10 obserwujących
325 notek
557k odsłon

"Żelazna Dama" okazała się damą z papieru

Nowa premier Wlk. Brytanii Liz Truss niewątpliwie ma ogromne ambicje: podźwignąć jednocześnie pogrążoną w kryzysie gospodarkę jej kraju i ginącą w odmętach nowych sondaży wyborczych Partię Konserwatywną (Torysów). Niestety bardzo szybko okazało się, że próba stania się następczynią jej bohaterki Thatcher, najpewniej zakończy się wyłącznie naśladowaniem ubioru prawdziwej "Żelaznej Damy".

Czy śmierć królowej przyspieszy wprowadzenie wirtualnej waluty?

Politycy w Wlk. Brytanii i urzędnicy Banku Anglii od jakiegoś czasu kreują scenariusz wprowadzenia w tym kraju cyfrowej waluty. Nie są w tych planach osamotnieni, podobne działania rozważa co najmniej 90 innych państw na całym świecie. Czy śmierć królowej Elżbiety II i koszty związane z wymianą banknotów i monet z jej wizerunkiem staną się impulsem do szybkiego zaimplementowania finansowej rewolucji?

Nowa "Żelazna Dama" premierem Wlk. Brytanii

Gdy miała 7 lat Liz Truss w szkolnym przedstawieniu odegrała rolę Margaret Thatcher, która stała się jej niedoścignionym, politycznym wzorem, bohaterem. Dziś jej szkolne marzenia stają się rzeczywistością. Czy jako nowy lider partii Konserwatywnej i premier Wlk. Brytanii podoła ogromnym wyzwaniom, z jakimi zmaga się jej partia i cały kraj? Czy zostanie nową "Żelazną Damą"?

Tolkien zaszczepiony

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to luźno bazująca na twórczości Tolkiena najdroższa w historii telewizyjnej/streamingowej produkcja. Pieniądze wykłada hojnie Amazon, a zmagania ze złem powracającym do Śródziemia są rozpisane na 5 długich sezonów. Dostępne już dla widzów premierowe dwa odcinki budzą ogromne, skrajne emocje. Dlaczego?

Blamaż kapitalizmu?

Sześciu najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii posiada majątek większy niż 13.2 miliona najbiedniejszych mieszkańców tego kraju. Milionerzy wzbogacili się dzięki pandemii i obecnym kryzysie energetycznym, jednocześnie 3 miliony (pracujących) Brytyjczyków kwalifikuje się obecnie do grupy "skrajnego ubóstwa". Mamy do czynienia z sukcesem czy klęską kapitalizmu?

"Co my takiego narobiliśmy?" Lata w cieniu Brexitu

23 czerwca 2016 roku, Geoffrey Betts, dyrektor zarządzający firmą odpowiedzialną za dostarczanie materiałów biurowych w angielskim Marlow, miał ogromne nadzieje dla swojej firmy i całej brytyjskiej ekonomii. Geoffrey, głosując za Brexitem (opuszczeniem struktur Unii Europejskiej), znalazł się w zwycięskiej wówczas (52%) większości. Czy jego nadzieje zostały spełnione?

Brytyjczycy robią zakupy na zeszyt

Drastycznie rosnące ceny żywności wypchnęły inflację w Wielkiej Brytanii do rekordowego, dwucyfrowego poziomu. Lipcowe 10.1% to najwyższy wskaźnik inflacji na Wyspach od czterdziestu lat (1982). Ceny rosną w oczach, a kryzys staje się coraz bardziej oczywisty, nawet dla największych optymistów.

Czy Djokovic powinien zagrać w US Open?

Dla jednych nieodpowiedzialny "foliarz", narażający życie i zdrowie innych ludzi. Dla drugich bohater, który w imię obrony wartości, w które wierzy, gotów jest poświęcić swoją tenisową karierę. Czy jeden z najlepszych sportowców w historii powinien móc zagrać w zbliżającym się turnieju US Open?

Wielka Brytania na skraju przepaści

Jedna z najbogatszych gospodarek świata, w teorii potęga ekonomiczna, militarna, naukowa, światowy lider polityczny itd. dzięki przełomowemu "brexitowi" oraz skutecznej strategii pandemicznej (lockdown/program szczepień) w założeniu miała szybko otrząsnąć się po Covid-owym wstrząsie i szturmem zdobywać świat. Jak to wygląda w praktyce?

Czas pogardy wg PiS-u

Władza deprawuje. Rodzi poczucie wyższości, arogancję, wiarę w nieomylność i prawo do pogardy. Dotyka to wszystkich niezależnie od przynależności partyjnej i przekonań - choć stopień zeszmacenia bywa różny i jest rozłożony w...