2 obserwujących
19 notek
8868 odsłon
210 odsłon

Przemsza, Wisła, Dunaj i Adriatyk-Debata na temat dróg wodnych

Wykop Skomentuj2

image

DROGI WODNE EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ wczoraj, dziś i jutro  to temat konferencji – debaty, która będzie we  wrześniu 2020. Celem konferencji jest przedstawienie aktualnej sytuacji w odbudowie dróg wodnych oraz przygotowanie stosowanych wniosków i sposobu  ich realizacji. Konferencja będzie organizowana z wykorzystaniem technologii telekonferencji - online. Wnioski  z konferencji-debaty zostaną opracowane przez wybrany  spośród uczestników konferencji zespół  i skierowane do realizacji. Będą prezentowane referaty związane z międzynarodowymi drogami wodnymi w tym  m.in.  z Odrą i Wisłą.  Wisła, z najbardziej żeglownej rzeki Europy, stała się bezużyteczną dla transportu wodnego. Konieczna jest radykalna ingerencja w wykorzystaniu wód Wisły dla celów energetycznych, żeglugowych, turystyki wodnej i zabezpieczenia wód dla szeroko pojętej gospodarki. Wszelkie działania w tym zakresie muszą spełniać warunki zrównoważonego rozwoju środowiska przyrodniczego. Będzie to przedmiotem referatu tej debaty pt. „Wisła – wczoraj, dziś i jutro” [http://www.debata2020.waterways.com.pl/]. Drugą prezentacją z zakresu rewitalizacji rzek dorzecza Wisły będzie „Rewitalizacja małych rzek na przykładzie Przemszy” . O Przemszy publikowane są informacje  na stronie „FLISACY I GWARKOWIE ZNAD PRZEMSZY P.W. ŚW. BARBARY Klub LMiR” [https://www.facebook.com/groups/524070344857737/].  Z wypowiedzi administratora strony J.Parisa : Przemsza, jak większość rzek, wyznaczała kierunek osadnictwa, służyła jako szlak komunikacyjny i handlowy, była źródłem pokarmu i wyznaczała granice między miastami, a nawet państwami.

W czasie jednej z sesji będzie prezentowany referat „Znaczenie Dunaju w europejskiej sieci dróg wodnych”. Dunaj to międzynarodowa rzeka, która przepływa m.in. przez Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Mołdawię, Ukrainę. Omawiane będą zamierzenia trwałego włączenia tej rzeki do transeuropejskiej sieci transportowej.
Prezentowany będzie projekt „Alps Canal Donau-Tirol-Adria”- połączenia Dunaju z Adriatykiem kanałem pod Alpami. Projekt Dunaj-Tirol-Adiatyk w roku 2005  Albert Mairhofer  zaprezentował stosownym władzom i instytucjom m.in. Włoch, Austrii i Unii Europejskiej. Budowa podziemnego kanału alpejskiego powinna być przedmiotem zainteresowania nie tylko Włoch ale również Austrii, Czech, Słowacji i Polski [http://henrykpolcik.neon24.pl/]. Omawiane będą również, wybrane spośród dziewięciu korytarzy programu „Łącząc Europę”, transportowe korytarze Europy, w tym korytarz Bałtyk-Adriatyk, w którym nie ma dróg wodnych. Nie ma w nim naszych rzek Odry i Wisły.
Debata  online przebiegać będzie równocześnie w wielu wybranych miejscowościach nadrzecznych oraz w punkcie centralnym.  Centralna debata odbędzie się w Krakowie. Chętnych do uczestniczenia w debacie prosimy o przesłanie swojej konstruktywnej wypowiedzi, nie dłuższej niż jedna strona, do administratora portalu [https://www.facebook.com/groups/524070344857737/ lub na adres:  debata2020@waterways.com.pl.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka