Instytut Wolności Instytut Wolności
741
BLOG

Transport ropy do USA ograniczony, zmiany w szeregach demokratów i w Białym Domu

Instytut Wolności Instytut Wolności USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Najważniejsze wiadomości z USA z ostatnich dwóch tygodni:

  • Jerome Powell w obronie Banku Rezerwy Federalnej
  • Listopad narodowym miesiącem przedsiębiorczości
  • Mira Ricardel poza Białym Domem
  • Transport ropy do USA ograniczony, a ceny rosną
  • Drugi szczyt Trump-Kim
  • Administracja Trumpa oskarży Iran o złamanie międzynarodowego traktatu zakazującego użycia broni chemicznej
  • Kontrowersje prawne wokół p.o. prokuratora generalnego
  • Zmiany w szeregach demokratów

Jerome Powell w obronie Banku Rezerwy Federalnej

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Banku Rezerwy Federalnej w Dallas, jej przewodniczący Jerome Powell odpowiedział na wcześniejszy atak ze strony prezydenta Donalda Trumpa, twierdząc, że polityka monetarna kierowanej przez niego instytucji przyczyniła się do bardzo dobrego stanu amerykańskiej gospodarki

Od 2015 roku Bank Rezerwy Federalnej sukcesywnie zacieśnia politykę monetarną poprzez podnoszenie referencyjnych stóp procentowych. W ciągu ostatnich trzech lat podwyższył je ośmiokrotnie, z poziomu 0,25 do 2,25%, co prowadzi do wzrostu rentowności obligacji rządu Stanów Zjednoczonych. Donald Trump określa tę politykę jako „szaloną” i „wymykającą się spod kontroli”.

Jerome Powell skomentował również skutki ekonomiczne prowadzonej przez rząd Trumpa „wojny handlowej”. Przyznał on, że do jego instytucji dociera głos zaniepokojonych biznesmenów, obawiających się rezultatów nałożenia ograniczeń na handel międzynarodowy. Powell uspokaja jednak nastroje potwierdzając, że jak dotąd Rezerwa Federalna nie dostrzegła istotnych negatywnych skutków tej polityki dla amerykańskiej gospodarki, choć może ona skutkować nieco wyższą inflacją i nieco mniejszym wzrostem gospodarczym.

Jednocześnie, Jerome Powell zapowiedział kolejną podwyżkę stóp procentowych w grudniu.

Na podstawie: Bloomberg , NYTimes

Listopad narodowym miesiącem przedsiębiorczości

Prezydent Donald Trump ogłosił listopad 2018 roku Narodowym Miesiącem Przedsiębiorczości, a 20 listopada 2018 roku Dniem Przedsiębiorców. Prezydent Trump uzasadnił swoją decyzję w następujących słowach: “Nasz naród rozwija się dzisiaj, ponieważ odważni przedsiębiorcy i innowatorzy mają wizję i chęci, by realizować swoje marzenia.” Prezydent Trump podkreślił, że jego administracja wspiera politykę przedsiębiorczości i nowe miejsca pracy w gospodarce za pomocą m.in. obniżenia podatków czy ograniczenia ilości regulacji.

Zadaniem miesiąca przedsiębiorczości ma być upamiętnienie tradycji podejmowania ryzyka w rozwijaniu ambitnego biznesu czy przełomowych badań.

Na podstawie: Whitehouse

Mira Ricardel poza Białym Domem

15 listopada administracja prezydenta Trumpa potwierdziła informację o usunięciu Miry Ricardel ze stanowiska zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa USA. W krótkim oświadczeniu, rzecznik prasowy Białego Domu podziękował Ricardel za dotychczasową współpracę i służbę ojczyźnie oraz za jej wkład w realizację celów z zakresu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Z informacji prasowej wynika, że Ricardel ma przyjąć nowe zadania w amerykańskiej administracji, nie sprecyzowano natomiast, czym miałaby zajmować się konkretnie.

Presję dotyczącą usunięcia Ricardel z poprzedniego stanowiska miała wywrzeć Melania Trump, która, wg komunikatu swojej dyrektor ds. komunikacji, uważała, że ta nie zasługuje na zaszczyt służby w Białym Domu. Komunikat ten zszokował opinie publiczną w Stanach, ponieważ jest to pierwszy przypadek kiedy pierwsza dama ingeruje w politykę i obsadę personalną Białego Domu w tak bezpośredni sposób.

Na postawie: CNN

Transport ropy do USA ograniczony, a ceny rosną

Jak podają analitycy z ClipperData Saudowie systematycznie zmniejszają ilość ropy importowanej do Stanów Zjednoczonych, a wskaźnik wymiany tego towaru pomiędzy oboma krajami rekordowo maleje.

Uważa się, że działania Arabii Saudyjskiej ukierunkowane są na podwyżkę cen za baryłkę i jak zauważa ekspert ClipperData Matt Smith: „Ruch ten sprawdził się tak dobrze w 2017 roku przede wszystkim z uwagi na dużą transparentność oraz synchronizację danych dotyczących przepływu i zasobów surowca w Stanach Zjednoczonych. Rynki stały się bardziej przejrzyste dzięki coraz powszechniejszemu stosowaniu śledzenie tankowców, co nie umknęło uwadze Arabii Saudyjskiej”.

Dla Donalda Trumpa oznacza to konflikt interesów, bowiem celem jego polityki jest między innymi obniżenie kosztów energii ponoszonych przez przeciętnego Amerykanina.

Analitycy zauważają jednak, że Donald Trump poprzez swoje groźby kierowane wobec Iranu, może skutecznie zmusić producentów z grupy OPEC do zaprzestania celowego ograniczania wydobycia ropy.

Na podstawie: CNBC

Drugi szczyt Trump-Kim

Wiceprezydent Mike Pence potwierdził, że drugi szczyt między prezydentem Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem będzie poświęcony stworzeniu „weryfikowalnego planu” denuklearyzacji Korei Północnej.

Inwentaryzacja broni jądrowej i miejsc jej testowania nie będzie warunkiem wstępnym tego spotkania, ale sankcje nałożone na Koreę Północną pozostaną w mocy. Ostatni raport Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych potwierdza, że od czerwcowego spotkania Trumpa z Kimem, powstało około 20 nieujawnionych baz rakietowych.

Negocjacje między obu krajami pomimo tego, że nadal trwają, znajdują się w trudnym momencie w rezultacie wyrażonych przez Koreę oczekiwań dotyczących zniesienia sankcji. W wywiadzie dla NBC News, Mike Pence powiedział, że do momentu powstania planu i pełnej jego realizacji celem osiągnięcia pełnej, weryfikowalnej i nieodwracalnej denuklearyzacji, USA będą wywierały presję na Koreę Północną.

Krytycy administracji Trumpa twierdzą, że Korea Północna najprawdopodobniej nigdy nie zrezygnuje z programu uzbrojenia.

Na podstawie: Washingtonpost , Politico

Administracja Trumpa oskarży Iran o złamanie międzynarodowego traktatu zakazującego użycia broni chemicznej

19 listopada Biały Dom powiadomił, że zamierza oskarżyć Iran o złamanie konwencji o broni chemicznej z 1997 roku ze względu na zachowanie przez Teheran urządzenia potrzebnego do jej produkcji. Ogłoszenie skargi zaplanowane jest podczas specjalnego spotkania Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), które odbędzie się w Hadze w dniach 21-30 listopada.

Jak informują CNN dwaj amerykańscy urzędnicy, oskarżenie nie spowoduje natychmiastowych kar, ale może zostać użyte jako usprawiedliwienie dla zgłaszania roszczeń wobec Iranu. Jest to jednak kolejny element w kampanii administracji Trumpa mającej na celu wywieranie maksymalnej presji ekonomicznej i politycznej na Teheran w nadziei na izolację reżimu i zmianę jego zachowań. W tym miesiącu Biały Dom nałożył ponownie sankcje, które były zniesione w ramach porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Stało się tak pomimo sprzeciwu innych sygnatariuszy porozumienia tj. Zjednoczonego Królestwa, Niemiec, Francji, Unii Europejskiej, Chin oraz Rosji.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani do działań USA odniósł się do działań USA słowami: „To jasne, że Ameryka jest osamotniona”.

Na podstawie: CNN, Boston25news

Kontrowersje prawne wokół p.o. prokuratora generalnego

Prokurator generalny Jeff Sessions złożył dymisję 7 listopada, dzień po midterm elections. W jego miejsce, jako tymczasowo pełniącego obowiązki, prezydent Trump wyznaczył dotychczasowego szefa kancelarii prokuratora generalnego – Matthew Whitakera.

Dymisja Sessionsa była podyktowana wielomiesięczną krytyką ze strony Trumpa za wycofanie się prokuratora generalnego z nadzoru nad śledztwem dotyczącym rosyjskiego wpływu na wybory w 2016 roku (tzw. komisja Muellera). Przypomnijmy jednak, że Sessions wyłączył się z nadzoru z uwagi na konflikt interesów. Wykazano bowiem, że w 2016 roku spotykał się z rosyjskim ambasadorem Sergiejem Kisliakiem.

Wyznaczenie Matthew Whitakera nie zabezpieczy prawdopodobnie nadzoru prokuratorskiego nad powyższym śledztwem. Demokraci na Kapitolu bowiem już domagają się jego odwołania. Powodem mają być dotychczasowe wypowiedzi Whitakera, który rekomendował Trumpowi całkowite zaprzestanie finansowania komisji Muellera z budżetu.

W związku z zagrożeniem dla konstytucyjnych obowiązków prokuratora generalnego, trzech senatorów Partii Demokratycznej złożyło 19 listopada wniosek do Sądu Federalnego w Waszyngtonie domagając się usunięcia Whitakera z zajmowanej funkcji. Niewykluczone zaś, że sprawa ostatecznie stanie przed Sądem Najwyższym.

Część republikanów także podziela obawy o niekonstytucyjność dokonanego wyboru i zaleca, aby prezydent desygnował stałego prokuratora generalnego i zakończył tym samym powstałe kontrowersje prawne.

Na podstawie: CNN; Bloomberg

Zmiany w szeregach demokratów

Przełomowe zmiany szykują się w najbliższych latach w szeregach demokratów. Do głosu coraz mocniej dochodzi generacja millenialsów – nie tylko jako elektorat, zmobilizowany w ostatnich wyborach przez niechęć do urzędującego prezydenta, ale także jako pokolenie polityków.

Tej jesieni do Kongresu została wybrana najmłodsza kobieta w historii – 29-letnia Alexandria Ocasio-Cortez. Pochodząca z nowojorskiego Bronxu Ocasio-Cortez jest symbolem swojego pokolenia. Ta posiadająca po matce korzenie portorykańskie socjaldemokratka jest zwolenniczką rozszerzenia systemu Medicare, bezpłatnego szkolnictwa oraz likwidacji biura kontroli imigracyjnej ICE.

Zmiany generacyjne w szeregach demokratów powodują opór przeciwko partyjnemu establishmentowi. W ostatnich dniach młoda kongresmenka stała się wyzwaniem dla swoich starszych kolegom z partii. Wspierała bowiem protestujących przed biurem Nancy Pelosi (przywódcy mniejszości w Kongresie) i domagających się wdrożenia nowego planu klimatycznego Green New Deal oraz weszła w konfrontację z członkiem Komisji Energetyki i Handlu Frankiem Pallone.

Na podstawie: Politico; Bloomberg;

Redakcja:

Aneta Balcerzak (redaktor prowadząca) – psycholog międzykulturowy. Absolwentka Podyplomowych Studiów z Polityki Zagranicznej i Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas, Podyplomowych Studiów Biznesu na Rynkach Wschodzących Azji, Afryki, i Ameryki Południowej Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Trenerów (Ośrodek Psychoedukacji INTRA). Od wielu lat pracująca z zespołami wielokulturowymi w globalnych, międzynarodowych korporacjach.

Współpraca:

Jakub Janusz Turkowski – prawnik, absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował również na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach oraz Uniwersytecie w Walencji. W 2018 rozpoczął współpracę z portalem publicystycznym Duel Amical.

Martyna Pieczko – absolwentka socjologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Młodych Dyplomatów.

Damian Piłat – prawnik, pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Kryspin Radzio – magister prawa, licencjat Stosunków Międzynarodowych. Prince2Foundation, ILM5, Agile PM.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka