Blog
Instytut Wolności
Instytut Wolności
Instytut Wolności Niezależny think tank.
9 obserwujących 212 notek 143047 odsłon
Instytut Wolności, 29 stycznia 2019 r.

Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

725 1 0 A A A

W kraju kampania wyborcza nabiera tempa, a zza granicy płyną apele o walkę z korupcją - o wydarzeniach ostatnich dwóch tygodni na Ukrainie czytaj w Ekspresie Ukraińskim. 


Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

Biorąc pod uwagę poziom korupcji w minionym roku Ukraina wypada najgorzej spośród wszystkich swoich sąsiadów… za wyjątkiem Rosji. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu CPI - 2018 (Corruption Perceptions Index - Wskaźnika Percepcji Korupcji), opracowywanego corocznie przez Transparency International (TI).

W rankingu Ukraina znalazła się na 120 miejscu spośród 180 badanych państw, jednocześnie awansując o 10 miejsc w górę. Uzyskała przy tym 32/100 możliwych punktów (im więcej – tym lepiej), czyli jedynie o 2 punkty więcej niż przed rokiem.

Spośród sąsiadów Ukrainy – Polska znalazła się na 36 miejscu z 60 punktami, Słowacja na 57 (50 pkt.), Rumunia na 61 (47 pkt.), Węgry na 64 (46 pkt.), Białoruś na 70 (44 pkt.), Mołdawia na 117 (33 pkt.). Pomimo tak słabego wyniku Ukrainy – i tak najniżej w regionie znalazła się Rosja, która spadła na 138 miejsce z 28 pktami.

Ze szczegółowego zestawienia wynika, że szczególny postęp Ukraina zrobiła w zakresie globalnej oceny ryzyka, natomiast pogorszyły się wskaźniki dotyczące różnorodności demokratycznej.  Transparency International wskazała, że częściowo zostały zrealizowane jej rekomendacje dotyczące ustawy o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym i jej przepisy są w dużej mierze zgodne także z zaleceniami Komisji Weneckiej. Ponadto udało się rozpocząć drobną prywatyzację z użyciem platformy cyfrowej ProZorro.

Z drugiej jednak strony TI, wymienia szereg rekomendacji, które nie zostały zastosowane a wręcz je zignorowano: nie wzrosła rola czynnika społecznego przy wyborze sędziów; nie rozwinięto należycie instrumentów prawnych dostępnych urzędnikom antykorupcyjnego NABU, a jego śledczy nie mieli możliwości prowadzenia samodzielnych czynności; pogłębiła się tendencja do wzajemnej konfrontacji pomiędzy poszczególnymi organami ścigania, których kompetencje często się krzyżują (SBU i policja nadal prowadzą śledztwa w sprawach gospodarczych a ich funkcjonariusze wywierają osobiste naciski na przedsiębiorców); nasiliła się także presja na dziennikarzy i aktywistów społecznych (czego przykładem jest m.in. zamordowanie Kateryny Handziuk).


Zelenski oskarżony o kłamstwo w sprawie biznesu

Radio Svoboda przeprowadziło śledztwo dotyczące działalności biznesowej aktora Wołodymyra Zelenskiego w Rosji – którą, jak wcześniej twierdził, zakończył po 2014 roku. Dziennikarze znaleźli dane wskazujące, że jest on współwłaścicielem firmy Green Films, która funkcjonuje do dziś na rosyjskim rynku i produkuje filmy, w tym finansowane przez tamtejsze Ministerstwo Kultury. Zelenski tłumaczył, że działalność została tymczasowo utrzymana ze względu na konieczność finalizacji kontraktów i pobierania honorariów za prawa autorskie do poprzednich produkcji. W kilka dni po wybuchu afery, aktor ogłosił jednak, że rezygnuje z akcji firmy.

Zelenski został wybrany oficjalnym kandydatem do startu w wyborach prezydenckich przez partię Sługa Narodu. Zjazd odbył się w biurze aktora i został zaprezentowany w mediach społecznościowych. Na opublikowanych filmikach widzimy luźną atmosferę przywodzącą na myśl spotkanie integracyjne w start-upie. Wg wypowiedzi Zelenskiego, cała kampania ma odbywać się na zasadach reality-show i wydarzenia z niej będą transmitowane na bieżąco w sieci.


Podróże z tomosem i prezydenckie dotacje w gotówce

Petro Poroszenko jako ostatni z poważniejszych kandydatów ogłosił o swoim starcie w wyborach prezydenckich. Stało się to podczas forum „Od Krut do Brukseli. Idziemy swoją drogą” Do poprzednio lansowanych haseł „armia język i wiara” dołączył „nie mniej ważne”: „porządek, dobrobyt i bezpieczeństwo”, które zamierza zagwarantować Ukraińcom w 2. kadencji,

Poroszenko obiecał też złożenie wniosku o członkostwo do UE w 2024 i uzyskanie planu wejścia do NATO. Polityka wobec Rosji ma opierać się na haśle „Dalej od Moskwy” (Геть від Москви) i doprowadzenia do pokoju, ale na zasadach wygodnych dla Ukrainy.

Aktualny prezydent stwierdził też, że jego główna przeciwniczka, Julia Tymoszenko, lansuje „niebezpieczny projekt ustroju” z „faktycznie jednopartyjnym parlamentem”. Poroszenkę na konwencji wsparli m.in. premier Wołodymyr Hrojsman, spiker Rady Najwyższej Andrij Parubij, prokurator generalny Jurij Łucenko.

Poroszenko uczestniczył też w spotkaniach w ukraińskich miastach, podczas których wiernym prezentowany jest tomos – edykt powołujący Prawosławny Kościół Ukrainy. Wspólnie z nim podróżują hierarchowie cerkiewni. Mimo że Poroszenko nie ogłosił jeszcze oficjalnie o starcie w wyborach, tzw. Tomos Tour, w ramach którego prezydent ma odwiedzić kilkanaście ukraińskich obwodów, można postrzegać jako sposób na organizację kampanii wyborczej wokół sukcesu stworzenia nowej Cerkwi.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego.

Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Amstern - raportu niestety nie będzie, ale jest całość...
  • @marcin jerzy moneta - Zapraszamy na debatę, będzie możliwość wyrażenia swojego zdania
  • Szanowny Panie, 1) W dzisiejszym wywiadzie z Piotrem Maciążkiem prezentujemy drugi punkt...

Tematy w dziale Polityka