4 obserwujących
121 notek
86k odsłon
  282   0

Pada kolejny SKOK

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) właśnie podała, że z dniem dzisiejszym jednogłośnie zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Twoja” w Kędzierzynie-Koźlu i postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości. (https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/2017/zawieszenie_dzialalnosci_twojej_skok.html)


Po pierwszym kwartale tego roku SKOK "Twoja"posiadała ujemne fundusze własne w wysokości -52,6 mln zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 2,7 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 51,6 tys. członków tej kasy wynosiły 170,3 mln zł.

Kasa ta miała problemy finansowe od dłuższego czasu. Od roku działał w niej zarządca komisaryczny, a w latach 2013–2015 r. korzystała z pomocy Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytową (Kasa Krajowa). W lutym tego roku Kasa Krajowa odmówiła jednak dalszej pomocy. W chwili obecnej 5 innych SKOKów objętych jest zarządem komisarycznym. Jeszcze pod koniec 2012 roku w Polsce działało 55 SKOKów. Dzisiaj jest to już tylko 39. W dalszym ciągu większość z nich objęta jest postępowaniami naprawczymi. Aktywa SKOKów spadły o 5,4 mld zł z 16,8 mld zł pod koniec 2012 roku do 11,4 mld zł pod koniec września ub.r. W tym czasie aktywa pozostałych banków spółdzielczych (bez aktywów tzw. banków zrzeszających) wzrosły o 30,5 mld zł do 116,3 mld zł. Wygląda więc na to, że spółdzielcza bankowość w formie SKOK nie odniosła w Polsce sukcesu.

Kwartalne raporty dotyczące sytuacji SKOKów dostępne są na stronie KNF ->  https://www.knf.gov.pl/opracowania/sektora_kas_spoldzielczych/raporty/raporty_skok.htmlLubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale