2010 - Protest po wyrzuceniu Krzysztofa Skowrońskiego z Trójki.

Autor zdjęcia Janina Jankowska
2010 - Protest po wyrzuceniu Krzysztofa Skowrońskiego z Trójki. Autor zdjęcia Janina Jankowska
Janina Jankowska Janina Jankowska
10156
BLOG

Nie mogę milczeć

Janina Jankowska Janina Jankowska Polityka Obserwuj notkę 260

Ruchy kadrowe w Polskim Radiu, moim radiu,  które znam, jak mało co, budzą mój sprzeciw. One uderzają w to wielkie dobro publiczne, narodową instytucję kultury, jaką jest Polskie Radio. Tylko ktoś, kto nie zna tradycji, charakteru tej placówki, zasięgu jej oddziaływania może popełniać takie błędy. Radio publiczne  służy wszystkim Polakom, niezależnie od statusu, wieku, przynależności partyjnej i światopoglądu. Wszystkim, bo w dużej mierze utrzymują je  opłaty abonamentowe wysupłane przez najwierniejszych słuchaczy. Pracownicy Polskiego Radia nie traktują ich jako "target", mają ze słuchaczem szczególny związek, bo pracę tu traktują jako misję. Polskie Radio zawsze prezentowało wyższy poziom niż telewizja. Tak jest do dzis. Nie wiem , dlaczego zostali zwolnieni z pracy wybitni dziennikarze Jerzy Sosnowski i Andrzej MIetkowski.

  Zwolnienie z pracy red. Andrzeja Mietkowskiego jest skandalem. Wykonał on ogromną pracę uruchamiając portal archiwów Polskiego Radia. Uporządkował, utrwalił dorobek wielu pokoleń dziennikarzy, także  rozgłośni WE, w której pracował. To dźwiękowa historia Polski. Dziennikarz o wyjątkowym doświadczeniu zawodowym, nadto zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej. "W liceum ogólnokształcącym działał m.in. w harcerskiej Czarnej Jedynce. Jako student anstronomii  na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1976 współpracował z Komitetem Obrony Robotników, rok później został członkiem krakowskiego Studenckiego Komitetu Solidarności, kierował poligrafią i pełnił funkcję rzecznika SKS. Był jednym ze współtwórców niezależnej Krakowskiej Oficyny Studentów. Do 1980 wielokrotnie zatrzymywany z przyczyn politycznych, w sierpniu 1980 tymczasowo aresztowany, wkrótce zwolniony w związku z podpisaniem porozumień sierpniowych. Brał następnie udział w założeniu struktur Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie.

Od 1981 do końca lat 80. przebywał na emigracji. Kształcił się w paryskiej szkole dziennikarskiej. Pracował w BBC, Deutsche Welle, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nadając korespondencje z Paryża. Po powrocie do Polski kierował warszawskim biurem tego radia. W 1996 był twórcą i kierownikiem działu zagranicznego w dzienniku „Życie”. W latach 1997–1998 pełnił funkcję dyrektora programowego Inforadia. W 1999 objął stanowisko prezesa Polish News Bulletin – agencji produkującej anglojęzyczny przegląd polskiej prasy. W 2006 powołany przez prezesa TVP Bronisława Wildsteina na stanowisko kierownika redakcji Wiadomości i dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Przekształcił ją w Agencję Informacji TVP, a TVP3 – w TVP Info. W latach 2008–2016 był dyrektorem i redaktorem naczelnym portalu informacyjnego PolskieRadio.pl.

Publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, „Pulsie”, „Zeszytach Literackich”. Tłumacz książek z języka francuskiego (m.in. „Moskwa na Wall Street”) i rosyjskiego (m.in. Akwarium, Kontrola, Lodołamacz, Wybór, Żołnierze wolności i Dzień M Wiktora Suworowa, Utopia u władzy. Historia Związku Radzieckiego Michała Hellera i Aleksandra Niekricza, I powraca wiatr... i Pacyfiści kontra pokój Władimira Bukowskiego).

Postanowieniem z 21 września 2006, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski"
Takiego człowieka wyrzuca się z Polskiego Radia w czasie tzw. dobrej zmiany? 

Gorąco przeciwko temu PROTESTUJĘ !!!  Ci, którym sekundowłam w idei naprawy Rzeczpospolitej, używają do tego dzieła niszczycielskich narzędzi. Oby się opamiętali.

Zobacz galerię zdjęć:

Ten blog jest miejscem debaty o mediach, które wpływają na nasze myślenie, ale nie tylko.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka