Fot. Nesster CC BY-SA 2.0
Fot. Nesster CC BY-SA 2.0
Instytut Wolności Instytut Wolności
317
BLOG

Specjalny prokurator oskarża Rosjan – czytaj więcej w Ekspresie USA nr 3

Instytut Wolności Instytut Wolności Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

W Ekspresach, zespół Instytutu Wolności opisuje najważniejsze wydarzenia i trendy ze świata. Tym razem - Stany Zjednoczone. 

Jeśli chcesz otrzymywać takie materiały bezpośrednio na maila - zapisz się: http://instytutwolnosci.pl/ekspresy/


Specjalny prokurator oskarża Rosjan

Specjalny prokurator do nadzorowania federalnego śledztwa w sprawie prób wpływania na ostatnie amerykańskie wybory prezydenckie Robert Mueller oskarżył 12 oficerów wywiadu Federacji Rosyjskiej o phishing, pranie pieniędzy czy próby włamań do stanowych komisji wyborczych.

Liczące 29 stron oskarżenie zostało opublikowane trzy dni przed spotkaniem Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Helsinkach. Jak dotąd jest to najbardziej szczegółowy zarzut pod adresem rosyjskiego rządu w sprawie ataków hakerskich pod adresem Partii Demokratycznej i jej kandydatki, Hillary Clinton.

Prezydent Trump od dawna poddaje w wątpliwość rosyjskie próby wpływania na wynik wyborów, twierdząc jednocześnie, że obecna akcja ma na celu próbę przeciwdziałania polepszenia relacji z Rosją.

Po ujawnieniu oskarżenia część Demokratów wezwała prezydenta do anulowania jego spotkania z Putinem.

Na podstawie:

https://www.nytimes.com/2018/07/13/us/politics/mueller-indictment-russian-intelligence-hacking.html

Ocasio-Cortez popiera El-Sayeda w prawyborach

 

Alexandria Ocasio-Cortez, która w prawyborach Partii Demokratycznej przed zbliżającymi się wyborami uzupełniającymi do Kongresu pokonała doświadczonego kandydata Joe Cowley’a, nie spoczywa na laurach.

Była organizatorka kampanii prezydenckiej Berniego Sandersa i socjaldemokratka znana ze swoich niekonwencjonalnych poglądów wsparła tym razem kandydaturę Abdula El-Sayeda na gubernatora Michigan.

El-Sayed jest byłym dyrektorem Departamentu Zdrowia w Detroit, a także światowej sławy ekspertem ds. publicznej służby zdrowia. Jego poglądy są zbliżone do tych prezentowanych przez samą Ocasio-Cortez i dotyczą między innymi ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich, legalizacji marihuany oraz minimalnego wynagrodzenie na poziomie 15 dolarów za godzinę. Do pojedynku z El-Sayedem staną biznesmen Shri Thanedar oraz była liderka Demokratów w Senacie, Gretchen Whitmer. Prawybory odbędą się 7 sierpnia.

Na podstawie:

https://eu.detroitnews.com/story/news/local/michigan/2018/07/02/alexandria-ocasio-cortez-endorses-el-sayed/752124002/

Rosja wrogiem Stanów Zjednoczonych Ameryki

Według badania przeprowadzonego przez NBC News oraz Survey Money, większość Amerykanów postrzega Rosję jako wroga Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Badania pokazują, że aż 68 procent dorosłych Amerykanów jest przekonanych, że Rosja jest nieprzyjazna lub wroga. Jest to 9 procentowy wzrost z lipca 2017 roku, kiedy niewielka większość, 59 procentowa, udzieliła takiej odpowiedzi.

Na pytanie, który kraj jest największym bezpośrednim zagrożeniem większość Amerykanów odpowiada, że jest nim Rosja. Tuż za nią wymieniana jest terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie oraz Korea Północna Badania zostały przeprowadzone między 9 a 15 lipca, kilka dni przed spotkaniem Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.

Na podstawie:

https://www.washingtontimes.com/news/2018/jul/18/majority-of-americans-see-russia-as-an-enemy-of-th/

USA otwarte na spotkanie z talibami

Administracja Trumpa potwierdza swoją otwartość na prowadzenie bezpośrednich rozmów z talibami oraz zachęca do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy grupami bojowników a afgańskim rządem.

Deklaruje jednocześnie, że rozmowy z talibami pozostają celem amerykańskiego zaangażowania w Afganistanie. W przeszłości, administracja Trumpa była gotowa do rozmów z talibami tylko pod warunkiem włączenia w nie afgańskiego rządu.

Talibowie od długiego czasu odmawiają bezpośrednich rozmów z rządem afgańskim naciskając na możliwość bezpośrednich negocjacji z Waszyngtonem.

Przedstawiciele talibów potwierdzają agencji “Associated Press”, że żaden amerykański urzędnik nie kontaktował się nimi w celu rozpoczęcia rozmów, a o możliwości takiej dowiedzieli się oni z mediów.

Na podstawie:

https://www.apnews.com/4252ca46b1ab4972ba58bd2e095cdcb1/Officials:-In-policy-shift,-US-open-to-meeting-with-Taliban

https://www.usnews.com/news/politics/articles/2018-07-17/officials-in-policy-shift-us-open-to-meeting-with-taliban

http://www.therepublic.com/2018/07/17/us-united-states-afghanistan-4/

Konserwatysta nominowany do Sądu Najwyższego

W poniedziałek 9 lipca, prezydent Donald Trump ogłosił nominację nowego sędziego Sądu Najwyższego. W miejsce odchodzącego na emeryturę sędziego A. Kennedy’ego prezydent wyznaczył Bretta Kavanaugh’a.

53-letni Kavanaugh, w latach 2003-2006 był sekretarzem kancelarii prezydenta George’a W. Bush’a a od 2006 roku sprawował urząd sędziego federalnego Sądu Apelacyjnego dla Dystryktu Kolumbii.

Nominowany sędzia to gorliwy katolik, absolwent szkoły jezuickiej, znany ze swoich konserwatywnych przekonań. Jego poprzednia nominacja na sędziego Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie była skutecznie blokowana przez demokratów aż przez 3 lata. Kandydatura Kavanaugh’a na sędziego Sądu Najwyższego czeka teraz na zatwierdzenie przez Senat.

Najprawdopodobniej uzyska on aprobatę senatorów i obejmie swój urząd już 31 lipca.

Na podstawie:

https://www.washingtonpost.com/politics/whitehouse/trump-announcing-his-high-court-reveal-in-prime-time/2018/07/09/a51b4dc4-83d8-11e8-9e06-4db52ac42e05_story.html

https://www.wsj.com/video/trump-nominates-kavanaugh-for-high-court/67C2F426-2396-4D5A-8529-9DC7D3EDFE59.html

Goldman Sachs zmienia prezesa

Gigant bankowości inwestycyjnej – Goldman Sachs Group Inc. ogłasza zmianę na stanowisku CEO. Dotychczasowego prezesa legendę Lloyda Blankfeina zastąpi dotychczasowy dyrektor ds. operacyjnych David Solomon. To druga zmiana na tym stanowisku odkąd w 1999 roku bank zadebiutował na giełdzie.

Uważa się, że decyzja zamyka pewien rozdział w jego historii. 63-letni Blankfein kojarzony jest bowiem z wyjściem obronną ręką przez Goldman Sachs z okresu kryzysu finansowego 2008 rok. David Solomon jest uważany natomiast za osobę, która doskonale rozumie innowacje technologiczne , wiąże się go też z ambicjami banku w zajęciu przez niego pozycji lidera w FinTech.

Realizowane przez bank projekty takie, jak Marquee czy Data Lake, mają na celu przekształcenie go w „Google’a Wall Street”. Blankfein pozostanie w banku do końca 2018 roku.

Na podstawie:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-17/goldman-says-solomon-will-succeed-blankfein-as-ceo-in-october

https://www.nytimes.com/2018/07/17/business/dealbook/goldman-sachs-ceo-david-solomon.html

Wzrasta liczba Amerykanów mających myśli samobójcze

Ogólnonarodowa linia pomocy dla osób mających myśli samobójcze odnotowała dwukrotne zwiększenie ilości odebranych telefonów w okresie od 2014 do 2017 roku. W 2014 odebrano około 1 miliona telefonów, podczas gdy w 2017 już ponad 2 miliony.

Ogólnonarodową linię pomocy współtworzy sieć ponad 150 lokalnych ośrodków kryzysowych oraz krajowych. Dyrektor ds. Komunikacji ogólnonarodowej linii pomocy dla osób mających myśli samobójcze Fances Gonzalec uważa, że wzrost liczby połączeń należy wiązać ze wzrostem liczby samobójstw popełnianych w USA. Według wydanego przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wskażnik ten wzrósł więcej niż o 25 procent w okresie od 1999 do 2016 roku. Wśród stanów o najwyższym wskaźniku wzrostu znajdują się Północna Dakota, Vermont oraz New Hampshire.

Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej przeciwdziałania oraz prewencji podejmowania zachowań samobójczych, zwiększa również liczbę osób poszukujących pomocy oraz zwiększa zainteresowanie oferowanymi przez infolinię usługami.

Na podstawie:

https://eu.usatoday.com/story/news/2018/07/18/suicide-hotlines-uptick-calls-suicide-rates-rise/698556002/

Redaktor

Aneta Balcerzak - Psycholog międzykulturowy. Absolwentka Podyplomowych Studiów z Polityki Zagranicznej i Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas, Podyplomowych Studiów Biznesu na Rynkach Wschodzących Azji, Afryki, i Ameryki Południowej Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Trenerów (Ośrodek Psychoedukacji INTRA). Od wielu lat pracująca z zespołami wielokulturowymi w globalnych, międzynarodowych korporacjach. 

Współpraca:

Marcin Furdyna – historyk, publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego UW, Podyplomowych Studiów Wschodnich na SEW UW oraz Akademii Młodych Dyplomatów na Europejskiej Akademii Dyplomacji. Autor artrykułów i wywiadów w prasie polskiej (m.in Plus Minus). Współautor wywiadu rzeki z Leszkiem Moczulskim „Czytaliśmy Piłsudkiego” (Sic!, 2016)

Adrian Purzycki – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka