7 obserwujących
28 notek
30k odsłon
3295 odsłon

Łupkowy "game changer".

Wykop Skomentuj29

Od kilku tygodni systematycznie weryfikuje tezy postawione w moich notkach napisanych pół roku temu [1] [2] [3], które dotyczyły sytuacji gospodarczo-politycznej świata i szans oraz wyzwań, które ta sytuacja stwarza dla Polski.

Po analizie wpływu wojen letnich cyklu Kondratiewa na procesy gospodarczo-finansowe świata [link] oraz analizie procesu kreacji długu, który wiąże się z wojnami letnimi i występującymi w wyniku tych wojen skokami technologicznymi [link] - dzisiaj pora na notkę dotyczącą królowej energetyków zwanej też czarnym złotem czyli ropy. W poprzednich notkach odgrażałem się, że pisząc o sytuacji geopolitycznej i gospodarczej świata, ropie i rewolucji łupkowej należna jest stosowna niezależna notka. Ostatecznie oczywiście zmobilizowała mnie informacja. która obiegła ostatnio świat o tym, że w kontraktach majowych na ropę z odbiorem w pewnym magazynie w USA cena baryłki historycznie przebiła dno czyli deklarując odbiór w tym terminie i tym konkretnym magazynie można było otrzymać dodatkowe kilkadziesiąt dolarów za każdą odebraną baryłkę ropy.

Tradycyjnie na początek kilka cytatów z moich poprzednich notek:

"Przypomnijmy, że od początku lat drugiej dekady XXI wieku rozpoczęła się w USA rewolucja łupkowa...... Sytuacja na bliskim wschodzie z uwzględnieniem uniezależnienia się USA od dostaw ropy z krajów OPEC w wyniku rewolucji łupkowej otwiera też realne możliwości konfliktu zbrojnego w tym regionie bez tak wielkich konsekwencji dla USA jak kryzys naftowy po wojnie Izraela. Taki konflikt występuje w fazie lata więc mówimy o perspektywie kilku lat do dekady." [link]

"Dla tradycyjnych producentów aut nie jest zagrożeniem zmiana silników na elektryczne. Z tym sobie poradzą. Zamiana oktanów na lit ma bardziej charakter geopolityczny warty osobnej notki." [link]

"To też początek strategicznego sojuszu USA z Arabią Saudyjską i krajami OPEC zmaterializowanego w 1974r. czyli narodzin Petrodolara. Arabowie zgodzili się na sprzedaż ropy za dolary i lokowania nadwyżek w obligacjach USA w zamian za gwarancje bezpieczeństwa USA. Rosnące ceny ropy sprawiły jeszcze większy popyt na dolary niezbędne do zakupów surowców energetycznych niż podczas funkcjonowania układu z  Bretton Woods jednocześnie znosząc kotwicę kreacji pieniądza w postaci ograniczonych zasobów złota.Strategiczny sojusz z Arabami okazał się też początkiem końca ZSRR. Tak oto czarne złoto stało się kluczem do kontrolowania największego długu w historii świata oraz spowodowało rozpad ZSRR i zakończenie wojny zimowej praktycznie bez rozlewu krwi." [link].

Porządkując chronologicznie historię czarnego złota można wyszczególnić kamienie milowe, które zmieniały porządek świata a w których centrum zawsze była ropa.

Zacznijmy od tego - o czym nie wszyscy pamiętają, że pierwsza kopalnia ropy naftowej powstała w Polsce. W roku 1854 w Bóbrce w pobliżu Krosna założyli ją Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Zatem to wynaleziona rok wcześniej przez Łukasiewicza lampa naftowa przyczyniła się do pierwszego na świecie komercyjnego zastosowania ropy na skalę przemysłową. Łukasiewicz był też pierwszym "kapitalistą", który na czarnym złocie dorobił się dużego majątku [link].

Natomiast wpływ ropy na geopolityczne losy świata rozpoczął się w wyniku rewolucji technologicznej związanej z przemysłem samochodowym i petrochemicznym (od początku lat 30-ych XX wieku). Przypomnę, że te skoki technologiczne zawsze związane są z wojną pozorowaną (proxy war) okresu letniego w cyklu Kondratiewa.

image

Poniżej rysunek pokazujący co w 2014r wytwarzano z każdej baryłki ropy.

image

[Źródło]

Nie ma surowca, który byłby ważniejszy niż czarne złoto. Całkowita wartość tego rynku jest większa od pozostałych rynków surowców razem wziętych (grafika poniżej) [link].

image


Nic zatem dziwnego, że ropa przez niemal ostatnie sto lat tworzyła i obalała potęgi korporacyjne i narodowe. Poniżej rysunek pokazujący cenę i produkcję ropy z uwzględnieniem kilku kluczowych wydarzeń politycznych.

image

Popyt na ropę rósł lawinowo i nieprzerwanie od końca IIWŚ w wyniku rozkwitu przemysłu samochodowego i petrochemicznego. Mimo dużego popytu na ropę ceny były stabilne dzięki wysokiej podaży surowca i niskim kosztom wydobycia, głównie w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Duże złoża ropy i niskie koszty wydobycia były również w Rosji. Lata powojenne to rozkwit gospodarczy i klasyczna "wiosna" cyklu Kondratiewa bez kryzysów i inflacji.

image


To też okres w którym funkcjonował układ z Breton Woods wiążący Dolara ze złotem co stanowiło kotwicę poziomu zadłużania w gospodarkach światowych. Dolar rządził na rynkach, US Navy na morskich szlakach handlowych.

Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka