Nasz kraj mierzy się ze wzmożoną aktywnością hakerów ze wschodu. Cyberprzestępcy zaatakowali polskie stacje uzdatniania wody, bioreaktory i elektrownie wodne. Takie incydenty mogą w końcu poważnie zagrozić dostawom wody i bezpieczeństwu infrastruktury krytycznej. Rząd uruchomił specjalny program ochrony.
Rosyjscy hakerzy uderzają w polskie wodociągi i elektrownie
W ostatnich tygodniach doszło do serii cyberataków na polską infrastrukturę wodną i energetyczną. Ofiarą hakerów padły m.in. stacja uzdatniania wody w Szczytnie, bioreaktor w Nowym Mieście Lubawskim i elektrownia wodna w Gdańsku. Celem ataków są przede wszystkim systemy automatyki przemysłowej (ICS/OT), które odpowiadają za działanie kluczowych urządzeń - czytamy w "Fakcie".
Aktywność Rosjan została nagrana i pokazana na rosyjskich kanałach za pośrednictwem Telegramu. Hakerzy podpisują się hasłem "Za Rosję". Nie ma wątpliwości, że są powiązani z GRU.
Wpływ hakerów na zdatność wody
Najpoważniejszy przypadek miał miejsce 7 maja w Szczytnie, gdzie cyberprzestępcy uzyskali dostęp do parametrów technicznych stacji uzdatniania wody. Eksperci nie wykluczają, że działania te mogły zakłócić ciągłość dostaw. Tego samego dnia doszło tam do awarii sieci wodociągowej, choć zbieżność dat może być przypadkowa.
W kolejnych dniach hakerzy zaatakowali także bioreaktor w Nowym Mieście Lubawskim i elektrownię wodną w Gdańsku. W tych przypadkach nie odnotowano jednak skutków operacyjnych, które wpłynęłyby na pracę urządzeń. Wcześniejsze incydenty miały miejsce również w Tolkmicku, Małdytach, Sierakowie, Wydminach i Kuźnicy.
Rządowy program "Cyberbezpieczny wodociąg"
Jak przypomina portal CyberDefence24.pl, choć liczba ataków na wodociągi w ostatnich miesiącach spadła, zagrożenie nie zniknęło. Eksperci są zdania, że wrogie działania hakerów mogą się nasilać, zwłaszcza w kontekście wojny hybrydowej i sabotażu w krajach państw NATO.
Już w lutym Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa ostrzegał, że niektóre z ataków miały realny wpływ na działanie systemów i były odczuwalne dla odbiorców usług. W odpowiedzi w marcu uruchomiono program "Cyberbezpieczny wodociąg", który ma zwiększyć odporność firm wodociągowych na ataki i poprawić ich świadomość w zakresie cyberzagrożeń.
Fot. Pixabay/zdj. ilustracyjne
Red.
Inne tematy w dziale Polityka