Program QLandkarteGT (waypointy na tle OpenStreetMap)
Program QLandkarteGT (waypointy na tle OpenStreetMap)
hephalump hephalump
1226
BLOG

Turystyczna nawigacja GPS

hephalump hephalump Rozmaitości Obserwuj notkę 16

Podczas wycieczek chcę wiedzieć gdzie jestem i czy dotrę do zamierzonego celu. Gdy chodzę po znakowanych szlakach wystarcza mi mapa. Ale gdy przyjdzie mi ochota na wędrówki poza znakowanymi szlakami, szybko dostrzegam zalety posiadania nawigacji GPS. Zresztą nie tylko poza szlakami. Na obszarze np. Gorców szlaki są długie i czasem tak znakowane, że też przydaje się mieć przy sobie nie tylko mapę ale i dobrą nawigację.

Sam używam służbowego urządzenia Garmin GPSmap 62st. Jest sprawdzony i bardzo dobry (imo) sprzęt. Ale jego zalety można dostrzec dopiero po zainstalowaniu odpowiedniej mapy. Każda nawigacja jest na tyle dobra, na ile dobrze współpracuje z mapą.

Do celów turystycznych zupełnie wystarczające są darmowe mapy: UMP i Open Street Map. Czasem mapy te uzupełniam dodając mapy „własne” (Custom Maps). W tym celu mapę rastrową eksportuję do pliku .kmz i urządzenie może już wskazywać pozycję na zeskanowanej mapie papierowej. Bardzo przydatna funkcja podczas prac kartograficznych.

Dużą zaletą używanej przeze mnie nawigacji jest możliwość współpracy z komputerem działającym nie tylko w systemie Windows. Wspomniana nawigacja (GPSmap 62st) jest rozpoznawana jako urządzenie pamięci masowej. Mapy wektorowe (UMP i OSM) oraz własne (kmz) mogę wgrywać bezpośrednio do odpowiedniego katalogu na karcie pamięci (micro SD) umieszczonej w urządzeniu.

Mapy wektorowe (UMP i OSM) umieszczamy w stworzonym na karcie micro SD katalogu Garmin. Są to pliki gmapsupp.img dostępne do pobrania ze stron projektów UMP i Open Street Map.

Mapy własne (.kmz) umieszczam też na karcie pamięci w utworzonym w tym celu katalogu /Garmin/CustomMaps

Urządzenie nie będzie odczytywać plików zwyczajnie wrzuconych na kartę pamięci. Musi być stworzony przynajmniej katalog Garmin dla plików .img. W jego obrębie tworzymy katalog CustomMaps dla plików .kmz.

 

Podczas wycieczki możemy rejestrować położenie ciekawych punktów, na które natrafiliśmy po drodze. W tym celu tworzymy tzw waypointy, które zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Podczas tworzenia własnych waypointów możemy dodawać opisy (notatki) z informacją o punkcie. Możemy też rejestrować ślad naszej wędrówki by później prześledzić profil trasy (różnice wysokości) lub tempo (prędkość) przemieszczania po trasie. Dane te będą zapisywane w pamięci wewnętrznej urządzenia w plikach .gpx, które znajdują się w katalogu /Garmin/GPX. Dane te można pobierać za pomocą dostarczonego ze sprzętem oprogramowania lub przekopiować ze wskazanego przeze mnie katalogu na dysk naszego komputera i później dopiero otwierać je we właściwym programie (QGis, QLandkarteGT, Viking lub Map Source).

 

Są też urządzenia GPS wbudowane np. w telefon (Smartphone). Nawet niezłe. Sam używam takiego jako nawigacji samochodowej. Na szlaku imo jednak mało praktyczne ze względu na bardzo szybie rozładowywanie się baterii telefonu podczas pracy jako nawigacji.

 

Podsumowując

Nawigacja turystyczna imo powinna:

  • korzystać z map offline (dostęp do sieci mobilnej może być ograniczony)

  • dokładnie wskazywać pozycję w terenie

  • długo działać na łatwo dostępnym źródle energii (np. akumulatorki AA).

 

Ps

Nie korzystałem z urządzeń innych firm niż Garmin. Ale chętnie poznałbym co ewentualnie można by używać zamiast Garmina. Np. coś tańszego ;)

 

 

Linki

http://garmin.osmapa.pl/ - mapa OSM dla urządzeń Garmin

http://ump.waw.pl/wszystkie.html – mapa UMP

hephalump
O mnie hephalump

w średnim wieku, niezbyt dynamiczny, z małego miasta przeniosłem się do dużego by w końcu uciec na wieś ;) Jeżeli przez jakiś dłuższy czas mnie nie ma to znaczy, że straszę prosiaki w lesie. kmarius[at]poczta.fm

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Rozmaitości