Instytut Wolności Instytut Wolności
451
BLOG

Traktat INF, "karawana" imigrantów i spór z Chinami - Ekspres USA

Instytut Wolności Instytut Wolności USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Kluczowe wydarzenia w Stanach Zjednoczonych z ostatnich dwóch tygodni opracowane przez zespół Instytutu Wolności:

  • Trump za wycofaniem się z porozumienia o pociskach rakietowych
  • USA żądają zbadania chińskich naruszeń dotyczących własności intelektualnej
  • Karawana imigrantów kieruje się w stronę USA
  • Sprawa Iranu dzieli USA i Unię Europejską
  • USA numerem jeden w raporcie Global Competitiveness
  • Ford gra na sentymencie Amerykanów do pickup'ów
  • Strefy szans dla biedniejszych regionów Ameryki
  • Niebieska fala zaleje Kongres


Trump za wycofaniem się z porozumienia dotyczącego pocisków rakietowych

Donald Trump poinformował, że USA wycofają się z porozumienia dotyczącego pocisków rakietowych, które zawarto ze Związkiem Radzieckim w 1987 roku. Traktat INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) zakładał całkowitą likwidację arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego i średniego zasięgu, zakaz ich produkcji, przechowywania i używania.

Trump twierdzi, że Rosja wielokrotnie naruszała to porozumienie. Szczegółów naruszeń nie wymienił, ale już w 2017 roku urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo narodowe w Białym Domu informowali o rozmieszczaniu przez Rosję pocisków manewrujących. Rosja zaprzeczała wówczas takim doniesieniom.

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Riabkowa wycofanie się z porozumienia to "byłby bardzo niebezpieczny krok", który „spotka się z jednoznacznym potępieniem ze strony wszystkich członków społeczności międzynarodowej zaangażowanej w utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności”.

Na podstawie: Foxnews , CBS News , ABC News


USA żądają zbadania naruszania praw własności intelektualnej przez Chiny

USA zwróciły się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o zbadanie możliwego łamania praw dotyczących własności intelektualnej przez Chiny. W swojej skardze USA argumentują, że niektóre chińskie przepisy naruszają warunki porozumienia z WTO w odniesieniu do praw własności intelektualnych określanych normami międzynarodowymi. Uważa się, że wniosek ze skargą jest kolejnym przejawem narastającego konfliktu między dwoma największymi gospodarkami świata.

Zdaniem USA, Chiny łamią zasady WTO poprzez odmowę zagranicznym posiadaczom patentów (w tym firmom amerykańskim) egzekwowania swoich podstawowych praw patentowych tj. powstrzymania chińskiego podmiotu od kontynuowania korzystania z technologii po zakończeniu umów licencyjnych.

Organ ds. rozstrzygania sporów WTO rozpatrzy amerykański wniosek na swoim posiedzeniu 29 października w Genewie.

Na podstawie: Bloomberg


Karawana imigrantów kieruje się w stronę USA

Kilkutysięczna grupa imigrantów z krajów Ameryki Środkowej przemieszcza się w kierunku granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Tak zwana „karawana” rozpoczęła pochód w Hondurasie. Po przekroczeniu granicy z Gwatemalą dołączyły do niej kolejne setki osób i obecnie według szacunków ONZ liczy ona około 7200 osób (w tym kobiet i dzieci). Powodem masowej migracji jest istnienie zorganizowanej przestępczości, fatalna sytuacja gospodarcza i humanitarna w krajach Ameryki Środkowej.

Władze Meksyku, nie chcąc pogarszać stosunków z USA, proponują migrantom status uchodźców oraz meksykańskie wizy pod warunkiem zaprzestania dalszego marszu. Prezydent Trump za powstanie i pochód „karawany” obarczył winą kraje Ameryki Środkowej – Gwatemalę, Honduras i Salwador. Zagroził im obcięciem amerykańskich funduszy pomocowych oraz wysłaniem sił wojskowych do obrony granicy z Meksykiem.

Komentatorzy uspokajają, że USA nie grozi w najbliższych dniach nadzwyczajny wzrost liczby migrantów. „Karawanę” od najbliższego przejścia granicznego dzieli ponad 1800 km, a liczba uczestników marszu będzie malała wraz ze zbliżaniem się do granicy.

Na podstawie: Politico (I), Politico (II), Bloomberg


Sprawa Iranu dzieli USA i UE

4 listopada mają wejść w życie kolejne amerykańskie sankcje na Iran, obejmujące przemysł surowcowy i Bank Centralny. Ich skutkiem będzie m. in. zablokowanie sprzedaży irańskiej ropy oraz produktów naftowych, a także transakcji z irańskimi instytucjami finansowymi przez zewnętrzne podmioty finansowe.

Część środowiska eksperckiego uważa, że w kwestii Iranu, UE i Stany Zjednoczone aktywnie działają przeciwko sobie. UE, która dalej chce utrzymać stosunki handlowe z Teheranem, planuje stworzenie alternatywnego systemu bankowego oraz za kluczowe uznaje utrzymanie w mocy porozumienia nuklearnego (JCPOA), z którego wycofały się Stany Zjednoczone. John Bolton, doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa, przestrzegł jednak państwa europejskie przed próbami omijania amerykańskich sankcji nałożonych na Iran.

Stanom Zjednoczonym zależy na osłabieniu roli Iranu na Bliskim Wschodzie, przypisują mu bowiem wspieranie wrogich dla USA sił jak Hezbollah, bojówki szyickie w Libii, Hamas oraz  bojówki w strefie Gazy.

Na podstawie: NY Times


USA numerem jeden w raporcie Global Competitiveness

W opublikowanym niedawno raporcie Światowego Forum Ekonomicznego na temat globalnej konkurencyjności USA wymienione zostały jako jej lider i wyprzedziły między innymi Singapur, Niemcy, Szwajcarię oraz Japonię. Przez ostatnich dziewięć lat na pierwszym miejscu pozostawała Szwajcaria.  Uważa się, że awans USA zagwarantowany został przez istotną dla amerykańskiej kultury przedsiębiorczość, silny rynek pracy oraz stabilny system finansowy.  Po raz ostatni na szczycie tego rankingu USA znajdowały się w 2008 roku.

Na podstawie: Reuters


Ford gra na sentymencie Amerykanów do pickup'ów

Po niespełna 7 latach Ford wznawia produkcję popularnego wśród Amerykanów modelu auta – pickupa. Samochód będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumentów, którzy stęsknili się za tym charakterystycznym dla Ameryki pojazdem. Pickup powróci w dwóch odświeżonych modelach: Bronco oraz Ranger.

Ford, będący drugim największy koncernem samochodowym w USA, zainwestował 850 mln dolarów w zakład montażowy na terenie stanu Michigan, gdzie produkowane będą oba modele aut. Firma planuje zastąpić do 2020 roku 75% całkowitej produkcji tymi właśnie samochodami, odchodząc tym samym od oferty sprzedaży sedanów i samochodów kompaktowych.

Analityczka firmy IHS Markit Stephanie Brinley, twierdzi, że „Ford liczy również na przejęcie części udziału od innego znanego producenta pickupów – Toyoty”.

Na podstawie: CNBC


Strefy szans w biedniejszych regionach USA

Na ponad dwa tygodnie przed wyborami w połowie kadencji (tzw. midterm elections) Donald Trump i jego administracja ujawniają szczegóły zwolnień podatkowych w obszarach nazywanych „strefami szans” w biedniejszych regionach USA. Sekretarz skarbu Steve Mnuchin prognozuje, że nowe rozwiązania przyniosą ponad miliard dolarów, które można będzie zainwestować w nowe projekty w tych regionach.

Zwolnienia podatkowe w wybranych sektorach dotyczyć będą zysków kapitałowych wygenerowanych do 2026 roku (bądź do pierwszej sprzedaży inwestycji), a w przypadku, kiedy inwestycja będzie je generowała przez 10 kolejnych lat od momentu jej powstania, zwolnienia podatkowe uzyskają bezterminowy charakter. 15% wartości pierwotnej inwestycji będzie można również odliczyć od podatku po siedmiu latach jej działalności.

Krytycy tego programu twierdzą jednak, że ulgi dla deweloperów dotyczyć będą inwestycji, które i tak bez takiej rządowej zachęty, stanowiłby rentowny przedmiot ich działalności.

Na podstawie: CNBC


Niebieska fala zaleje Kongres?

W nadchodzących wyborach do Kongresu, demokraci zdobędą większość w Izbie Reprezentantów, republikanie utrzymają natomiast przewagę w Senacie – tak wynika z większości analiz i sondaży amerykańskich mediów przed wyborami w połowie kadencji, które odbędą się 6 listopada. W przypadku Izby Reprezentantów wynik nie jest jeszcze przesądzony, ale tradycyjnie już rzadko zdarza się, aby partia, z której wywodzi się prezydent, utrzymała przewagę w wyborach w połowie kadencji.

Zdecydowaną osią podziału polaryzującą wyborców jest osoba Donalda Trumpa i wszystko wskazuje na to że „niebieska fala” zaleje Kongres tej jesieni. Bardzo wielu Amerykanów o liberalnych poglądach widzi w tych wyborach szansę na zablokowanie niepopularnych posunięć prezydenta, takich jak cięcia w budżecie federalnym oraz ograniczenia stosowania Affordable Care Act (tzw. Obamacare). W wywiadzie dla Associated Press, Donald Trump zaprzeczył, jakoby to na nim miała spocząć odpowiedzialność za ewentualną przegraną republikanów w nadchodzących wyborach. Jednak ujawniony przez dziennikarzy Bloomberga wewnętrzny raport sporządzony dla rządzącej partii wprost wskazuje, że głównym czynnikiem pozycjonującym wyborców jest ich stosunek emocjonalny do osoby prezydenta.

Kongres Stanów Zjednoczonych 116 kadencji w nowym składzie rozpocznie obrady 3 stycznia 2019 roku.

Na podstawie: Politico , Bloomberg


Redakcja:

Aneta Balcerzak - psycholog międzykulturowy. Absolwentka Podyplomowych Studiów z Polityki Zagranicznej i Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas, Podyplomowych Studiów Biznesu na Rynkach Wschodzących Azji, Afryki, i Ameryki Południowej Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Trenerów (Ośrodek Psychoedukacji INTRA). Od wielu lat pracująca z zespołami wielokulturowymi w globalnych, międzynarodowych korporacjach.

Współpraca:

Adrian Purzycki - absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 roku zawodowo związany z branżą IT.

Jakub Janusz Turkowski - prawnik. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował również na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach oraz Uniwersytecie w Walencji. W 2018 rozpoczął współpracę z portalem publicystycznym Duel Amical.

Martyna Pieczko - absolwentka socjologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Młodych Dyplomatów.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka