Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
9 obserwujących
228 notek
154k odsłony
821 odsłon

Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

Wykop Skomentuj1

W kraju kampania wyborcza nabiera tempa, a zza granicy płyną apele o walkę z korupcją - o wydarzeniach ostatnich dwóch tygodni na Ukrainie czytaj w Ekspresie Ukraińskim. 


Ukraina na 120 miejscu w światowym rankingu korupcji

Biorąc pod uwagę poziom korupcji w minionym roku Ukraina wypada najgorzej spośród wszystkich swoich sąsiadów… za wyjątkiem Rosji. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu CPI - 2018 (Corruption Perceptions Index - Wskaźnika Percepcji Korupcji), opracowywanego corocznie przez Transparency International (TI).

W rankingu Ukraina znalazła się na 120 miejscu spośród 180 badanych państw, jednocześnie awansując o 10 miejsc w górę. Uzyskała przy tym 32/100 możliwych punktów (im więcej – tym lepiej), czyli jedynie o 2 punkty więcej niż przed rokiem.

Spośród sąsiadów Ukrainy – Polska znalazła się na 36 miejscu z 60 punktami, Słowacja na 57 (50 pkt.), Rumunia na 61 (47 pkt.), Węgry na 64 (46 pkt.), Białoruś na 70 (44 pkt.), Mołdawia na 117 (33 pkt.). Pomimo tak słabego wyniku Ukrainy – i tak najniżej w regionie znalazła się Rosja, która spadła na 138 miejsce z 28 pktami.

Ze szczegółowego zestawienia wynika, że szczególny postęp Ukraina zrobiła w zakresie globalnej oceny ryzyka, natomiast pogorszyły się wskaźniki dotyczące różnorodności demokratycznej.  Transparency International wskazała, że częściowo zostały zrealizowane jej rekomendacje dotyczące ustawy o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym i jej przepisy są w dużej mierze zgodne także z zaleceniami Komisji Weneckiej. Ponadto udało się rozpocząć drobną prywatyzację z użyciem platformy cyfrowej ProZorro.

Z drugiej jednak strony TI, wymienia szereg rekomendacji, które nie zostały zastosowane a wręcz je zignorowano: nie wzrosła rola czynnika społecznego przy wyborze sędziów; nie rozwinięto należycie instrumentów prawnych dostępnych urzędnikom antykorupcyjnego NABU, a jego śledczy nie mieli możliwości prowadzenia samodzielnych czynności; pogłębiła się tendencja do wzajemnej konfrontacji pomiędzy poszczególnymi organami ścigania, których kompetencje często się krzyżują (SBU i policja nadal prowadzą śledztwa w sprawach gospodarczych a ich funkcjonariusze wywierają osobiste naciski na przedsiębiorców); nasiliła się także presja na dziennikarzy i aktywistów społecznych (czego przykładem jest m.in. zamordowanie Kateryny Handziuk).


Zelenski oskarżony o kłamstwo w sprawie biznesu

Radio Svoboda przeprowadziło śledztwo dotyczące działalności biznesowej aktora Wołodymyra Zelenskiego w Rosji – którą, jak wcześniej twierdził, zakończył po 2014 roku. Dziennikarze znaleźli dane wskazujące, że jest on współwłaścicielem firmy Green Films, która funkcjonuje do dziś na rosyjskim rynku i produkuje filmy, w tym finansowane przez tamtejsze Ministerstwo Kultury. Zelenski tłumaczył, że działalność została tymczasowo utrzymana ze względu na konieczność finalizacji kontraktów i pobierania honorariów za prawa autorskie do poprzednich produkcji. W kilka dni po wybuchu afery, aktor ogłosił jednak, że rezygnuje z akcji firmy.

Zelenski został wybrany oficjalnym kandydatem do startu w wyborach prezydenckich przez partię Sługa Narodu. Zjazd odbył się w biurze aktora i został zaprezentowany w mediach społecznościowych. Na opublikowanych filmikach widzimy luźną atmosferę przywodzącą na myśl spotkanie integracyjne w start-upie. Wg wypowiedzi Zelenskiego, cała kampania ma odbywać się na zasadach reality-show i wydarzenia z niej będą transmitowane na bieżąco w sieci.


Podróże z tomosem i prezydenckie dotacje w gotówce

Petro Poroszenko jako ostatni z poważniejszych kandydatów ogłosił o swoim starcie w wyborach prezydenckich. Stało się to podczas forum „Od Krut do Brukseli. Idziemy swoją drogą” Do poprzednio lansowanych haseł „armia język i wiara” dołączył „nie mniej ważne”: „porządek, dobrobyt i bezpieczeństwo”, które zamierza zagwarantować Ukraińcom w 2. kadencji,

Poroszenko obiecał też złożenie wniosku o członkostwo do UE w 2024 i uzyskanie planu wejścia do NATO. Polityka wobec Rosji ma opierać się na haśle „Dalej od Moskwy” (Геть від Москви) i doprowadzenia do pokoju, ale na zasadach wygodnych dla Ukrainy.

Aktualny prezydent stwierdził też, że jego główna przeciwniczka, Julia Tymoszenko, lansuje „niebezpieczny projekt ustroju” z „faktycznie jednopartyjnym parlamentem”. Poroszenkę na konwencji wsparli m.in. premier Wołodymyr Hrojsman, spiker Rady Najwyższej Andrij Parubij, prokurator generalny Jurij Łucenko.

Poroszenko uczestniczył też w spotkaniach w ukraińskich miastach, podczas których wiernym prezentowany jest tomos – edykt powołujący Prawosławny Kościół Ukrainy. Wspólnie z nim podróżują hierarchowie cerkiewni. Mimo że Poroszenko nie ogłosił jeszcze oficjalnie o starcie w wyborach, tzw. Tomos Tour, w ramach którego prezydent ma odwiedzić kilkanaście ukraińskich obwodów, można postrzegać jako sposób na organizację kampanii wyborczej wokół sukcesu stworzenia nowej Cerkwi.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka