15 obserwujących
41 notek
70k odsłon
  1365   0

JAKI KRYZYS? CZYLI JAK BANKSTERZY CHCĄ ZMIENIAĆ "KLIMAT"

1. WSTĘP

Notka jest w dziale gospodarczym bo jakiś dział musiałem wybrać. Zacznę ją filozoficznie od stwierdzenia, że wszechświat wypełniony jest zjawiskami cyklicznymi i praktycznie w każdym jego aspekcie tej cykliczności doświadczamy. Astronomia, biologia, zachowania psychologiczne i społeczne człowieka pełne są obszernie opisanych w literaturze przeplatających się okresów kryzysowych, które wywierają silne piętno ale jednocześnie często zwiastują nadejście lepszych czasów.

Już same narodziny człowieka są dla noworodka traumatycznym przeżyciem, które jednocześnie otwiera przed nim nowe możliwości. Okres młodzieńczego buntu buduje i poprzedza wchodzenie w etap dorosłego życia. Po kryzysie autorytetów nagle wierzymy, że sami możemy zdobywać świat. Mimo braku doświadczenia życiowego nasze ego rośnie jak na drożdżach. Potem dopada nas kryzys wieku średniego by po nim przeżywać "drugą młodość" ale już z pewnym bagażem życiowym.

Nic dziwnego, że część ekonomistów badała występowanie w gospodarce cyklów koniunkturalnych czyli występujących po sobie okresów kryzysu, depresji, ożywienia i rozkwitu jednocześnie starając się przewidzieć występowanie tych okresów w przyszłości.

Badaczy i teorii jest wiele. Ja w tej notce skoncentruje się na długookresowym cyklu Kondratiewa, który badał gospodarki Anglii, Francji, Niemiec i USA w latach 1780-1920. Na podstawie swoich badań określił cykl koniunkturalny trwający od 50 do 60 lat oparty na odkryciach technologicznych i kreacji długu oraz przewidział wystąpienie wielkiego kryzysu w latach trzydziestych XX-wieku.

Zastanowię się, w którym miejscu wg cyklu Kondratiewa dzisiaj jesteśmy i na tym przykładzie rozważę jaki wpływ na wyniki badań Kondratiewa może mieć pamięć pokoleniowa oraz skłonności człowieka do unikania błędów naszych przodków a polityków do utrzymania władzy i czerpania z niej korzyści. W tym momencie warto się zastanowić czy gdybyśmy sami dostali drugą szansę w naszym życiu to z perspektywy wiedzy i własnych doświadczeń coś w nim byśmy zmienili i czy macie pewność, że te zmiany uchroniłyby was przed kolejnymi być może większymi błędami?

2. RYS HISTORYCZNY

Rosyjski ekonomista Nikołaj Kondratiew wyniki swojej pracy opublikował w roku 1925. Na podstawie szeregu danych historycznych z gospodarek Anglii, Francji, Niemiec i USA z lat 1780-1920 stwierdził, że istnieją długoterminowe i regularne cykle dotyczące rozwoju gospodarczego tych państw. Przewidział wielki kryzys w latach trzydziestych XX wieku oraz zbliżającą się rewolucję przemysłową. Został rozstrzelany w 1938r. za czasów Stalina, który był zwolennikiem kolektywizacji w rolnictwie. Los jest przewrotny bo to właśnie system komunistyczny wprowadzany przez Stalina z jednej strony potwierdził cykl Kondratiewa w krajach bloku wschodniego  z drugiej odsunął w czasie okres "zimy" w krajach zachodnich. Ale o tym później.

3. TEORIA CYKLU KONDRATIEWA

image


Rys 1. 

Źródło: https://escholarship.org/uc/item/9jv108xp#main

Na rys. 1 widzimy regularne cykle trwające 50-60 lat. Kondratiew zauważył, że początek każdego cyklu związany jest z postępem technologicznym. Np. w latach 1840-1880 była to kolej żelazna, w latach 1890-1920 elektryfikacja, w latach 1930-1980 przemysł samochodowy, telekomunikacyjny i chemiczny. Każdy z tych wynalazków znacząco zmienił wiele dziedzin naszego życia. Te wynalazki i zmiany niosą też ze sobą cykliczne zwiększanie i delewarowanie długu. Zadłużanie trwa do momentu w którym dług staje się tak duży, że nie można go spłacać i następują bankructwa, depresja i w konsekwencji wojna. Wtedy następuje redukcja długu i cykl zaczyna się od nowa. Warto też zauważyć, że wojna występuje również w okresie letnim (np. wojna secesyjna, pierwsza wojna światowa, wojna w Wietnamie)

Kondratiew każdy z cyklów podzielił dodatkowo na fazy opisując je porami roku. Każdą z pór roku charakteryzowały określone zachowania danych makro takich jak: notowania giełdowe, notowania złota, inflacja, rentowności obligacji, wielkość długu, wzrost PKB itp. Na rys. 2 poniżej na cykle Kondratiewa naniesiono notowania giełdowe indeksu SP500, złota, rentowności obligacji oraz inflację. Rysunek powstał później niż poprzedni i widać już na nim wpływ czynników, o których Kondratiew nie wiedział a które spowodowały wydłużenie okresu "jesieni" i "zimy" krajów zachodu w ostatnim cyklu. O tym będzie w kolejnym punkcie.


image

 

Rys. 2.

Źródło: https://www.michalstopka.pl/krach-i-wojna-piecdziesiecioletni-cykl-kondratiewa-a-granice-kreowania-dlugow/


Michał Stopka w linku, który jest pod tym rys. 2 bardzo fajnie opisał poszczególne fazy cyklu Kondratiewa więc pozwolę sobie ten opis przytoczyć:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka