9 obserwujących
322 notki
552k odsłony

Czy śmierć królowej przyspieszy wprowadzenie wirtualnej waluty?

Politycy w Wlk. Brytanii i urzędnicy Banku Anglii od jakiegoś czasu kreują scenariusz wprowadzenia w tym kraju cyfrowej waluty. Nie są w tych planach osamotnieni, podobne działania rozważa co najmniej 90 innych państw na całym świecie. Czy śmierć królowej Elżbiety II i koszty związane z wymianą banknotów i monet z jej wizerunkiem staną się impulsem do szybkiego zaimplementowania finansowej rewolucji?

Nowa "Żelazna Dama" premierem Wlk. Brytanii

Gdy miała 7 lat Liz Truss w szkolnym przedstawieniu odegrała rolę Margaret Thatcher, która stała się jej niedoścignionym, politycznym wzorem, bohaterem. Dziś jej szkolne marzenia stają się rzeczywistością. Czy jako nowy lider partii Konserwatywnej i premier Wlk. Brytanii podoła ogromnym wyzwaniom, z jakimi zmaga się jej partia i cały kraj? Czy zostanie nową "Żelazną Damą"?

Tolkien zaszczepiony

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to luźno bazująca na twórczości Tolkiena najdroższa w historii telewizyjnej/streamingowej produkcja. Pieniądze wykłada hojnie Amazon, a zmagania ze złem powracającym do Śródziemia są rozpisane na 5 długich sezonów. Dostępne już dla widzów premierowe dwa odcinki budzą ogromne, skrajne emocje. Dlaczego?

Blamaż kapitalizmu?

Sześciu najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii posiada majątek większy niż 13.2 miliona najbiedniejszych mieszkańców tego kraju. Milionerzy wzbogacili się dzięki pandemii i obecnym kryzysie energetycznym, jednocześnie 3 miliony (pracujących) Brytyjczyków kwalifikuje się obecnie do grupy "skrajnego ubóstwa". Mamy do czynienia z sukcesem czy klęską kapitalizmu?

"Co my takiego narobiliśmy?" Lata w cieniu Brexitu

23 czerwca 2016 roku, Geoffrey Betts, dyrektor zarządzający firmą odpowiedzialną za dostarczanie materiałów biurowych w angielskim Marlow, miał ogromne nadzieje dla swojej firmy i całej brytyjskiej ekonomii. Geoffrey, głosując za Brexitem (opuszczeniem struktur Unii Europejskiej), znalazł się w zwycięskiej wówczas (52%) większości. Czy jego nadzieje zostały spełnione?

Brytyjczycy robią zakupy na zeszyt

Drastycznie rosnące ceny żywności wypchnęły inflację w Wielkiej Brytanii do rekordowego, dwucyfrowego poziomu. Lipcowe 10.1% to najwyższy wskaźnik inflacji na Wyspach od czterdziestu lat (1982). Ceny rosną w oczach, a kryzys staje się coraz bardziej oczywisty, nawet dla największych optymistów.

Czy Djokovic powinien zagrać w US Open?

Dla jednych nieodpowiedzialny "foliarz", narażający życie i zdrowie innych ludzi. Dla drugich bohater, który w imię obrony wartości, w które wierzy, gotów jest poświęcić swoją tenisową karierę. Czy jeden z najlepszych sportowców w historii powinien móc zagrać w zbliżającym się turnieju US Open?

Wielka Brytania na skraju przepaści

Jedna z najbogatszych gospodarek świata, w teorii potęga ekonomiczna, militarna, naukowa, światowy lider polityczny itd. dzięki przełomowemu "brexitowi" oraz skutecznej strategii pandemicznej (lockdown/program szczepień) w założeniu miała szybko otrząsnąć się po Covid-owym wstrząsie i szturmem zdobywać świat. Jak to wygląda w praktyce?

Czas pogardy wg PiS-u

Władza deprawuje. Rodzi poczucie wyższości, arogancję, wiarę w nieomylność i prawo do pogardy. Dotyka to wszystkich niezależnie od przynależności partyjnej i przekonań - choć stopień zeszmacenia bywa różny i jest rozłożony w...

Nie lubię PiS-u, a muszę

Ostatnio starałem się nie komentować bieżących wydarzeń politycznych w kraju, ponieważ moje zdanie o rządzącej ostatnie lata platformerskiej sitwie (medialnej także) wyrażałem dobitnie już nie raz, a na weryfikację poczynań wł...