Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
8 obserwujących
230 notek
158k odsłon
560 odsłon

Brexit w poczekalni? Jak może wpłynąć to na gospodarkę?

Wykop Skomentuj18
  • Premier May przedstawiła scenariusz głosowań nad decyzją ws. brexitu. Trzy głosowania i trzy największe zagrożenia
  • Mimo spowolnienia gospodarczego związanego z brexitem statystyki rynku pracy w Wielkiej Brytanii prezentują się dobrze – następuje wzrost zatrudnienia oraz spadek stopy bezrobocia
  • Rynki finansowe oceniają, czy do brexitu w ogóle dojdzie
  • Brytyjskie uniwersytety badają wpływ social mediów na zdrowie psychiczne dzieci

- o tym piszemy w 16. Ekspresie Brytyjskim. Jeśli chcesz czytać pozostałe Ekspresy Międzynarodowe - wejdź na stronę: https://instytutwolnosci.pl/ekspresy/


Plan May na opóźnienie brexitu 

Na miesiąc przed wyznaczoną datą opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać tzw. B-Day. Dwa tygodnie temu (12 lutego) Theresa May zapowiedziała, że przestawi nowe rozwiązanie odnośnie budzącej największe kontrowersje ochrony granicy irlandzkiej. 26 lutego przedstawiła w Izbie Gmin plan głosowań, prowadzących do ostatecznej decyzji w sprawie brexitu. Odbędą się one za kolejne dwa tygodnie – 12, 13 i 14 lutego.

12 lutego brytyjscy posłowie będą głosować nad nowymi zapisami dotyczącymi backstopu, czyli klauzuli ochronnej przed powrotem „twardej” granicy z Irlandią. Do tego dnia premier May przedstawi swoją propozycję, która ma gwarantować, że specjalne zasady graniczne między wyspiarskimi sąsiadami będą tylko czasowe. Możliwe jest, że nie uda się wprowadzić do umowy o wyjściu żadnego z tzw. alternatywnych rozwiązań (pisaliśmy o nich w poprzednim Ekspresie Brytyjskim) i ponownie odbędzie się głosowanie nad porozumieniem May, które Izba Gmin odrzuciła 15 stycznia 2019 lub w nieznacznie zmienionej formie. Przy takim rozwiązaniu, premier może mieć problem z przekonaniem posłów eurosceptycznych i należących do koalicyjnej Demokratycznej Partii Unionistycznej.

Jeśli umowa zostanie odrzucona, May zapowiedziała, że 13 lutego złoży wniosek o opuszczenie UE bez umowy (no-deal brexit) z prośbą o przyjęcie go przez Izbę Gmin. Takie rozwiązanie może spowodować dymisje poszczególnych ministrów. Poparcie dla niego jest również niewielkie wśród posłów.

Odrzucenie „wyjścia bez porozumienia” spowoduje, że następnego dnia (14 lutego) odbędzie się głosowanie nad „krótkim, ograniczonym przedłużeniem procedury artykułu 50” (traktatu o UE), które przedstawi May. Przyjęcie go da możliwość negocjacji z UE.

Jak zaznaczyła premier May w debacie, jej priorytetem jest przyjęcie umowy, tak, by brexit odbył się 29 marca. Zauważyła również, że jeśli przedłużenie procedury trwałoby dłużej niż do końca czerwca oznaczać by to musiało przeprowadzenie wyborów do Parlamentu Europejskiego. Bez nich nie wyobraża sobie możliwości ponownego przedłużenia, z kolei ich przeprowadzenie podważałoby decyzję o brexicie podjętą w referendum.

Jeśli wszystkie rozwiązania przepadną w głosowaniach, posłowie niechcący dopuścić do brexitu będą mogli zabiegać o przeprowadzenie drugiego referendum lub wycofania się z procedury artykułu 50.

image

Na podstawie Guardian Graphics

Źródło: Guardian

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii ma się dobrze, ale…

Mimo spowolnienia gospodarczego związanego z brexitem statystyki rynku pracy w Wielkiej Brytanii prezentują się dobrze – następuje wzrost zatrudnienia oraz spadek stopy bezrobocia.

Według Brytyjskiego Urzędu Statystycznego przeciętne zarobki wzrosły o 3,4 proc. rocznie. Wskaźnik bezrobocia wynosi 4% i jest najniższy od 1975 r. Wiele osób z krajów spoza UE decyduje się na pracę w Wielkiej Brytanii, w perspektywie ostatnich trzech miesięcy doszło do wzrostu liczby pracowników zagranicznych o ponad 83 tys. 

Bank Anglii podjął decyzję o stopniowym podnoszeniu stopy procentowej, aby zrównoważyć presję inflacyjną wynikającą z rosnących wynagrodzeń. 

Według ekonomistów niezależnego ośrodka Longview Economics rekordowa liczba miejsc pracy może negatywnie wpłynąć na koszty inwestycji, co będzie widoczne w dłuższej perspektywie. Obecnie firmy zatrudniają ludzi zamiast inwestować w nowe maszyny, sprzęt i oprogramowanie, ponieważ w przypadku pogorszenia kursu walutowego i sytuacji gospodarczej po brexicie pracowników będzie można zwolnić. Inwestycje w Wielkiej Brytanii spadają, mimo dobrej sytuacji na rynku pracy.

image

Źródła: Reuters, Financial Times, The Independent, Bloomberg

Rynki finansowe patrzą na brexit. Co widzą?

W miarę zbliżania się wyznaczonego terminu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię instytucje finansowe, takie jak Goldman Sachs i JP Morgan, publikują raporty i oświadczenia dotyczące przewidywań na temat przyszłości brexitu.

Goldman Sachs twierdzi, że umowa dotycząca zasad, na których ma się odbyć brexit, zostanie ratyfikowana. Zdaniem analityków tego banku, gdyby miało dojść do brexitu bez porozumienia, wiele firm będzie blokowało takie rozwiązanie i interweniowało w tej sprawie. W oficjalnym oświadczeniu, globalny bank inwestycyjny podaje, że prawdopodobieństwo, że do brexitu ostatecznie nie dojdzie, wynosi 35%.

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka