Jan Bodakowski Jan Bodakowski
692
BLOG

Reportaż z polskiej misji w Afganistanie

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Jan Bodakowski

Reportaż z polskiej misji w Afganistanie

 

Nakładem wydawnictwa Ender Sławomir Brudny ukazała się książka „zAfganistanu.pl. Alfabet Polskiej Misji” autorstwa Marcina Ogdowskiego. Pozycja ta jest oparta na blogu autora, korespondenta wojennego Interia.pl.

 

W swej książce autor opisuje realia życia polskich żołnierzy na misji. Bazy w których mieszają żołnierze. Kiepski standard zaplecza sanitarnego tych bazach. Codzienne życie żołnierzy na misji. Monotonne, pozbawione smaku, amerykańskie jedzenie. Kontenery mieszkalne.

 

Ogdowski opisuje zagrożenie ze strony ukrytych min pułapek. Ofiary śmiertelne wśród snajperów i żołnierzy piechoty. Wojnę partyzancką. Ataki afgańskiego ruchu oporu. Akcje polskich żołnierzy. Patologie w polskiej armii (surrealistyczną cenzurę komunikacji między żołnierzami a ich rodzinami, wyłudzanie przez kadrę oficerską nienależnych pieniędzy za udział w patrolach).

 

Reporter kreśli obraz polskich żołnierzy. Ich służby i tragicznej śmierć. Ich pogardy wobec tubylców (powstańców i kolaborantów). Specyficzny slang żołnierzy na misjach. Brak relacji towarzyskich między żołnierzami polskimi a amerykańskimi. Lojalność żołnierzy względem siebie.

 

Ogdowskiemu nie są też obce i inne kontrowersyjne tematy. W swej książce opisuje rozpad życia rodzinnego żołnierzy na misjach. Udział polskich sił w fałszowaniu wyborów w Afganistanie.

Wizyty gospodarskie polskich polityków i odstawianie szopki że wszystko na misjach jest OK. Ogromne koszty polskiego udziału w agresji na Afganistan. Faktyczną klęskę sił zachodnich w Afganistanie. Niedobory w wyposażeniu polskich żołnierzy. Stres towarzyszący żołnierzom na misjach. Syndrom stresu pourazowego wyniszczający po powrocie z misji żołnierzy i ich rodziny. Renty dla inwalidów wojennych w wysokości od 1200 do 1700 złotych. Wyrzucanie z wojska żołnierzy nie chcących jechać na misje.

 

Czytelnik na kartach książki pozna afgańskich cywilów, brudnych i wyniszczonych nieustannymi wojnami. Postrzegających obce wojska jako okupantów, żywiących niechęć do talibów. Talibski ruch oporu.

 

Książkę Ogdowskiego czyta się z przyjemnością. Treść wzbogacają zdjęcia autora dokumentujące życie polskich żołnierzy. Wydawnictwo wydało książkę na kredowym papierze w poręcznym formacie.

 

Lektura „zAfganistanu.pl. Alfabet Polskiej Misji” nasuwa smutne refleksje o polskich wyborcach głosujących na polityków marnujących życie i zdrowie żołnierzy, pieniądze podatników, na udział w bezsensownej agresji na państwa nie stanowiące żadnego zagrożenia dla Polski i Polaków. Stawia wyborców przed obowiązkiem szacunku wobec trudu żołnierzy i rozliczenia polityków za ich szkodliwe decyzje.

 

Jan Bodakowski

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości