0 obserwujących
117 notek
9840 odsłon
  175   0

Ceny gazu ziemnego w Europie przerażają!

Wczoraj notowania ropy naftowej odreagowały wzrostowo wcześniejsze dynamiczne przeceny. Pozytywnym akcentem był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który pokazał większy od oczekiwań spadek zapasów ropy naftowej w USA. Według tej instytucji, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA zniżkowały o 3,67 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki wynoszącej około 2,5-2,8 mln baryłek. Dzisiaj swoje dane na temat zapasów ropy naftowej w USA przedstawi amerykański Departament Energii.

Niemniej, ogólnie sytuacja na tym rynku pozostaje daleka od optymistycznej, głównie za sprawą coraz bardziej uzasadnionych obaw o popyt na paliwa, wynikających z pojawiania się nowych pandemicznych restrykcji. Jak dotychczas, całkowite lub częściowe lockdowny zostały wprowadzone m.in. w Niemczech, Austrii, Irlandii, Holandii czy Korei Południowej.

Rekordowe ceny gazu w Europie

Po wyjątkowo nerwowych wahaniach cen gazu tej jesieni, sytuacja na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych się już nieco ustabilizowała. Obecnie notowania gazu ziemnego w USA oscylują w konsolidacji tuż poniżej poziomu 4 USD za mln BTU.

Tymczasem w Europie wiodącym tematem ostatnich dni na rynku gazu jest wstrzymanie przepływu tego surowca z Rosji do Europy Zachodniej poprzez gazociąg jamalski. Niemiecka firma Gascade podała, że wtorek był już drugim dniem z kolei, kiedy to przepływ gazu był ustawiony nie w kierunku zachodnim, lecz wschodnim. Jednocześnie, strona niemiecka podaje jednak, że Rosja wypełniła wszystkie zobowiązania, wynikające z kontraktów na dostawy gazu.

Według wypowiedzi ze strony Rosji, sprawa nie jest polityczna. Niemniej, sytuacja ta i tak wywołała oskarżenia w kierunku Rosji, że wstrzymuje ona dostawy w związku z napięciami wokół Ukrainy, a dodatkowo opóźnia postępy związane z certyfikacją Nord Stream 2.

Nerwowość zresztą widać także na rynku gazu – europejskie ceny tego surowca we wtorek wzrosły o 16% i sięgnęły rekordowych poziomów. W tym sezonie zapasy gazu ziemnego w Europie znajdują się bowiem na wyjątkowo niskich poziomach, co budzi obawy w obliczu czekających nas zimowych miesięcy.


https://www.fxmag.pl/artykul/notowania-ropy-naftowej-pod-presja-pandemicznych-restrykcji-ceny-gazu-ziemnego-w-europie-przerazaja

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale