Blog
Grzegorz MATUSIAK Jastrzębie - Zdrój
Grzegorz MATUSIAK
Grzegorz MATUSIAK PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ JASTRZĘBIE-ZDRÓJ Przewodniczący Rady Miasta
0 obserwujących 5 notek 2413 odsłon
Grzegorz MATUSIAK, 20 września 2010 r.

Wyścig wyborczy do samorządu

 

Wyścig wyborczy do samorządu
           
            Wysoka aktywność wyborcza mieszkańców Jastrzębia Zdroju, w wyborach prezydenckich, pozwala wierzyć, że wybrani przedstawiciele do samorządu na kolejne 4 lata, będą mieli wpływ na to co dzieje się wokół nas. Szerokie kompetencje poszczególnych organów samorządowych mogą być profesjonalnie realizowane tylko przez takie osoby, które autentycznie będą dbały i zabiegały o sprawy mieszkańców i rozwój miasta.
            Polacy 21 listopada dokonają wyboru samorządowców do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw zaś 5 grudnia będą wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według zasady „masz głos, masz wybór” - już dziś warto zastanawiać się nad tym: kto może wnieść mądrość, rozumianą jako wiedzę, której wykorzystanie jest uzależnione od wartości, zasad etycznych oraz dobrej edukacji. Warto też zastanawiać się nad wyborami osób cieszących się autorytetem i poszanowaniem społecznym tzn. pracujących na rzecz środowisk lokalnych, pracujących dla dobra osób niepełnosprawnych, młodzieży, ludzi osamotnionych, pozostających bez pracy jak również ludzi sukcesu zawodowego czy naukowego.
            Przypadkowi ludzie czyli aktywiści wielobarwni, okazjonalni działacze jak i szeregi koniunkturalistów nie są zdolni do skutecznego i wspólnego działania na rzecz dobra reprezentowanych mieszkańców.
            Służbę w samorządzie powinni pełnić ludzie zdolni do pracy opartej przede wszystkim na wiedzy. Warto pamiętać, że Polska jest od ponad 6 lat pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, co wiąże się z możliwościami korzystania z wielorakiego wsparcia unijnego. Dostęp do wielu funduszy finansowych Unii Europejskiej, środków przyznanych Polsce w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i szeregu innych funduszy, powinien inspirować wyborców do rozmów o tych kwestiach z lokalną władzą, radnymi, którzy kończą kadencję. Ocena pracy samorządowców, pod koniec ich kariery, powinna być naturalnym działaniem wyborców w celu precyzyjnego oddzielenia „ziarna od plew”.
Dzisiaj możemy jasno określić skuteczność pracy w tym zakresie obecnych samorządowców a co za tym idzie aktywność radnych w pracach na rzecz pozyskiwania „tanich” pieniędzy dla mieszkańców i rozwoju miasta.
            Fundusze unijne dla samorządowców, organizacji non-profit, placówek oświatowych i szeregu innych jednostek powinny być szansą i wyzwaniem dla rozwoju lokalnych społeczności. W tym wyścigu – do ograniczonych wielkościowo i czasowo zasobów finansowych Unii Europejskiej – szanse mają profesjonaliści wyposażeni w wiedzę i gotowi do podejmowania pracy dla dobra mieszkańców. Krzykaczy, oszustów, koniunkturalistów czy drobnych opowiadaczy, (których na współczesnej scenie społeczno-politycznej jest coraz więcej) … Wyborcy traktują tak jak na to sobie zasłużyli.
            Można zapytać obecną władzę w naszym mieście, jakie projekty są przygotowane na kolejne ogłaszane konkursy, jakie partnerstwa zostały zawarte w celu zwiększenia szans na pozyskanie środków unijnych czy też jak wygląda współpraca transgraniczna z sąsiadami z Republiki Czeskiej?
            Bez wątpienia wiedza i skuteczna praca samorządowców staje się współcześnie zasadniczym wyznacznikiem rozwoju lokalnych środowisk w aspekcie konkurencyjnego wyścigu do funduszy Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i innych dostępnych źródeł.
 

Grzegorz MATUSIAK

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem inżynierem i samorządowcem - mam 49 lata wraz żoną i synem mieszkam w Jastrzębiu - Zdroju na Osiedlu Zofiówka. Jestem przewodniczącym koła Prawo i Sprawiedliwość oraz Przewodniczącym Rady Miasta. Ukończyłem AGH i pracuje na KWK Zofiówka. Od 1989 należę do NSZZ Solidarność(w 1988 roku brałem czynny udział w strajku w KWK Zofiówka b. Manifest Lipcowy). W życiu osobistym, zawodowym i politycznym jestem wierny ideałom solidarności : "Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany" Jan Paweł II.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Przemysław T. Kudliński Dziękuję, przeczytam. pozdrawiam serdecznie

Tematy w dziale