towarzysza z PZPR, Jerzego Urbana.

  Lewicą nie jest już dawno SLD.

  To, z jednej strony" klub emerytów z PZPR, którzy, jak na przykład towarzysz Leszek Miller, mają nadal bardzo silne "parcie na szkło". I robią wszystko, by znowu (medialnie) zaistnieć. W przeszłości podobne próby Millera w ramach struktur Samoobrony skończyły się całkowitą porażką. Dzisiaj Miller ma w ramach SLD, znowu zagwarantowany (na dłużej) medialny byt. Stan ten trwać będzie jednak tylko tak długo, jak długo w Sejmie istnieć będzie (jeszcze) SLD.

  Z drugiej strony, współczesne SLD to (częściowo) klub potomków byłych funkcjonariuszy PZPR. Artur Hebda, to wnuk byłego pierwszego sekretarza KW PZPR w Zielonej Górze, a Grzegorz Napieralski to syn etatowego instruktora w KW PZPR w Szczecinie.

  "Z partią nasz młodych trud, w przyszłość marsz..." śpiewano w czasach propagandy sukcesu towarzysza Gierka.

  Poszukiwania nowego szefa SLD trwają.

  Na liście potencjalnych kandydatów pojawiło się ostatnio nazwisko Jerzego Wenderlicha, członka PZPR od roku 1980. Inni występowali wówczas z szeregów tej "przewodniej siły narodu"

  Kolejną kandydatką na fotel szefa SLD jest głośna medialnie działaczka SLD, obecnie europosłanka, Joanna Senyszyn. Członkini PZPR od czasów Gierka, aż do... rozwiązanie partii. Jej głośny, drapieżny i bezpardonowy werbalny antyklerykalizm kopiować próbuje obecnie Palikot.

  Do radosnych śpiewów w szeregach SLD nikomu teraz nie śpieszno. "Filipińska choroba" w połączeniu z "aferą Rywina" już prawie dziesięć lat skutecznie rozkładają SLD.

  Nowego przewodniczącego SLD wybierze 10 grudnia.

  I proszę nie kojarzyć tej daty z wręczaną tradycyjnie tego dnia Pokojową Nagrodą Nobla. To (tylko) rocznica śmierci Alfreda Nobla.

Grzegorz Ziętkiewicz Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka