www.IndependentTrader.pl
www.IndependentTrader.pl
Independent Trader Independent Trader
127
BLOG

Q&A - Inwestowanie w nieruchomości (cz.1)

Independent Trader Independent Trader Gospodarka Obserwuj notkę 0

Drodzy Czytelnicy, 
po wywiadzie którego udzieliłem dla FxMag  otrzymaliśmy mnóstwo maili z prośbami o rozwinięcie tematu nieruchomości.  Wczoraj przy drugim podejściu   udało się nagrać cały wywiad. Pierwszą część możecie obejrzeć już teraz. Podczas typowej sesji pytań - odpowiedzi odniosłem się do poniższy pytań:

1. Po co bawić się w zakup fizycznych nieruchomości pod inwestycję, skoro REITY muszą przekazywać 90% zysku swoim udziałowcom i mają możliwość zakupu lokali w najlepszych lokalizacjach na świecie?

2. Co sądzisz o mREITach, niektóre z nich mają "dywidendę" na poziomie 20% rocznie (np.MORL) i tak już od ładnych kilku lat?

3. Ceny domów w USA notują historyczne rekordy. Wprawdzie realnie są poniżej szczytów z 2006/2007 ale różnica jest niewielka. Czy sądzisz, że to one mogą być katalizatorem zmian na rynkach nawet przy niewielkich podwyżkach stóp?

4. Na jakich podstawach wyceniasz podwyżki/ obniżki stóp procentowych, będące według Ciebie katalizatorem ruchów na Real Estate?

5. Mógłbyś się odnieść do krajowego projektu zakładania narodowych REIT, proponowanych przez PiS? Przy jakiej rentowności zakupiłbyś polskie REITy?

6. Jak oceniasz dynamikę demografii i pojawiające się przesłanki, że PiS będzie importował ludzi do pracy z Białorusi? Oraz ostatnie info z UKR iż pare milionów ludzików chce opuścić tą krainę.

7. Jak widzisz wyceny ziemi rolnej w PL w przypadku nieuchronnego (jak sam powiedziałeś) rozpadu EU?

8. W jaki sposób oceniasz, że na rynku wynajmu jest bańka? Tzn. na jakich danych i raportach się opierasz?

9. Mógłbyś się odnieść jak widzisz pękanie bańki na nieruchomościach komercyjnych w USA? Jak może to według Ciebie mieć wpływ na stabilność systemu bankowego?

10. Jaką realną stopę zwrotu jako inwestorzy jesteśmy w stanie osiągać?

11. Co w przypadku Deutsche Banku? Czy jego ewentualny upadek może przewrócić do góry nogami system bankowy jako znamy?

12. Czy opłaca się w Polsce inwestować w wynajem krótkoterminowy?

Drugą część opublikujemy za kilka dni.

Trader21

www.IndependentTrader.pl


Nigdy nie byłem prymusem. To, czego nie mogłem wykorzystać w praktyce niezbyt mnie interesowało. Już jako nastolatek wiedziałem, że system szkolnictwa nie jest skonstruowany tak, jak być powinien. Byłem prawdziwym utrapieniem dla nauczycieli :) W trakcie studiów na UW moje podejście do nauki zaczęło się trochę zmieniać, ponieważ otaczali mnie coraz ciekawsi ludzie. Z uczelni nie skorzystałem jednak zbyt wiele, gdyż sytuacja zmusiła mnie do nagłego podjęcia pracy. Jak się szybko przekonałem, rola pracownika nie za bardzo mi odpowiadała więc wraz z kolegą założyłem pierwszą firmę. Był to strzał w 10! Firma zaczęła się rozwijać, a my zatrudnialiśmy coraz więcej osób. W ciągu pięciu lat przeszliśmy od gwałtownego rozwoju, przez kontrolowany chaos, aż do ładu korporacyjnego, który okazał się być złem koniecznym. W międzyczasie ukończyłem MBA na University of Illinois. Po kilku latach, wszystkie firmy, które kontrolowałem zatrudniały prawie 50 osób, a łączny obrót przekraczał 20 mln zł. Lata harówki od rana do późnego wieczora sprawiły, że się wypaliłem. Sprzedałem wszystkie udziały i zacząłem jeździć po świecie. W ciągu kilku lat odwiedziłem prawie 30 krajów, mieszkając w niektórych przez dłuższy czas. Poznawanie innych kultur w fantastyczny sposób otwiera umysł oraz rzuca całkiem nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Inwestowaniem zajmowałem się równolegle do pracy zawodowej, aby w rozsądny sposób zagospodarowywać nadwyżki. Jednak dopiero od 2008 roku zacząłem intensywnie uczyć się, poznając prawa rządzące rynkami finansowymi. Pierwsze artykuły na łamach bloga zacząłem pisać, aby usystematyzować swoją wiedzę. Z czasem jednak okazało się, że to co robię przyciąga wiele osób i należy to kontynuować. Obecnie, moim celem jest stworzenie portalu na miarę The International Forecaster ś.p. Boba Chapmana. To właśnie jego praca otworzyła mi oczy na wiele rzeczy, za co zawsze będę mu bardzo wdzięczny. Kolejne lata pokazują, że to co robimy ma sens. Każdego tygodnia nasze artykuły czyta ponad 60 tys. osób, z czego 25 tys. to stali czytelnicy. Zainteresowanie portalem potwierdzają dotychczasowe nagrody. Zaczęło się od II miejsca w konkursie "Ekonomiczny Blog Roku 2014" organizowanym przez Money.pl. Dalsze sukcesy przyniosły konferencje FxCuffs, gdzie w 2016 roku otrzymaliśmy nagrodę w kategorii "Blog Roku". Rok później wyczyn ten udało się powtórzyć ("Blog Roku 2017"). Dodatkowo, otrzymałem również nagrodę w kategorii "Osobistość Roku 2017". Każde z tych wyróźnień stanowi świetną motywację do dalszej pracy. Trader21

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka