Jan Bodakowski Jan Bodakowski
3761
BLOG

Biblijne czarne charaktery

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Kultura Obserwuj notkę 1

Jan Bodakowski

Biblijne czarne charaktery

 

Nakładem wydawnictwa Esprit ukazała się praca Thomas J. Craughwell „Biblijne czarne charaktery. O biblijnych złych córkach, wyrodnych synach, zdradliwych braciach i o tym, czego możemy się dzięki nim nauczyć”. Pozycja ta składa się właściwie z dwu równoległych części. Jedna przybliża czytelnikom negatywnych bohaterów Biblii, druga jest poradnikiem psychologicznym (dla rodziców wyznających chrześcijaństwo) pokazujący jak konkretne grzechy prowadzą do zguby (wykorzystując przykłady z Biblii).

 

Negatywnymi bohaterami Biblii opisanymi przez Craughwella są: morderca Kain, nie zachowujący szacunku dla ojca Cham, homoseksualiści z Sodomy którzy chcieli zgwałcić bożych posłańców, córki Lota które seksualnie wykorzystały swojego ojca, Ezaw który sprzedał swoje pierworództwo za miskę soczewicy, Jakub i jego matka Rebeka którzy wyłudzili błogosławieństwo dla Jakuba, książę Chiwwitów który zgwałcił córkę Jakuba, Chinwwici których biblijni Izraelici wymordowali, synowie Jakuba którzy swego brata Józefa sprzedali w niewolę, mieszaniec rasowy syn Szelomit który bluźnił Bogu i został zamordowany przez Izraelitów, rozpustne Moabitki które młodych Izraelitów skłaniały do bałwochwalstwa.

 

Innymi negatywnymi biblijnymi postaciami opisanymi w książce są: Mika Efraimita który okradł matkę, jego rodzice którzy okradli jedno z plemion Izraela, Abimelek który by obalić ustrój Izraela sprzymierzył się z wrogim ludem (który go po czasie zlikwidował), (synowie kapłana) Chofni i Pinchas którzy defraudowali mienie świątynne i wykorzystywali seksualnie kobiety przybyłe do świątyni (podobnie jak i inne występki Izraela i ten prowadził do jego klęsk i upadku).

 

Czytelnicy „Biblijnych czarnych charakterów” poznali wiele negatywnych postaci z okresu panowania króla Dawida. Chanun sojusznik króla Dawida zdradził Izrael, za co armia Dawida rozgromiła Ammonitów których królem został Chanun Sam król Dawid miał osiem żon, mnóstwo nałożnic i przygodne kochanki, a w konsekwencji liczne potomstwo. Jednym z synów Dawida był Amnon. Amnon chorobliwie pożądał swojej siostry Tamar (pożądanie doprowadziło go do zgwałcenia siostry). Za gwałt Dawid nie ukarał swego syna. Brat Tamar zabił Amnona i uciekł z Izraela. Po powrocie z emigracji obalił na krótki czas Dawida, za co zwolennicy Dawida go zabili. Podobnie zwolennicy Dawida krwawo stłumili rebelie Szeby. Trzeci syn Dawida Adoniasz przegrał z Salomonem rywalizacje o tron Izraela.

 

Salomon miał 700 żon i 300 nałożnic. Całą swoja uwagę skupiał na haremie a nie na państwie, trawił budżet królestwa na nałożnice. Spełniał prośby nałożnic budując świątynie bóstw pogańskich. Salomon gnębił Izraelitów wysokimi podatkami, mężczyzn zmuszał do darmowej pracy na rzecz państwa. Następca i syn Salomona Raboam pławił się w luksusie, był ukrytym poganinem, bardziej niż ojciec gnębił Izraelitów. Co doprowadziło do rozpadu królestwa. Atalia żona króla Judy (południowego Izraela) promowała pogaństwo, w odwecie za bunt przeciw władzy zleciła wymordowanie wyznawców Jahwe (których lider w końcu obalił władze pogańskie).

 

Wśród negatywnych postaci Biblii znalazło się też: 47 chłopców z Betel który naśmiewali się z łysiny proroka Elizeusza (za karę chłopców rozszarpał niedźwiedź), Manesses (który w wieku 12 lat został królem Izraela, czerpał radość z czynienia zła, propagował pogaństwo, złożył ofiarę z własnego dziecka, mordował wyznawców Jahwe), Salome (lolita z kazirodczej rodziny która namówiła Heroda do zamordowania Jana Chrzciciela).

 

Thomas J. Craughwell na łamach Nowego Testamentu ukazał negatywne aspekty postaci: syna marnotrawnego, ewangelisty Marka i córki Heroda Agrypy.

 

Historie biblijne ukazują jak grzech owocuje nieszczęściami, Bóg srodze każe grzeszników, i jak dzięki nawróceniu zyskuje się boże błogosławieństwo. Stary Testament epatujący seksem, przemocą, zbrodnią, rzeką przelanej krwi, okrucieństwem, przywraca zdrowy realizm w cukierkowy świat bozi i kościółka.

 

Jan Bodakowski

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura