INICJATYWA DEMOKRACJI KULISTEJ
TYLKO WOLA CAŁEGO NARODU MOŻE W JEDNYM AKCIE ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE WYMUSZONE UMOWY I PRZEJĄĆ KONTROLĘ W POLSCE. POTRZEBUJEMY WIĘKSZOŚCI POLAKÓW I TYLKO POLAKÓW!
12 obserwujących
189 notek
181k odsłon
1053 odsłony

Kwaśniewski: torturowanie przez CIA w Polsce legalne, obrazki.

Wykop Skomentuj3

Kwaśniewski: Nie ma podstaw do odpowiedzialności prawnej za bazę CIA w Polsce

Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek formy odpowiedzialności prawnej

 „Decyzję o bazie CIA w Polsce podejmowali nie politycy, a wywiady - to była ich współpraca” – mówi w RMF FM gość Krzysztofa Ziemca, były prezydent Aleksander Kwaśniewski. „Pamiętajmy, że decyzje w tej sprawie były podejmowane w czasie, kiedy nie było wiadomo, gdzie może dojść do kolejnego ataku. Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek formy odpowiedzialności prawnej, ponieważ moim zdaniem nie ma żadnych podstaw do tego” – zastrzega.

http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-kwasniewski-nie-ma-podstaw-do-odpowiedzialnosci-prawnej-za-b,nId,1099102

Kwaśniewski:  "Myśmy byli jako Polska przekonani, że amerykańscy oficerowie, amerykańscy ludzie działają zgodnie z prawem. (...) Mówię jasno: wtedy, kiedy była dyskusja, jak walczyć z terroryzmem, to jako pierwszoplanowe zadanie wszyscy wysuwali współprace wywiadów. Mieć informację, wiedzieć, gdzie chcą uderzyć, kto chce uderzyć, jakimi sposobami... Oczywiście, rozmawialiśmy o tym, że tę współprace trzeba zacieśniać. Nie dyskutowaliśmy o tym, jakimi metodami to będzie zdobywane. Myśmy byli jako Polska przekonani, że amerykańscy oficerowie, amerykańscy ludzie działają zgodnie z prawem. Jeżeli przekroczyli to prawo, jeżeli sprzeniewierzyli się zasadom, no to Amerykanie powinni wyciągnąć wnioski. Ci ludzie powinni być ukarani. (...)
"
Prawo USA dopuszcza torturowanie, polskie NIE! (?)
 

Wybrałem parę rysunków z podręcznika torturowania CIA (dostępnego w Internecie)

Z podręcznika CIA

Gender po amerykańsku.
Równouprawnienie płci po amerykańsku. CIA torturuje też kobiety.

Istnieje setki patentów stosowanych przez CIA do torturowania ludzi.

Deputowani o więzieniach CIA: Czas zakończyć milczenie

Litwa, Polska i Rumunia powinny rozpocząć lub wznowić niezależne dochodzenia w sprawie zarzutów dotyczących rzekomych tajnych więzień CIA, gdzie więziono i przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm. O to wezwali w specjalnej rezolucji europosłowie.
Dokument w tej sprawie został przyjęty zdecydowaną większością głosów podczas wtorkowego posiedzenia plenarnego.


Minęło 5 lat od zakończenia prac nad raportem PE na temat nielegalnych działań CIA w Europie. Jednak w dalszym ciągu - zdaniem deputowanych - państwa Unii nie ujawniły całej prawdy dotyczącej tej sprawy. Podczas poniedziałkowej debaty posłowie podkreślili konieczność dalszych dochodzeń w tej sprawie i skrytykowali niechęć państw członkowskich do współpracy.


"Trzeba dołożyć wszelkich starań by zagwarantować niezależne i dokładne działania w celu
wyjaśnienia, co tak naprawdę się stało i kto jest temu winien" - tłumaczyła francuska deputowana
Helene Flautre (Zieloni). "Wyobraźnia państw członkowskich chcących zamaskować
prawdę jest bez granic" dodaje, podkreślając, że "tylko skoordynowane podejście może
przerwać milczenie".


Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości wezwała państwa podejrzane o pomoc CIA do "głębszego, niezależnego oraz bezstronnego dochodzenia w celu ustalenia prawdy".
 

Posłowie potępili brak współpracy, jeśli chodzi o przekazywanie dokumentów oraz brak poczucia odpowiedzialności państw członkowskich za rzekome łamanie praw człowieka. "Odmawianie ujawnienia prawdy światu oraz brak przeprosin to absolutna hańba ze strony Europy" - przekonywała holenderska posłanka Sophie in 't Veld (Liberałowie). Dodała, że uczyni wszystko by problem ten nie został zapomniany, a osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka zostały pociągnięte do odpowiedzialności.


"Skuteczność działań antyterrorystycznych i poszanowanie praw człowieka nie wykluczają się, wręcz wzajemnie się wzmacniają" - argumentowała francuska deputowana
Michele Striffler (Europejska Partia Ludowa). Zauważyła, że "tajne więzienia, do których trafiają skazani bez procesu powinny być niemożliwe na terenie Europy".


Posłowie wezwali również by nie zapominać o ofiarach "wojny z terrorem" i zapewnić im sprawiedliwość. Obawiają się również, że Europa może stracić moralny autorytet z powodu łamania praw człowieka na swoim terytorium. "Ofiary potrzebują sprawiedliwości i powinny ją dostać" - podkreśliła Flautre.


Słoweńska deputowana Tanja Fajon (Socjaliści i Demokraci) nalegała, aby pamiętać nie tylko o ofiarach tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 r., ale również "o poszkodowanych, którzy cierpieli i nadal cierpią z powodu polityki, która powstała w odpowiedzi na te zdarzenia".


”Musimy oczyścić nasze własne podwórko, im szybciej tym lepiej"
- mówiła francuska deputowana Marie–Christine Vergiat (Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica).
 

Niektórzy posłowie wątpią jednak, że sprawozdanie PE to dobra droga do rozwiązania problemu.
Brytyjski deputowany Timothy Kirkhope (Konserwatyści i Reformatorzy) powiedział, że: "wszelkie dochodzenia powinny być prowadzone przez ustalone z góry procedury w poszczególnych krajach członkowskich".

Artykuł 20120910STO50933

Dział Prasowy
Dyrekcja ds. Kontaktów z Mediami
Dyrektor & Rzecznik Prasowy : Jaume DUCH GUILLOT
Nr referencyjny:20120910STO50933
Numer centrali prasowej (32-2) 28 33000

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka