14 obserwujących
43 notki
71k odsłon
  1586   0

Klucz ostatnich dni kampanii wyborczej.

Tydzień temu [link] przewidywałem stabilizację sondaży wg klucza:

AD (PIS): 43% +/- 2%,

RT+RB+SH (anty-PIS): 41% +/- 2%

WKK+KB (anty-POPIS): 15% +/- 2%

Frekwencja: 60-65%

Średnia sondaży czerwcowych (zdecydowani wyborcy) po wczorajszych sondażach IBRIS i ESTYMATOR wynosi:

AD (PIS): 43,5%

RT+RB+SH (anty-PIS): 41%

WKK+KUKIZ+KB (anty-POPIS): 15,5%

Frekwencja: 61,5%

Nieźle ....

Następnie wskazałem, że kluczem do zwycięstwa w drugiej turze między AD i RT jest elektorat WKK+KUKIZ+KB.

Ponieważ znaczna część tego elektoratu nie jest przychylna AD przewidywałem, że sztab AD zdecyduje się na podkreślanie różnic między tym elektoratem a poglądami RT celem demotywacji tego elektoratu do oddania głosu na RT w drugiej turze [link].

Czy to jest oszustwo wyborcze? Nie. To ostre przedstawienie różnic między poglądami większości elektoratu WKK+KUKIZ+KB a RT. To postawienie granicy między głosowaniem przeciw AD i TVP a głosowaniem przeciw własnym tradycyjnym przekonaniom. Tak naprawdę jeden i drugi kandydat grają na tych emocjach.

Polska jest w większości TRADYCYJNA jeśli chodzi o wartości czy to się komuś podoba czy nie. Po prostu tak jest. Sprawy światopoglądowe, dotyczące uchodźców, czy też NARODOWEJ waluty vs Euro są najbardziej wyrazistą formą do eksponowania tych różnic na osi światopoglądu. Myślę, że PISowi do szczęścia brakuje tylko tego by lewica dodała do tego zestawu temat aborcji.

I taką kampanię będzie prowadzić w ostatnich dniach PIS. A każdy z sympatyków WKK, KUKIZ, KB choćby napisał 100 notek na S24 wyrażających złość na AD  i usprawiedliwiających swój wybór stanie ostatecznie przed trudną i świadomą decyzją czy oddać głos na RT wbrew własnym wartościom czy zostać w domu.

I patrząc na to co się ostatnio wyprawiało w TVP ja doskonale rozumiem, że to nie będzie łatwy wybór. Ale trzeba go dokonać. 

image

PIS, Korwin, Kukiz, PSL nawet PO są w osi podziału tradycjonaliści/libertarianie mniej lub bardziej ale po jednej stronie.

A oś ekonomii?

Czy zwolennicy anty-POPISu widzą znaczącą różnicę między PIS a PO w zakresie polityki podatkowej i gospodarczej? Wątpię. Co do obniżania/podwyższania podatków bilans między rządami PIS a PO jest oczywisty ze wskazaniem na PIS. Etatyzm? Problem z prywatyzacją w stylu PO polegał na tym, że kluczem często nie była modernizacja i innowacja polskiego przemysłu ale konieczność łatania dziur budżetowych - dlatego zdarzały się prywatyzacje polegające na sprzedaży spółek z udziałem polskiego skarbu państwa spółkom z udziałem francuskiego skarbu państwa. O taką prywatyzację zwolennikom Konfederacji z pewnością nie chodzi.

Przypomnę co pisał kandydat Konfederacji na temat ówczesnej prywatyzacji:

https://www.salon24.pl/u/krzysztofbosak/368399,prof-rybinski-krytycznie-ocenia-proces-polskiej-prywatyzacji

Czy głosy anty-POPIS mogą zdecydować o porażce AD? Tak. Ale co dalej? Po wyborach parlamentarnych w 2023 koalicja z PO i wspólny Marsz Niepodległości z RT w Warszawie? Większość anty-POPISu ostatecznie zostanie w domu podczas drugiej tury. Bo to jest dla wielu obiektywnie rzecz biorąc optymalne rozwiązanie. I oni doskonale o tym wiedzą.     Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka