13 obserwujących
14 notek
72k odsłony
  3252   2

Co wiemy rok po pandemii?

Wstęp

Rok temu, 11 marca 2020r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za pandemię, zapoczątkowaną kilka miesięcy wcześniej epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 w miejscowości Wuhan, znajdującej się w  środkowych Chinach.

W 2019r roku, a więc przed ogłoszeniem pandemii opublikowałem na Salonie 24 serię trzech notek o tym, w której fazie cyklu gospodarczego znajduje się światowa gospodarka i w jakim kierunku mogą podążać zmiany technologiczne, które są motorem napędowym tych cykli  [1], [2], [3]. Zachęcam do przeczytania w szczególności pierwszych dwóch notek bo były one punktem wyjścia do postawienia tez, które życie szybko zweryfikowało. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy będzie miał zapał i chęci żeby przebrnąć przez ten strumień danych historycznych i bieżących dlatego poniżej przedstawiam subiektywny wybór najważniejszych wątków z przyjętych założeń. Na zakończenie natomiast napiszę parę wniosków po roku trwania pandemii.   

W kwietniu 2020 roku napisałem cztery notki weryfikujące tezy zawarte w notkach  przed-pandemicznych.

Wojna  i inflacja

W notce [Wojna i inflacja] opisałem  dokładnie przyczyny wybuchu wojen gospodarczego cyklu letniego, w który wg postawionej tezy będą w perspektywie kilku lat wchodzić gospodarki krajów rozwiniętych "DM". Z tymi wojnami letnimi nieodzownie wiąże się również postęp technologiczny i kreacja długu na  jego finansowanie. Poniżej cytat, do którego odniosę się w dalszej części notki, przy opisie obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej równo rok po pandemii. Proszę zwrócić uwagę na znaczenie Bliskiego Wschodu (Iran), Bramy Smoleńskiej (Polska, Białoruś, Ukraina) i portów Afryki dla koncepcji Jedwabnego Szlaku. W przypadku Bliskiego Wschodu i Afryki Subsaharyjskiej dochodzi jeszcze rola znajdujących się na tym terenie surowców.

Dzisiaj jesteśmy u progu kolejnego cyklu lata i warto zastanowić się jaką formę i jakie konsekwencje może mieć kolejna wojna letnia, która z pewnością nadejdzie. Przy czym "wojna" podobnie jak inne dziedziny naszego życia podlega ciągłej ewolucji i może oznaczać zupełnie inną formę.

Po pierwsze to będzie próba sił między USA a Chinami. To bardzo ważne bo ta próba sił może być zupełnie inna niż poprzednie. Oba kraje nie reprezentują agresywnego imperializmu. Używają często miękkich form nacisku w tym politycznych i finansowych. Chinom zależy na stworzeniu lądowych szlaków handlowych, których nie będą kontrolować Amerykanie (koncepcja Jedwabnego Szlaku). Stąd aktywność Chin na Bliskim Wschodzie (wspólne manewry wojsk Irańskich Rosyjskich i Chińskich) oraz w Afryce (aktywność inwestycyjna). Dlatego obszarem kolejnej wojny letniej będzie Bliski Wschód (Iran) lub/i kraje Afryki Północnej oraz kontrola wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Na obu obszarach trwa już wojna hybrydowa.

imageBlaski  i  cienie długu

Z kolei w notce [Blaski i cienie długu] skoncentrowałem się na konsekwencjach cyklu technologicznego i geopolitycznego czyli procesie kreacji długu i jego wpływie na skalę i intensywność kryzysów gospodarczych. Przedstawiłem też historyczne  tło  tego jak zarządzanie  długiem stało się bardzo skutecznym orężem w wojnie mocarstw. Poniżej cytaty, do których odniosę się w dalszej części notki, przy opisie obecnej  sytuacji polityczno-gospodarczej  równo rok po pandemii. Proszę zwrócić uwagę, że Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przez wiele lat były narzędziem do wywierania nacisków na mniejsze kraje (Polska również tego doświadczyła w latach osiemdziesiątych. Właśnie minęło równo 50 lat od ogłoszenia bankructwa Polski).

Po 30 latach nieustannych wojen i kryzysów zmęczony świat zachodu oczekiwał stabilizacji. Świeżo upieczony Hegemon sprostał oczekiwaniom i zanim jeszcze skończyła się II WŚ 22 lipca 1944r w Breton Woods postanowił uroczyście i ostatecznie przypieczętować nowy porządek świata [link].

Tak oto mimo sprzeciwu Brytyjczyków Stany Zjednoczone Ameryki obok gospodarki, technologii i armii zyskały zupełnie nowy i piekielnie skuteczny oręż w wojnie mocarstw: możliwość zarządzania światowym długiem dzięki jednostronnemu ogłoszeniu dolara królem walut i powiązaniu go ze złotem, którego największe rezerwy posiadał Hegemon. Oczywiście powstały stosowne instytucje mające pilnować nowego porządku świata czyli MFW i BŚ niczym dwa flagowe okręty US Navy na walutowym oceanie. Dodatkowo Hegemon w czasie wojny zadbał o odpowiedni pakiet represyjny zapewniający finansowanie rządowych długów przez wierzycieli na akceptowalnym dla tego rządu oprocentowaniu. To początek ery realnych ujemnych stóp procentowych. Górne limity stóp procentowych czy skupowanie obligacji przez banki centralne w celu obniżenia ich rentowności czyli wzrostu ich ceny to wynalazki właśnie z tego okresu. Te transfery kapitału z oszczędności klasy średniej na konta rządowe w ukrytym podatku zwanym inflacją to również wynalazek tamtych czasów.

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka