2 obserwujących
23 notki
11k odsłon
  343   0

Turystka i energia odnawialna na Szczycie Cyfrowym ONZ – bez turystyki wodnej?

Źródło: https://livefoto.pap.pl/livefoto/public/album/2112073
Źródło: https://livefoto.pap.pl/livefoto/public/album/2112073
W Katowicach odbył się Szczyt Cyfrowy ONZ , na którym debatowano również na temat klimatu, turystyki i energii odnawialnej. Zagadnienia te omawiano na sesji „ IGF 2021 WS #214 Achieving Sustainable Local Tourism and Nature Conservation”- https://www.gov.pl/web/igf2021.

Wymienię niektóre problemy i cele sformułowane w dokumentach przygotowanych w ramach tej sesji.

• Z wypowiedzi Światowej Organizacji Turystyki ONZ: „turystyka może być potężnym narzędziem promowania i osiągania kamieni milowych w rozwoju”

• Do 2030 r. znacząco zwiększyć udział energii odnawialnej w globalnym miksie energetycznym;

• Do 2030 r. wzmocnić współpracę międzynarodową w celu ułatwienia dostępu do badań i technologii w zakresie czystej energii, w tym energii odnawialnej;

W dokumentach tej sesji nie zauważyłem wykorzystania potencjału rzek do rozwoju turystyki wodnej i budowy elektrowni wodnych jako źródeł energii odnawialnej. Może do programu kolejnego szczytu cyfrowego IGF2022 warto wprowadzić również zagadnienia ekologicznego transportu wodnego? Uczestnicy Szczytu Cyfrowego proszeni byli o przesłanie organizatorom tej sesji swoich opinii, uwag i propozycji. Jako uczestnik online IGF2021 zgłosiłem również swoje uwagi i propozycje. Podaję niektóre z przesłanych propozycji.

• Rozwój lokalnego transportu, w tym turystycznego, na małych rzekach na statkach płytko – zanurzeniowych i autonomicznych z napędem elektrycznym.

• Rozwój elektrowni wodnych wykorzystywanych przez statki z napędem elektrycznym. Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej przesyłany będzie do lokalnych sieci energetycznych.

• Włączenie turystyki lokalnej do globalnej - statki morsko-rzeczne.

• Problem rewitalizacji rzek świata jako element polepszenia jakości klimatu.

 Na trasie przewozowej funkcjonujące, zrewitalizowane lub nowo wybudowane elektrownie wodne wykorzystywane będą do zabezpieczenia ciągłości przepływu statków. Proponowane tematy wpisują się w problemy omawiane w dokumentach IGF2021 WS#214 i mogą być omawiane online na IFG 2022 W szczególności odbudowa elektrowni wodnych jest związana z energią odnawialną o której mowa w dokumentach IGF2021.

Literatura

1. Drogi wodne: https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/940662,polaczenie-wodne-baltyk-adriatyk-m-czarne; https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1079305,o-drogach-wodnych-w-centrum-jana-pawla-ii-w-krakowie-lagiewnikach

2. Elektrownie wodne i transport wodny na małych rzekach (https://www.salon24.pl/k/164,oze,6 - Małe elektrownie wodne).


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka