Jan Bodakowski
Dalsze losy Nikodema Dyzmy podczas II wojny światowej wg Marcina Wolskiego
Nakładem wydawnictwa Zysk ukazały się dalsze losy Nikodema Dyzmy. Wojennym losom postaci, która na trwałe weszła do polskiej kultury, stworzonej przez związanego z ruchem narodowym autora bestselerów z II RP Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, poświęcona jest powieść „.Prezydent von Dyzma” której autorem jest Marcina Wolskiego.
Wolski jak zwykle sprawnie operuje klawiaturą, od pierwszych stron powieści czytelnik nie może oderwać się od lektury. Jego kreacje nie są sztuczne. Tym razem jego powieść nie jest kolejną historia alternatywną, losy bohaterów nie naruszają znanej nam wersji historii.
W obliczu nadchodzącej klęski Adolf Hitler postanawia wykorzystać w walce z sowietami Polaków. Lider nazistów decyduje odrodzić państwo polskie i na jego czele postawić wykreowanego przez sanacje w II RP na męża opatrznościowego Nikodema Dyzmę.
Akcja powieści koncentruje się na poszukiwaniu Nikodema Dyzmy: przez najważniejszych nazistowskich przywódców rywalizujących o schedę po Hitlerze, ich agentur, sowietów, i polskiego podziemia.
Antysanacyjne przesłanie powieści przejawia się tym, że naziści i komuniści, Hitler i Stalin, w tworze sanacji Nikodemie Dyzmie widzą doskonały materiał na kolaboranta. Dodatkowo zaskakujące są anty PISowski fragmenty powieści. Stalin planował, że jego figurantem na ziemiach polskich po wygranej przez sowietów wojnie będzie Dyzma, którego jak przestanie być potrzebny to zlikwiduje sowieci w katastrofie lotniczej, lub w katastrofie kolejowej pod Smoleńskiem. Takie sugerowanie, że przywódca Polski ginący w katastrofie sprokurowanej przez Rosjan, był sowieckim agentem, jest aktem wielkiej odwagi dla publicysty Gazety Polskiej – choć może to i prawda co powiedział mi kiedyś Marcin Wolski, że nie kontroluje on poczynań bohaterów swoich powieści.
Jedną z wielu zalet powieści Marcina Wolskiego jest to ze skłoni ona młodzież do lektury zawierających nacjonalistyczne przesłanie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Inną zaletą Wolskiego jest polityczna nie poprawność pisarza, który bez oporów opisuje kolaboracje Żydów z sowietami podczas II wojny światowej.
W powieści znalazły się też klasyczne motywy twórczości Wolskiego. Popkulturowe żarty. Bohaterami powieści jest Hans Kloss świadczący analne usługi Goebbelsowi, Leni Riefenstahl planująca film o trzech niemieckich czołgistach i kocie, młody James Bond. Są jak zwykle u Wolskiego atrakcyjnie seksualnie Żydówki – z jedną z nich Dyzma miał syna, którego uratował z getta. Innym stałym motywem twórczości Wolskiego jest osadzenie części akcji powieści na południowo-wschodnich przedmieściach Warszawy – tym razem w Falenicy. Innymi stałymi elementami są: erotyzm, przepowiednie co do losów Polski, odwołanie się współczesności, i klasyczne dla Dmowskiego takie zakończenie powieści by móc dopisać kolejną część.
Powieść Wolskiego zawiera w swej scenografii elementy, które inspirują czytelników do samodzielnych poszukiwań historycznych. Podczas lektury powieści rodzi się pytanie: czy opisane przez Wolskiego rozmowy telefoniczne między Wielką Brytanią a Szwajcarią były podczas II wojny światowej możliwe?
Jan Bodakowski

Inne tematy w dziale Polityka