Henryk  Połcik Henryk Połcik
186
BLOG

Transformacja ustrojowa na wsi

Henryk  Połcik Henryk Połcik Technologie Obserwuj notkę 0
Wybory 1989r. sprawiły, że zmienił się ustrój w Polsce. Koalicja Solidarności, SD i ZSL utworzyła rząd z premierem Mazowieckim - rząd transformacji ustrojowej. Przykład złej transformacji ilustruje aktualne zdjęcie zbudowanego przed 1989r. wiejskiego ośrodka zdrowia. Może nowi posłowie związani z rolnictwem naprawią krzywdy wyrządzone polskiej wsi w zakresie służby zdrowia.

image

Zbudowany przed 1989r. wiejski ośrodek zdrowia. Stan aktualny-2023r.

Wielu z tych, którzy budowali ten ośrodek zdrowia nie doczekało się pomocy, gdyż przychodnie lekarską zlikwidowano. Zmarli przedwcześnie bo  zbyt późno przybyło pogotowie ratunkowe.  Ile takich złych transformacji ustrojowych jest obecnie w Polsce. Więcej ludzi umiera na wsi, niż w mieście. Może nowi posłowie związani z rolnictwem podejmą się zadania utworzenia punktów medycznych w małych miejscowościach np. zdalnych domowych rehabilitacji,  zdalnych przychodni medycznych lub budowy kiosków medycznych jak opisałem na stronie [1,2]. Apeluję  o to do nowych posłów związanych z rolnictwem. Ten apel wysyłam również do posłów-rolników z wieloletnim stażem parlamentarnym z nadzieją, że nie będą tłumaczyć tym nowym, że nie da się tego zrealizować.
W ramach wsparcia służby zdrowia można skorzystać z domowych ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem specjalisty – fizjoterapeuty wykorzystując system Exercise Pro Live opisany  na stronie [1]. Exercise Pro Live to zbiór bibliotek zawierających ćwiczenia fizjoterapeutyczne wraz z instrukcjami. System Exercise Pro Live wyposażony jest w odpowiednie procedury umożliwiające tworzenie programów rehabilitacyjnych przez pracowników służby zdrowia. Może być wykorzystywany szczególnie na wsiach, gdzie są chorzy wymagający rehabilitacji i nie mają możliwości korzystania ze stacjonarnych przychodni rehabilitacyjnych.
W wielu krajach powstają kioski medyczne wyposażone w odpowiedni  sprzęt diagnostyczny  umożliwiający bezpośrednie skonsultowanie się z lekarzami podczas wideokonferencji. Przykład takiego kiosku podany jest na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=0k5LX8mw6Sk. Takie  kioski mogą  być zainstalowane np. w remizach wiejskich Ochotniczych Straży Pożarnych.
W Polsce każdego roku jest około 90 tysięcy nowych przypadków udaru mózgu, 1/3 z tych osób  umiera a 1/3 wymaga stałej opieki [2]. W leczeniu udaru mózgu istotny jest czas rozpoznania pierwszych objawów. Jeden z profesorów - prelegentów  4 Kongresu - Zdrowie Polaków[2] powiedział, że rozpoczęcie leczenia metodami, które obecnie mamy, o 20-30 minut wcześniej, może przynieść nieporównywalnie większe efekty niż opracowywanie nowych metod terapeutycznych. Znam wiele przypadków zgonów z powodu zbyt późnego dotarcia pogotowia ratunkowego. Nowoczesne technologie cyfrowe, w tym technologie wideo, stwarzają warunki do tworzenia zdalnych przychodni medycznych. Lekarz może wykorzystać wideo, zdiagnozować objawy udaru mózgu i zasugerować natychmiastowe działania, aby zminimalizować dalsze uszkodzenia mózgu. W obecnych warunkach zdalna pomoc medyczna jest możliwa i potrzebna dla osób mieszkających w trudno dostępnych miejscach i małych miejscowościach[2].
Literatura
1.    Czy możliwa jest zdalna diagnoza pacjenta i jego domowa rehabilitacja? https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1274851,czy-mozliwa-jest-zdalna-diagnoza-pacjenta-i-jego-domowa-rehabilitacja
2.    O udarze mózgu, telemedycynie i zdrowiu Polaków https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1262312,o-udarze-mozgu-telemedycynie-i-zdrowiu-polakow

Henryk Połcik


Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie