Jan Bodakowski
Maria Konopnicka – wiersze dla dzieci
Nakładem wydawnictwa Zysk ukazały się kilka zbiorów wierszy dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej.
Maria Wasiłowska urodziła się 23 maja 1842 w Suwałkach. Wychowywała się w bardzo patriotycznej i katolickiej rodzinie. Jej brat zginął w powstaniu styczniowym w czasie walk z rosyjskim zaborcą. W 1862 poślubiła Jarosława Konopnickiego. Małżeństwo miało ośmioro dzieci. Po 15 latach małżeństwa rozstała się z mężem, mężczyzną atrakcyjnym ale całkowicie nie odpowiedzialnym. Konopnicka zarabiała na utrzymanie swoje i swoich dzieci, twórczością literacką i dawaniem korepetycji. Była bardzo aktywna w organizacjach patriotycznych i społecznych. Dziś jej związki z narodową demokracją są tematem tabu. Wielu mężczyzn darzyło już gorącymi uczuciami Zadebiutował w 1870 roku wierszem „ Zimowy poranek” który opublikował dziennik „Kaliszanin”. Pisała wiersze, nowele, publicystykę kulturalną, redagowała czasopisma. W 1908 roku opublikowała „Rotę”. Był to jeden z wielu jej tekstów którymi walczyła z germanizacją. Poetka zmarła 8 października 1910 we Lwowie. Jej pogrzeb stał się gigantyczną manifestacją patriotyczną. Wzięło w nim udział 50.000 osób.
Wiersze Konopnickiej są przepełnione patriotyzmem, katolicyzmem, zachwytem nad polską przyrodą, wrażliwością na los prostych ludzi. Wszystkie te tematy, tworzą jedną współgrającą całość. Język poetki jest prosty, rytmiczny, pełen ciepła. Tradycja i życie codzienne obecne w jej pozeji, zakorzenione są w domowej codzienności, w pozbawionej sztuczności ludowości. Tematami wierszy są zwyczaje ludowe, katolickie święta, przyroda, życie zwierząt, pory roku, codzienna praca, życie rolników, zabawy dzieci. Konopnicka ukazuje czytelnikom poetykę tkwiącą w codzienności, piękno ukryte w prozie życia.
Zbiór wierszy „Jak się macie, dzieci” zilustrowany został przez Wandę Piskorską.

Ilustratorką „A jak ja urosnę” jest Beata Horyńska.

Ilustracje Olga Reszelska dopełniają dłuższy wierszowany utwór „Na jagody”. Utwór wykorzystując ulubione motywy autorki – przyrodę i codzienne życie, opowiada historie pełną magii i niezwykłych przygód.

„Stefek Burczymucha”, pełna humoru historia małego mitomana, został zilustrowany przez Przemysława Liputa.

Jan Bodakowski
Inne tematy w dziale Kultura